iOS 8 için En İyi 5 Klavye Uygulaması

iOS 8 için en iyi klavye uygulamalarını inceledik.

iOS 8 için En İyi 5 Klavye Uygulaması

Apple’ın şimdiye kadarki en büyük iOS sürümü olarak tanımladığı iOS 8 ile birlikte kullanılabilen üçüncü parti klavye uygulamalarını inceledik. İşte yazma hızınıza hız katacak en iyi 5 klavye uygulaması.

Apple’ın geçtiğimiz hafta final sürümü sunduğu, hem geliştirici hem de nihai kullanıcı tarafında büyük yenilikler içeren mobil işletim sistemi iOS 8’in en beğenilen özelliklerinden birisi de üçüncü parti klavye uygulamaları oldu. Kişiselleştirilebilir yapıda tasarlanmış bu klavye uygulamaları kaydırma hareketini desteklediğinden küçük ekranlı iPhone modellerinde yazma işlemini oldukça kolaylaştırıyor, kelimeleri anında ekrana dökmenize izin veriyor. Dolayısıyla e-posta yazışmalarınızı daha hızlı gerçekleştirip zamandan tasarruf edebiliyor, uzaktaki arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişime geçmek için kullandığınız anlık mesajlaşma uygulamalarında daha hızlı olabiliyor, akıcı sohbetin keyfini sürebiliyorsunuz.

WhatsApp , Skype , Facebook Messenger , LINE , WeChat ve diğer mesajlaşma uygulamalarını sıklıkla kullanan ve de yazmanızı oldukça zorlaştıran küçük ekranlı bir iPhone kullanıcısı iseniz sizler için App Store’dan özenle seçtiğimiz üçüncü parti klavyeleri cihazınıza yükleyerek yazma sorununu büyük ölçüde giderebilirsiniz.

SwiftKey Keyboard: (Ücretsiz)

iPhone ve iPad’inizde ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz SwiftKey Keyboard, iOS 8 kullanıcılarının en çok beklediği akıllı klavye uygulaması. Cihazınızın dahili klavyesi yerine geçebilen ve yazma stilinizi öğrenerek yanlış yazdığınız kelimeleri otomatik olarak düzeltmenin yanı sıra bir sonraki kelimenizi tahmin ederek sizi şaşırtacak bir klavye olan SwiftKey, kendi kelime haznesinin dışına da çıkabiliyor. En sık kullandığınız kelimeleri ekleyebiliyor, önerilmesini istemediğiniz kelimeyi kolaylıkla çıkarabiliyorsunuz. Eklediğiniz kelimeler buluta kaydedildiğinden, iPhone’unuzu değiştirmeniz veya Android’e geçmeniz durumunda oluşturduğunuz sözlük korunmuş oluyor; sil baştan eklemek durumunda kalmıyorsunuz. SwiftKey Klavye ile dil değiştirme ile uğraşmadan aynı anda iki farklı dilde yazabiliyorsunuz. Desteklenen diller arasında –diğer klavye uygulamalarında olduğu gibi- Türkçe bulunmuyor. İngilizce, Portekizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca dilleri arasına Türkçe’nin katılmasını dört gözle bekliyoruz.

Swype Keyboard: (Ücretli – 1,99 TL)

SwiftKey Klavye’den sonra adından en çok söz ettiren üçüncü parti klavye uygulaması Swype oldu. 1,99 TL ücret ödeyerek satın alabileceğiniz, hem iPhone hem de iPad’inizde kullanabileceğiniz bu klavye uygulaması adından da anlaşılacağı üzere parmağınızı harfler arasında kaydırarak yazmanıza imkan veriyor. Kaydırma hareketini sadece kelimeleri yazmak için değil, sembol, noktalama işaretleri ve büyük harfe geçmek için de kullanabiliyorsunuz. 5 farklı göze hoş gelen tema seçeneğini ücretsiz olarak sunan Swype da SwiftKey gibi yazım şeklinizi takip ederek nasıl yazdığınız öğreniyor ve buna göre kelimeleri daha doğru sunabiliyor. Dilerseniz kendi kelimelerinizi ekleyebilir, mevcut kelimeleri kaldırabiliyorsunuz. Desteklediği diller arasında İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca ve İspanyolca bulunmakla birlikte sonraki güncellemelerle yeni dil seçeneklerinin ekleneceği belirtiliyor.

TouchPal Keyboard: (Ücretsiz)

Dünya genelinde 200 milyondan fazla kullanıcısı bulunan, HTC – Sony – Huawei gibi popüler markaların cihazlarında ön yüklü olarak gelen TouchPal Keyboard, iOS 8’de hareket ve kaydırma hareketini destekleyen ilk klavye uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. iOS 8’in final sürümünün yayınlanması ile birlikte App Store’daki yerini alan uygulama tuş vuruşlarını %90’a kadar azaltan ödül kazanmış –kelime- tahmin teknolojisini kullanıyor. Yazma stilinizi öğrenerek kelimeleri daha doğru tahmin edebiliyor. Kelimeleri parmağınızı klavyeden kaldırmadan yazabileceğiniz bu klavye uygulamasında numaraları girmek için yukarı kaydırma, sembolleri girmek için aşağı kaydırma, kelimeyi silmek içinse boşluk tuşu üzerinde sola kaydırma hareketini uyguluyorsunuz. Benzerlerinden farklı olarak anlık mesajlaşma uygulamalarını sık kullananlar için olmazsa olmazlar diyebileceğimiz ifade desteği ile birlikte geliyor. Yüzlerce emojiye erişmek içinse tek yapmanız gereken giriş tuşuna basılı tutmak.

Fleksy Keyboard: (Ücretli – 1,99 TL)

iOS 8’in yayınlanması ile birlikte güncellenen ve en çok tercih edilen klavyeler arasında olan Fleksy, kusursuza yakın çalışan otomatik düzeltme ve hareketle kontrol sistemi ile küçük ekranlı iPhone’unuzda yazmayı kolaylaştırıyor ve hızlandırıyor. Cıvıl cıvıl iPhone kapakları ile bütünleşen tema seçenekleri sunan klavyede noktalama işareti eklemek, kelimeleri silmek ve daha fazlasını yapmak için tek yapmanız gereken parmağınızı kaydırmak. Sola kaydırma hareketi ile yazdığınız metni siliyor, sağa kaydırma hareketi ile boşluk bırakıyor, boşluk üzerinde iki kez kaydırarak noktalama işaretlerini çıkartıyor, aşağı kaydırarak önerilen kelimeyi değiştirebiliyor, boşluk üzerinde sağa veya sola kaydırarak diller arasında geçiş yapabiliyor, giriş tuşuna basılı tutarak emojilere erişebiliyorsunuz. Bu yönde benzerlerinde oldukça farklı olan klavyenin diğer bir öne çıkan özelliği ise; yazma alanını dilediğiniz şekilde ayarlayabilme seçeneği sunması. Klavyeyi küçültüp daha fazla ekran alanına ulaşmak veya klavyeyi büyültüp daha kolay yazmak seçenekleriniz arasında. Yenilikçi, hız ve kolaylığı birleştiren klavye uygulaması Fleksy’nin şu anda desteklediği 40 dil arasında Türkçe de yer almakta. Ancak uygulama içerisindeki “Language” bölümünden ulaşabileceğiniz indirilebilir dillerin Türkçe dahil hiçbirinin indirilemediğini belirtelim. Bu tabii ki sonraki güncellemeyle rahatlıkla çözülebilecek bir sorun.

Minuum: (Ücretli – 4,29 TL)

Standart klavye düzeninin yanı sıra daha fazla ekranın görülmesine izin veren ufaltılmış klavye seçenekleri ile gelen Minuum da büyük parmaklı kişiler için özel olarak dizayn edilmiş klavyeler arasında. Alışma evresini tamamladıktan sonra, Miniuum’un hem küçük hem de normal boyuttaki klavyesinde oldukça hızlı bir şekilde yazabiliyorsunuz. Yazdığınız kelimeyi, yanlış yazdığınız kelimenin doğrusunu ve önerileri seçenekler arasında harfler üzerinde görebildiğinizden iki klavyede de etkin bir şekilde yazabiliyorsunuz. Mini ve tam mod arasında geçiş yapmak içinse parmağınızı yukarı ve aşağı kaydırmanız yeterli oluyor. Yazılan kelimeyi silmek, boşluk eklemek, noktalama işareti eklemek için de -farklı yönlere- kaydırma hareketini uyguluyorsunuz.

iOS 8 için en iyi 5 klavye uygulaması arasından seçiminizi yaptıysanız, seçtiğiniz üçüncü parti klavyeyi cihazınızın varsayılan klavyesi olarak nasıl ayarlayacağınızı ve de klavyeler arasında nasıl geçiş yapacağınızı sonraki sayfadaki adımları izleyerek öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR