iOS 6 Güncellemesi Sonrası Karşılaşılan Sorunlar

iOS 6 Güncellemesi Sonrası Karşılaşılan Sorunlar

iOS 6, 19 Eylül akşamı Apple kullanıcılarına yönelik indirilebilir kılındı ve büyük ilgi gördü. Ancak kullanıcıları birçok yeniliğin yanı sıra bazı sorunlar bekliyordu.

iOS 6 ile Gelen Büyük Yenilikler” isimli yazımızla iOS 6 işletim sisteminin beraberinde getirdiği önemli özelliklerden bahsetmiştik. Başta Apple’ın kendi harita uygulaması olmak üzere bazı özellikler büyük bir merak duygusu uyandırmıştı. Lakin konunun bir başka boyutu var. O da iOS 6 sorunları adı altında ifade edebileceğimiz, bizzat gördüğümüz ve/veya kulağımıza gelen, haberdar olduğumuz sorunlar.

Her şeyden önce Apple’ın doğrudan ve dolaysız kanallarla öne çıkardığı, kullanıcılarda büyük bir beklentiye neden olan harita uygulaması tam bir hayal kırklığı oldu. Her ne kadar başta ABD olmak üzere Avrupa’nın önde gelen ana kentlerinin üç boyutlu haritalandırmasını içeren bir uygulama ile heyecanlansak da arama sonuçlarındaki başarısızlık, bahsettiğimiz anakentlerin dışındaki yerlerde bariz harita hatalarının olması, yönlendirme yani navigasyon servisinin kullanıcıları yarı yolda bırakması ya da yanlış yönlendirmesi gibi birçok harita sorunu ortaya çıktı. Hatta iOS 6 harita uygulamasına dair hataları ekran görüntüleri ile sunan özel bloglar bile çıkmaya başladı. İrili ufaklı birçok sorun bu yeni uygulama üzerinde mevcut. Buna karşın Apple, harita uygulamasının daha yeni olduğunu ve kullanıcıların biraz sabırlı olmaları halinde Apple’ın diğer ürünlerindeki harika deneyimi bu ürün üzerinde de yaşayabileceklerini belirtti.

iOS 6 ile yaşanan Apple harita sorununa dair söyleyebileceğimiz geçici ilk çözüm, safari tarayıcısı üzerinden Google Maps kullanmanız olacaktır. Zira veritabanı bilgisi ve görsel sunum anlamında en sağlıklı harita uygulaması şu anda Google Haritalar servisi. Bununla birlikte Google tarafından hazırlanan ve App Store’a gönderilen ancak Apple’ın henüz onaylamadığı Google Maps uygulamasının çıkmasıyla birlikte o uygulamayı indirip kullanmak mümkün. Ya da halihazırda App Store üzerinde bulunan Yandex.Maps uygulamasını da edinebilirsiniz. Mobil cihazınızı trafikte yoğun olarak kullanıyorsanız Yandex.Maps en iyi seçenek olarak görünüyor.

Yeni iPad üzerinden Siri’yi denemek istediğimizde birçok sorunla karşılaştık. Bunlardan ilki, Siri’nin telaffuzumuz ne kadar iyi olursa olsun bizi anlamaması ya da kısmen anlamasıydı. “Apple hakkında bir şeyler söyle” ya da “Steve Jobs kimdir?” gibi Siri’ye yönelttiğimiz sorular üzerinden bile beklediğimiz deneyimi yaşayamadık.

“Ş” karakteri sorunu iOS 6 ile yaşanan bir başka sorun. Türkçe karakter olan “ş” harita uygulamasında farklı ve garip bir karakterle karşınıza çıkabiliyor.

Bazı iPhone kullanıcılarının bir başka iPhone sahibine SMS yani kısa mesaj gönderemediğini öğrendik. İşletim sisteminin kendilerini iMessage uygulamasına yönlendirdiği de bu bilgiye eklenebilecek notlardan.

Yine bazı kullanıcıların telefonu kapatıp açmaları halinde, telefonun kapandığı andaki şarj durumu ile açıldığı andaki şarj durumu arasında büyük farklılıkların ortaya çıkması sorunu iletildi. Örnek olarak telefonu kapatmadan önce şarjı %70 olan bir kullanıcının telefonu kapatıp açmasının ardından şarjının %20'lere geldiğini görmesi gibi.

Bu konuya dair söylememiz gereken bir başka önemli bilgi de, cihazını iTunes üzerinden yükleyen kullanıcıların diğer yöntemlerle güncelleyenlere göre çok daha memnun olduklarına dair oran. Cihazında “ş” karakteri, veri – bilgi kaybı gibi cihazdan cihaza değişen birçok sorunun iTunes üzerinden yapılmayan güncelleme işlemi sonrasında iOS 6’ı edinen cihazlarda ortaya çıktığını gözlemledik.

Yukarıda bahsettiğimiz sorunların yanı sıra küçük diyebileceğimiz birçok sorun mevcut. Görünen o ki Apple’ın kısa sürede bir güncelleme çıkarması ve kullanıcılarının memnuniyetini sağlaması gerekiyor. 

YORUMLAR