iOS 11: Güç Tuşunu Kullanmadan iPhone Nasıl Kapatılır?

iOS 11 iPhone Kapatma

iOS 11 kullanılabilirliği çok önemli olan, hatta bazı hayat kurtaran yeniliklerle geldi. Ancak bir o kadar da çok ihtiyaç duymadığımız şeyi de beraberinde getirdi. Bugün sizlere bazı durumlarda hayat kurtarabilecek özelliklerden biri olan güç tuşunu kullanmadan iPhone'unuzu nasıl kapatabileceğinizi anlatacağız.

Özellikle güç tuşu bozuk olan ya da bir miktar da olsa hasarlı olup bu tuşun kullanımında zorluk yaşayan kullanıcılar için hayat kurtarıcı olan yeniliği nasıl kullanabileceğinizi anlatmaya başlayalım.

Güç Tuşu Kullanmadan iPhone Nasıl Kapatılır?

iOS 11 iPhone Kapatma

Ayarlara girdikten sonra genel sekmesine gidelim. Sonrasında ise bu sayfanın en altına inelim. Sıfırlama ayarının altında kapatma seçeneğini göreceksiniz. Buraya dokunduğunuzda, güç tuşuna basılı tuttuktan sonra karşınıza gelen "Kapatmak için kaydırın" ekranıyla karşı karşıya kalacaksınız. Her zaman yaptığınız gibi kaydırın ve cihazınız kapansın. Gayet basit.

iOS 11 iPhone Kapatma

Bazı kullanıcıların aklına akıllı asistan Siri'yi denemek de gelmiş olabilir ancak maalesef Siri bunu yapamıyor. Siri'ye "iPhone'umu kapat" dediğinizde "Şaşırtıcı, ancak bu yeteneklerim arasında değil" tarzında cevaplarla karşılaşabilirsiniz. Bu cevap, ileride Siri'nin bu özelliğe sahip olup olmayacağı konusunda bir ipucu da olabilir.

Assistive Touch

iOS 11 iPhone Kapatma

Tek seçenek ayarlara girerek bunu yapmak değil elbette. Bazı kullanıcıların adeta eli ayağı olan Assistive Touch adlı ekrandaki nokta bu konuda da yardımcı olabilir. Ayarlara girdikten sonra genelin altından erişilebilirlik sekmesi altından Assistive Touch'a tıklayarak onu aktif edebilir ve içinde bulunmasını istediğiniz ayarları buradan düzenleyebilirsiniz. Ekranı kilitle seçeneğini eklemeniz ve Assistive Touch üzerinden bu ayara basılı tutmanız da yine "Kapatmak için kaydırın" ekranına ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

YORUMLAR