İnternetin Başından Kalkma Zamanının Geldiğine Dair 18 İşaret

İnternet üzerinde geçirdiğiniz zamanın sizden neler götürdüğünü anlayabilmeniz için 18 önemli belirti.

İnternetin Başından Kalkma Zamanının Geldiğine Dair 18 İşaret

Bilgisayarın başına oturup kendi kendinize, ‘bir iki e-posta bakıp hemen çıkacağım’ dediğiniz ama sonunda internette 4-5 saat geçirdiğiniz anlar olmuştur. Bunu hepimiz mutlaka yapmışsızdır ve belki hala yapanlarımız da vardır. Bir tek iş yapmak için internete girip sosyal ağlar, gönderilen linkler, komik resimler derken zamanın nasıl geçtiğini kestirebilmek genellikle çok zor olabiliyor. Aşağıda sıralayacağımız 18 işareti günlük rutin internet ziyaretlerinizde yaşıyorsanız, artık o bilgisayarı kapatıp biraz kendinize gelmenin zamanı gelmiş demektir. 

1-Konsantrasyon dağılması yaşıyor musunuz? Bir bakın bakalım internet tarayıcınızda kaç sekme açık. Bu sekmeleri neden açtığınızı hatırlıyor musunuz? İlk sekme ve sondan bir önceki sekme de ne okudunuz da bu son sekmeye kadar geldiniz? Bu dijital canbazlığa bir son vermek gerekmiyor mu sizce de?

2-İnternetten çıkmak sizin için bilgisayarı kapatıp, akıllı telefonun başına geçmek mi? Eğer öyleyse sıkıntı büyük. Çünkü sadece cihaz değiştiriyorsunuz. İnternetten çıktığınız falan yok. Yani bilgisayarın başından kalkarken, ‘Bu kadar Facebook, Twitter yeter artık bilgisayarı kapatıp yatayım, cep telefonundan biraz Facebook ve Twitter’a bakarım’ diyorsanız, durun…

3-Yoksa CAPS’lar gibi mi konuşmaya başladınız? Aklınıza en son gelen görüntü ve cümle sosyal ağlarda çılgınlar gibi dolaşan bir CAPS’a mı ait? Sizce de bu durum düşündürücü değil mi?

4-Planlarınızı akıllı telefonunuzun kalan batarya süresine göre mi ayarlıyorsunuz? Birkaç toplantı veya arkadaş görüşmesini bu yüzen iptal ettiğiniz oldu mu? ‘Pardon telefonu şarj edemedim, yüzde 17 kadar bir şarjım var sanırım bugünlük buluşmayı iptal edelim’ demek istediğiniz durumlar oluşuyorsa, durumu bir kez daha gözden geçirmelisiniz.

5-Yorumlarda kendinizi hiç tanımadığınız insanlara bağırıp çağırırken buluyor musunuz? Öyleyse durum oldukça ciddi demektir. Bunu yapmak size ne kazandıyor bir durup düşünmekte fayda var. Dikkat, gizli bir ego ya da başkalarının fikrini hoş görmemek gibi takıntılar edinmeye başlamış olma ihtimaliniz sizi her gün daha mutsuz kılmak üzere. İnternette aslında çok yalnızsınız ve toleransınızı yavaş yavaş kaybediyorsunuz.

6-Takipçilerinizle övünüyor, ortamlarda insanlarla tanışırken Twitter isminizle 'Merhaba ben @bilenadam' şeklinde kendinizi tanıtmaya çalışıyor musunuz? Kişilik parçalanmasının eşiğine gelmiş olabileceğiniz ihtimali çok yüksek.

7-Arkadaşlarınızla ve ailenizle görüşme planlarınızı öteliyor ve bunları minimuma indirgiyor musunuz? İstem dışı ya da isteyerek, geçen ay kaç kere insanları ‘ektiniz’? Onlarla beraber olmak yerine multiplayer oyununuzdan vaz geçemediniz ya da sosyal medyayı tercih ettiniz? Bu sayı haftada 5’ten fazlaysa durum kritik.

8-En sevdiğiniz işaret #WCW’mi? Bunun ne olduğunu bilmiyorsanız sizin için hala umut var demektir. Ne olduğu u size anlatıp hayatınızı karartacak değilim. Öğrenip öğrenmemeyi tamamen size bırakıyorum. Ama uyarmalıyım, eğer öğrenirseniz internet kopmak için bir sebep daha yaratacaksınız kendinize.

10-Neyi neden izlediğinizi biliyor musunuz? Az önce bir Nicki Minaj izliyordunuz oysa şimdi bir kedinin camdan atlarken düşmesine gülüyorsunuz. Buraya nasıl geldiniz? Seyrettiğiniz ve okuduğunuz ileti ve içeriklerin birbiri ile tutarlı bir yanı yoksa tamamen internet kuyusunda kaybolmuşsunuz demektir.

11-Takipçi kaybı veya arkadaşlıktan çıkarılma durumu yaşadığınızda uykularınız kaçıyor mu? Bu gibi durumları içinizi kemiren dertlerden biri ve hatta en önemlisi haline getiriyorsanız ciddi olarak internete ara vermeniz gerekiyor.

12-Toplantılara ve davetlere, hatta hafta sonu tatillerine sadece Instagram’a fotoğraf koymak için mi katılıyorsunuz? Swarm’da çıkan popüler mekanları merak edip hemen orayı ziyaret ediyor muzunuz? O zaman sosyal yaşantınızın son derece dijitalleştiğini kabul edin. ‘Neden?’ diye de kendinize sormayı da unutmayın.

13-Vücudunuzdaki en gelişmiş adale, işaret parmağınız ve başparmağınızın arasındaki bulunan mı?  

14-Bilgisayarınızda bir film seyrederken, sosyal medyadan gelen bildirim seslerini duyduğunuzda ‘duraklat’ düğmesine basıp ‘ne oluyor – neler oluyor’ heyecanını yaşıyor musunuz? Filmi unutup derin sohbetlere dalıyor musunuz? Bir filmi hiç duraksamadan en son ne zaman sonuna kadar izlediniz? 

15-Akıllı telefonunuzu sebepsiz yere çıkarıp açarak boş gözlerle ona bakarken kendinizi yakaladınız mı hiç?

16-Tatillere, restoranlara, kafe ve barlara mekanın Wi-Fi gücüne bağlı olarak karar verdiğiniz oldu mu?

17-Dünyadaki en korkunç şeyin akıllı cihazlarınızın ve dizüstü bilgisayarınızın pilinin tamamen tükenmesi olduğunu mu düşünüyorsunuz?

18-İnterneti araştırma için kullanan ve dışarda rahat rahat sade ve renkli hayat süren, mekanlarda cep telefonlarına ya da tabletlerine bakmayan insanların başka gezegenden geldiğine inanıyorsanız…

Artık interneti kapatıp, o cihazlara ciddi bir süre dokunmamanız gerektiğini kavramış olmalısınız…

‘Facebook Hesaplarını Hemen Kapatın’ Uyarısı

Akıllı Telefonlar Bizi Biraz Aptallaştırıyor Olabilirler mi?

Facebook'un Hükümetlerle Paylaştığı 100 Kişisel Bilgi

YORUMLAR