iOS 8 Neden Kötü?

Dünya mobil pazarını ikiye bölen iOS 8 ve iPhone 6 neden bir türlü gündemden düşmüyor? Yeni bir cihaz çıkmış, neden kimse mükemmelliğinden çok hatalarından bahsediyor?

iOS 8 Neden Kötü?

Dünya mobil pazarını ikiye bölen iOS 8 ve iPhone 6 neden bir türlü gündemden düşmüyor? Yeni bir cihaz çıkmış, neden kimse mükemmelliğinden çok hatalarından bahsediyor? “Bu Apple size ne yaptı?” diyorsanız, şikayetçi olan aslında biz değiliz Apple'ın kendi kullanıcıları. Peki neden?

Çok Fazla Alan Kaplıyor!

Telefonlarını iOS'un eski versiyonlarından 8'e yükseltmek isteyen iPhone kullanıcıları önce 1.2GB büyüklüğündeki paketi indiriyor. Bitti mi? Hayır. Yükleme için telefonunuzda fazladan 5.7GB daha boş alan bulundurmanız gerekiyor. Zaten kıt kanaat yetirilmeye çalışılan telefon depolarında o kadar yeri olmayan kullanıcılar başlıyorlar fotoğraf, müzik ve uygulama silmeye. Biraz teknoloji birikimi olanlar aynı işlemi telefonu bilgisayara bağlayıp bu süreçten kaçabilmişse de, yeni bir sürüm heyecanını gölgeleyen temizlik işi daha güncelleme aşamasında şikayetlere neden oldu.

Sildiğiniz Görüşmeler Görünmeye Devam Ediyor

Güncellemeyle gelen yeni bir özellik, Home tuşuna art arda bastığınızda iletişime geçtiğiniz son kişileri göstermesi. İyi hoş ama, Apple'ın bunu siz istemeden öntanımlı yapmış olması, arkadaşlarınızdan sır gibi sakladığınız yeni sevgilinizle bütün konuşmalarınızı silmenize rağmen ortalığa saçılması riskini taşıyor. Gizliliği koruma konusunda kullanıcıyı uyarmayan Apple, neyse ki bunu Ayarlar menüsündeki Show in App Switcher seçeneğiyle kapatılabilir yapmış.


HealthKit Beklendiğine Değmedi

Sağlık konusunda teknoloji şirketlerinin artan ilgisini gözlemlediğimiz bu dönemle yeni işletim sistemi sürümü ve telefonlarıyla herkesten önce pazara girme şansı yakalayan Apple ne yazık ki bunu avantaja çeviremeden amatör damgasını yedi. Aceleye getirildiği konusunda eleştirilen HeathKit yazılım desteğiyle kullanılabilecek uygulamalar şimdilik mağazadan indirilemiyor ve önümüzdeki birkaç hafta bu sorunun çözülemeyeceği öngörülüyor. Dahası bunu düzelmeye çalışırken 8.0.1 sürümüyle bu kez telefon sinyalini ve TouchID'yi devre dışı bırakan ekip, bundan da sabıkalı.

Bir Dur Klavye Zaten Ortalık Karşık!

iOS 8'in yeni klavyesi siz daha yazarken önerilerde bulunmaya başladı. Getirilen her özellik elbette kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına, nitekim bu özelliği sevip hemen alışan büyük bir çoğunluk var. Alışılması zor da değil, Android kullanıcıları da zaten severek kullanıyor ve yazmayı hızlandırdırdığını söylüyor. Ancak yazacaklarını bir türlü tutturamayan bu özelliği sevmeyenler de azımsanacak gibi değil. “Bunu isteseydim zaten Android alırdım.” diyen mi ararsınız, özelliği kullanarak şiir yazdığını söyleyen mi...

Biraz iyi tarafından bakıp şikayet etmeyenler ne yaptı tahmin edersiniz: Özelliği kapatıp hayatlarına devam ettiler.

Nerede Bu Fotoğraflar?

Apple için ortası yok; ya “Ne yapsa iyidir.” deyip tapıyorlar ya da “Bunu da mı yapmış?” diye yakınıyorlar. Yenilenen fotoğraflar bölümü de karışıklığa sebep olanlardan. Bir türlü fotoğraflarını bulamayan kullanıcılar daha ilk günden Apple'ı güncelleme yaptığına yapacağına pişman etti. Camera Roll'u bulamayanların şikayetlerine de blog yazıları koştu. Ne demişler; “Yeni bir kullanıcı deneyimi kullanıcının alışabildiği kadar başarılıdır.”

iOS 8'de Fotoğraflar Nereye Kaydediliyor?

Fotoğrafı Sildiğinden Emin Misin?

iOS 8'de fotoğraf silmek istiyorsanız, tek seferde istenmeyen fotoğraflardan kurtulamadığınızı belirtelim. Tamamen yok edilmeden önce Yeni Silinenler klasöründe 30 gün kadar tutulan fotoğraflar, yanlışlıkla silinen fotoğrafları geri getirecek güzel bir özellik. Ancak sizi haberiniz yokmuş gibi çeken arkadaşınızın telefonunu bir an elinize geçirip o pozu yok etmek isterseniz, kısa sürede bu mümkün değil!

Uygulamalar Bile Şaşırdı

Apple'ın ufak tefek hatalarına uygulamalarınkiler de eklenince fatura büyüdükçe büyüdü. Güncellemelerini gereğince yapamayan, önemli noktaları görmezden gelen uygulama geliştiriciler ve şirketler yeni sürümün heyecanıyla hemen güncelleme yayınlayıp sonrasında topa tutuldular. Buna en görünür örnek Twitter'dan geldi. Güncelleme sonrası kullanıcıların taslaklarını silen sosyal ağın bu hatası karışık gündemde tuz biber oldu desek yerinde olur.

Aile Arasında Sır Olmaz

Family Sharing özelliğiyle aile bağlarını kuvvetlendirmeyi amaçlayan Apple, iOS 8 kurulu cihazınıza indirdiğiniz her uygulama hakkında tüm aileyi haberdar eder oldu. Aile bireyleri arasına fesat karıştıran, büyükleri sevindirip küçükleri ağlatan bildirimler aile arasındaki gizli duvarları yıkmaya aday.

“Bu iOS 8 geldi de hiç mi iyi yanı yok?” diye sorarsanız, blog yazılarımızı bekleyin.

iOS 8 için En İyi 5 Klavye Uygulaması

iOS 8 Nasıl Yüklenir?

iPhone'unuzdan Silinen Verileri Mac ve Windows'ta iSkysoft iPhone Data Recovery ile Kurtarın

iOS 8 Güncellemesini Hemen Yapmalı Mı?

YORUMLAR