iOS 10 Yayınlandı! İşte Tüm Özellikleri ve Uyumlu Olduğu Cihazlar

iOS 10 Yayınlandı! İşte Tüm Özellikleri ve Uyumlu Olduğu Cihazlar

iOS 10 özellikleri ve uyumlu olduğu cihazlar geçtiğimiz hafta belli olmuştu. iOS 10 nasıl indirilir merak ediyorsanız size aradığınız tüm bilgileri içerisinde barındıran bir rehber hazırladık. Bu blogda, şimdiye kadar ki en büyük iOS güncellemesi aldığı söylenen iOS 10'un tüm özelliklerini, nasıl yükleneceğini ve uyumlu olduğu cihazların tamamını paylaşacağız. iOS 10 özellikleri itibariyle kullanıcıları mutlu edecek mi hep birlikte göreceğiz. 

Öncelikle bugün itibariyle yayınlanan iOS 10 nasıl indirilir ve yüklenir ona bakalım.

iOS 10 Nasıl İndirilir ve Yüklenir?

Bu konuda iOS 10 güncellemesine kavuşmak isteyen kullanıcılardan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus sahiplerinin hiçbir işlem yapması gerekmediğini belirtmeliyim. Alt modelleri kullananlar ise alışık oldukları üzere bazı işlemleri yapmak durumundalar. iPhone 5 telefonlardan itibaren (ki muhtemelen son güncellemeleri olacak) iOS 10 indirmek ve yüklemek isteyenler ise iki farklı yoldan bu işlemi gerçekleştirebilirler. Birincisi telefonlarınızdan, tabletlerinizden veya iPod'unuzdan Ayarlar > Genel > Yazılım adımlarını takip ederek, yani bilgisayar kullanmadan, ikincisi de, iPhone/iPad/iPod’unuzu bilgisayarınıza bağlayıp iTunes üzerinden yapabilirsiniz. 

Ayrıntılı bilgi almak için iOS 10 Nasıl Yüklenir? blogumuza bakabilirsiniz. Ayrıca temiz kurulum yapmak isteyen kullanıcılar iOS 10 Temiz Kurulum Nasıl Yapılır? blogumuzdan gerekli bilgileri edinebilirler.

iOS 10 Özellikleri

Şimdiye kadar yayınlanan en büyük iOS güncellemesi olan iOS 10 ile sevdiğiniz her şey çok daha geliştirilmiş olmasıyla dikkat çekiyor. Mesajlar ile kendinizi yepyeni biçimlerde ifade edebileceğiniz sürüm görsel açıdan daha da iyi bir tasarıma kavuştu. Şimdi sizlerle bu özelliklerin üzerinden geçelim:

 • El yazısıKendi el yazınızla bir mesaj gönderin. Arkadaşlarınız el yazınızın tıpkı bir kağıda yazılıyormuş gibi göründüğü bir animasyon izlesinler.
 • Mesaj balonlarınızın görünümünü değiştirmeİster vurgulayarak isterseniz yüksek sesle kendinizi ifade edin.
 • Görünmez mürekkepGizli bir mesaj veya fotoğraf gönderin, kaydırma hareketiyle içeriği ortaya çıkarın.
 • Kutlama MesajlarıTüm ekranı kaplayan animasyonlarla “Doğum Günün Kutlu Olsun!” veya “Tebrikler!” gibi kutlama mesajları gönderin.
 • TapbackNe düşündüğünüzü göstermek için sadece bir dokunuşla altı hızlı yanıttan birini gönderin.
 • Kişisel dokunuşlarAteş topları, kalp atışları, çizimler ve çok daha fazlasını gönderin. Dilerseniz videoların üzerine çizim bile yapabilirsiniz.
 • ÇıkartmalarMesaj balonlarının üzerine yapıştırın, bir fotoğrafı süsleyin veya başka bir çıkartmanın üstüne yerleştirin. 
 • Kelimeleri emoji’lere dönüştürmeSözcükleri emoji’lerle değiştirebilirsiniz. Hem de basit bir dokunuşla. 
 • iMessage uygulamalarıİçerik oluşturmak ve paylaşmak, ödeme yapmak ve çok daha fazlası için sevdiğiniz uygulamalara kolayca erişin. 
 • Akıllı şehir rehberiHarita, gidebileceğiniz yerlere ve en hızlı ulaşım yollarına ilişkin proaktif öneriler sunuyor.
 • HomeKitYepyeni Ev uygulamasıyla ışıkları yakın, kapıların kilidini açın ve hatta panjurlarınızı kaldırın. Dilerseniz tüm bunları aynı anda yapın.
 • Yepyeni tasarımıyla Apple MusicBasit ve kullanıcı dostu tasarımı, sevdiğiniz şarkıların keyfini çıkarmanızı daha da kolaylaştırıyor. Üstelik şimdi müzik dinlerken şarkı sözlerini de görüntüleyebiliyorsunuz.
 • İhtiyacınız olan bilgilere hızla göz atmak için Takvim, Hava Durumu ve Borsa gibi uygulamalarda 3D Touch özelliğini kullanın.
 • iPhone’unuzu kaldırın, uyansıniPhone’unuzu uyandırmak için onu kaldırmanız yeter. Bildirimleriniz okunmaya hazır halde sizi bekleyecek.
 • BildirimlerFotoğrafları ve videoları bir dokunuşla görüntülemenizi veya mesajları doğrudan yanıtlamanızı sağlayan zengin bildirimlerle tanışın.
 • Fotoğraf etiketleriFotoğraflarınızı, içlerinde yer alan kişilere ya da plaj, futbol maçı veya köpek yavrusu gibi öğelere göre arayabilirsiniz.
 • Eski anılar için yepyeni bir görünümFotoğraflar uygulaması, hafta sonu gezisi veya bebeğinizin ilk doğum günü gibi değerli anılarınızı yeniden keşfetmenize yardımcı olur. Hatta o değerli anılarınızı harika filmlere dönüştürür.

Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz iOS 10'un Dikkat Çeken Özellikleri başlığını inceleyebilirsiniz.

iOS 10 Genel İnceleme

Artık emektar diyebileceğim iPhone 5S cihazıma iOS 10 yükledikten sonra deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Başlangıçta herkes gibi benim de tereddütlerim vardı, iOS 9'u alan iPhone 4S'lerin başına gelenleri bildiğimden ötürü. Korkarak toplamda 1 GB olan iOS 10'u yüklemeye başladım. Özelliklerini aylardır takip ettiğimizden gözle görülür geliştirmeleri merak ediyordum. Yanlış olmasın yaklaşık 2 saate yakın bekledim diyebilirim. Sıcağı sıcağına sizlere bir şeyler aktarmanın doğru olduğunu düşünüyorum.

Yukarıda yazan bilgileri iOS 10 tanıtımından zaten biliyoruz. Önemli olan bu özelliklerin nasıl çalıştığıydı. Temel özelliklere baktığımızda iMessage'da yapılan geliştirmelerin hoş olduğunu söyleyebilirim. Amerika gibi ülkelerde "Mesajlar" çok sık kullanılıyor olabilir ama bizim ülkemizde genellikle kampanya mesajları okumak için kullanılan bir bölüm haline geldiğinden özelliklerin çok dikkat çekici olacağını zannetmiyorum. Özel olarak konuştuğunuz birileri varsa yapılan geliştirmeler hoşunuza gidecektir ona eminim.

Burada bir parantez açıp bazı özellikleri kullanamacağınızı da hatırlatmak isterim (aşağı modellerde). Mesela iPhone'unuzu kaldırın özelliği, hiçbir tuşa basmadan ekranı görmenizi sağlıyor ancak 6S öncesi modellerde yok. Dolayısıyla model yükseldikçe iOS 10'dan alacağınız yeniliklerde o kadar genişliyor. Sonra 3D Touch. iPhone 5S'imde bu özelliği kullanamadığımdan arkadaşlarımın telefonunda kullanmak zorunda kalmıştım, eksikliğini de görmedim. Ama iOS 10 ile birlikte gelen Takvim, Hava Durumu ve Borsa gibi uygulamalarda 3D Touch özelliğini kullanma özelliği güzel olmuş, giderek pratikleşiyor her şey. Diğer yandan HomeKit'e değinmeden geçemeyeceğim. Apple'ın lansmanda da üzerinde fazlaca durduğu bir özellikti. Ancak ülkemizde kaç kişi akıllı ev sistemi kullanıyor ki? Özellikleri yerel bazda ele almam sizi korkutmasın, ülkemize göre yorum yapmak zorundayım. 

Yenilenen Apple Music ile ilgili ne kadar güzel olursa olsun iyi şeyler söyleyemeyeceğim. 3 aylık deneyimimden hatırladığım tek şey "oh be kurtuldum" olmuştu. Bu saatten sonra geri döner miyim bilmiyorum, Spotify'dan aldığım hizmetten fazlasıyla memnunum. Hala kullananınız varsa yenilikler hoşunuza gidecektir.

Son olarak ilk sürümü yüklemek için tereddüt edeniniz varsa beklemenizi tavsiye ederim. İlk yayınlanan sürümlerde mutlaka hatalar olacak, başlangıçta gözükmese de sonradan çıkan hatalar canınızı sıkabilir. Ben yüklerken ve kullanırken bir sıkıntı yaşamadım, tercih size kalmış. Bu arada bildirim ekranındaki değişikliklerin bana somut katkısını göremediğimden yazmadım, umarım sizler memnun kalırsınız.   

iOS 10 Uyumlu Olduğu Cihazlar

iPhone iPad iPod
iPhone 5 iPad Mini 2 iPod Touch (6. nesil)
iPhone 5C iPad Mini 3
iPhone 5S iPad Mini 4
iPhone SE iPad (4. nesil)
iPhone 6 iPad Air
iPhone 6 Plus iPad Air 2
iPhone 6S iPad Pro 9.7 inç
iPhone 6S Plus iPad Pro 12.9 inç

YORUMLAR