İnternette Asla Yok Saymamanız Gereken 4 Güvenlik Uyarısı

İnternette gezinirken karşılaşabileceğiniz ve ciddiye almanız gereken 4 güvenlik uyarısını ve yapmanız gerekenleri anlattık.

İnternette Asla Yok Saymamanız Gereken 4 Güvenlik Uyarısı

İnternette gezinirken tarayıcınızdan veya işletim sisteminizden gelen ani bir uyarı endişelenmenize neden olabiliyor. Bu tür durumlarda hemen harekete geçerek önlem almak gerçekten önemli. Bu rehberimizde, internette asla yok saymamanız gereken 4 güvenlik uyarısına değindik. Mutlaka göz atmalısınız.

İnternette gezinirken, çevrimiçi oyunlar oynarken ya da internet tabanlı yazılımlar yüklerken zaman zaman gelen güvenlik uyarılarının ciddiye alınması gerekiyor. Bu uyarılar göz ardı edildiğinde ise gerçekten kötü senaryolarla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. İsterseniz o uyarılara ve ne anlama geldiklerine bir göz atalım.

1. Bu Site Kötü Amaçlı Yazılım İçeriyor

bu web sitesi kötü amaçlı yazılım içeriyor

İnternette gezinirken tıkladığınız bağlantılarda, “Bu site kötü amaçlı yazılım içeriyor” ya da “Bu web sitesi güvensiz olarak bildirildi” gibi uyarılar alıyor olabilirsiniz. Bu uyarılar, kötü amaçlı yazılımlar içeren web sitelerine gitmenizi engellemek amacıyla karşınıza çıkıyor. Virüs, fidye yazılımları ya da truva atı gibi tehditleri ortadan kaldırarak güvende kalmanız için bu uyarıları yok saymamanızı tavsiye ediyoruz.

Bu uyarıları aldığınız taktirde hemen geri dönerek başka bir alternatif arayabilir, kişisel bilgilerinizin gizliliğini tehdit eden unsurlarla karşı karşıya gelmekten kurtulabilirsiniz.

2. Bu Sitenin Güvenlik Sertifikasında Sorun Var

web sitesi güvenlik sertifikası sorunu

Gitmek istediğiniz web sitelerinin güvenlik sertifikası süresi dolduğunda bu uyarıyla karşılaşmanız gayet doğal. Bu hatalar genellikle HTTPS kullanan web sitelerinde karşınıza çıkacaktır. Güvenli giriş gerektiren web sitelerinde, sosyal ağlarda, bankacılık ve alışveriş sitelerinde bu uyarıyla karşılaşıyorsanız, kredi kartı veya diğer kimlik bilgilerinizi vermekten kaçınmalısınız. Bu  hatayla sık sık karşılaşıyorsanız, bilgisayarınızın saatini kontrol etmenizi de tavsiye ediyoruz.

3. Windows Güvenlik Duvarı Bu Uygulamanın Bazı Özelliklerini Engelledi

Bir uygulama internete yetkisiz erişim elde etmeye çalıştığında bu tarz bir uyarıyla karşılaşabiliyorsunuz. İlgili uygulama güvenlik duvarındaki beyaz listede yer almadığından da bu uyarıyı alabilirsiniz, fakat yine de göz ardı etmeden önlem almakta fayda var.

Bilgisayarınızdaki kötü amaçlı yazılımların faaliyetlerini veya veri çalmaya teşebbüs eden bir bilgisayar korsanı için de gelebilecek bu uyarının ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorsanız, ayrıntıları kontrol edebilirsiniz. İnternete erişmeye çalışan yazılımın yayıncısını ve ismini bu şekilde öğrenebilir ve gerekirse arama motorunda küçük çaplı bir araştırma yapabilirsiniz.

4. Virüs Korumasını Aç

Bu uyarıyı Windows işletim sisteminde gördüyseniz, virüsten koruma yazılımınızın devre dışı bırakıldığını anlayabilirsiniz. Beklenmedik durumlarda gelen bu uyarıları ise ciddiye alarak bilgisayarınızda tarama yapmanızı öneriyoruz. Bazı kötü amaçlı yazılımlar, antivirüs programlarını bile devre dışı bırakarak çeşitli eylemler uygulayabiliyorlar. Antivirüs yazılımınızı etkinleştiremiyorsanız, Malwarebytes gibi bir araç kullanarak kötü amaçlı yazılımlara karşı tarama yapabilir ve tehditleri ortadan kaldırabilirsiniz.

 

YORUMLAR