iOS 7.1.1 Batarya Sorunu ve Çözümü

Son olarak duruyulan iOS 7.1.1 güncellemesi, cihazların pil performansını negatif yönde etkilediği gerekçesiyle çok sayıda şikayet aldı. Siz de bu konuda sorun yaşıyorsanız çözümü bu yazımızda.

iOS 7.1.1 Batarya Sorunu ve Çözümü

Mobil cihazların en büyük sorunlarından biri hızlı tükenen bataryalarıdır. Her ne kadar gelişen teknoloji daha yüksek yoğunluklu ve performanslı bataryaların üretilmesine imkan tanıyor olsa da kötü bir yazılımla kombine edilmiş cihazların pil ömürleri bekleneni vermekte zorlanıyor. Bir dönem Apple'ın adı sıklıkla hızlı tükenen bataryalar ile anılıyordu. Yazılımsal bir hatanın yol açtığı bu sorun, kullanıcıların cihazlarından soğumasına ve müşteri memnuniyeti konusunda Apple'ın kötü sonuçlara imza atmasına sebep olmuştu.

Görünüşe göre Apple'ın düşen pil performansı konusunda başı yine ağrıyacak. Son duyurulan iOS 7.1.1 güncellemesi, cihazın performansını artırması beklenirken tam tersi bir etkiye yol açarak batarya ömrünü dramatik bir şekilde azalttı. Aslında pil ömrüne ilişkin şikayetler iOS 7.1 ile tekrar ortaya çıkmıştı. Fakat son duyurulan 7.1.1 güncellemesi de bu konuya tatmin edici bir çözüm sağlamak bir kenara, durumu daha da kötüye götürdü.

Çok sayıda kullanıcı cihazlarını gece boyunca hiç kullanmadıkları halde pil ömrünün %50 ila %70 arasında değişen bir değerde azaldığını öne sürdü. Arkaplanda gereksiz yere açık bırakılan uygulamaların pilin en büyük düşmanı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Fakat kullanıcılar şikayetlerinde bu duruma dikkat ettiklerini ve arkaplanda hiçbir uygulamanın açık olmadığını dile getirdiler.

Konuya ilişkin en ilginç detaylardan birisi de, tüm kullanıcıların kolaylıkla yapabilecekleri ufak bir ayar ile beklenmedik şekilde azalan pil ömrünün önüne geçilebileceği yönünde yapılan açıklama oldu. Cihazınızın 'hayati' fonksiyonlarından taviz vermeden yapabileceğiniz bu 'ince ayar' sayesinde, kullanılmadığı halde azalan pil ömrüne bir nebze de olsa dur diyebilirsiniz.

Aşağıda yer alan adımları takip ederek bahsi geçen ayarı yapmak mümkün;

1- Cihazın ayarlar bölümüne girin

2- Ekranı aşağıya sürükleyin ve Genel başlıklı menüye girin

3- Ekranı tekrar aşağı sürükleyerek Tarih ve Saat ayarlarına girin

4- Bu menüde yer alan 'Otomatik Ayarla' seçeneği aktifse kapatın, kapalıysa bir şey yapmadan çıkın

Bu ayarı yapan birçok kullanıcı batarya ömürlerinin gözle görülür bir şekilde arttığını dile getiriyor. Siz yine de cihazınızın arkaplanında gereksiz uygulama çalıştırmaktan sakının ve kullanmadıklarınızı anında kapatın. Size bataryanızı dolu tutma konusunda yardımı dokunabilecek birkaç uygulama da kullanabilirsiniz.

YORUMLAR