iOS 8'in Gizli Özellikleri ve Araçları

iPhone ve iPad kullanıcıları için özel olarak hazırladığımız bu yazıda iOS 8'in gizli özelliklerini ve kullanışlı araçlarını derledik.

iOS 8'in Gizli Özellikleri ve Araçları

iOS 8'in sunulmasıyla birlikte kullanıcılar adeta ikiye bölündü. Kimileri bu güncellemeyle birlikte iOS'un daha kullanışlı ve daha stabil çalıştığını, kimileri ise önemli eksiklerin olduğunu ve düzgün çalışan bazı özelliklerin eskisi gibi performans sergilemediğini dile getirmekte.

Siz hangi taraftasınız bilmiyoruz fakat iOS 8'in önceki versiyonlara göre çok daha fazla özellik sunduğu yadsınamaz bir gerçek. Birçok kullanıcı tarafından eleştiri alsalar bile iOS 8'de sunulan çoğu özellik hem cihazın daha kişiselleştirilebilir olmasını hem de kullanıcıların sıradan işlerini daha kolay tamamlamasını sağlıyor.

Tamindir ekibi olarak iOS 8'de yer alan yeni oldukları için fakat fark etmediğinizi varsaydığımız bazı özellikleri tek bir yazıda toplama kararı aldık. Birçok kullanıcı bu özellikleri biliyor olabilir fakat yine de bilmeyenlerin de olabileceğini hesaba katarak mümkün olduğunca aydınlatıcı bir içerik hazırlamak istedik.

İşte iOS 8'in gizli özellikleri;

1- Fotoğraf gizleme

Cihazınızda sakladığınız bazı fotoğraflar başkalarına göstermek için uygun olmayabilir. İşte bu gibi durumlarda iOS 8'in sunduğu fotoğraf gizleme özelliğine başvurabilirsiniz. Fotoğraf uygulamasına girdikten sonra herhangi bir fotoğrafın üzerine uzun basıp gizleme seçeneğini aktif edebilirsiniz.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir husus var; gizlenen fotoğraf anlar, koleksiyonlar ve yıllar görüntülerinizden gizlenecek fakat albümlerde görünmeye devam edecektir.

2- Mesajları sessize alma

iOS 8 kullanıcılara kendi seçecekleri kişilerden gelecek olan mesajları sessize alma şansı sunuyor. Bunu aktif hale getirmek için o kişiyle olan mesajınıza girip ekranın sağ üst kısmındaki ayrıntılardan 'rahatsız etme' seçeneğini açmanız gerekiyor.

Bunu yaptıktan sonra o kişi size mesaj atarsa cihazınız herhangi bir bildirimde bulunmayacak ve sizi rahatsız etmeyecektir.

3- Mesajlar üzerinde daha fazla kontrol imkanı

Sıradaki özellik yine mesajlarla ilgili. Herhangi bir mesajın üzerinde basılı tuttuğunuzda 'fazlası' yazan bir buton belirecek. Bu butona tıkladığınızda mesajları tek tek silebileceğiniz bir ekran açılacak. Bu ekrandan silmek istediğiniz mesajları tek tek işaretleyebilir ve hepsini tek seferde silebilirsiniz.

Özellikle konuşmanızın belli bir kısmını silmek istiyorsanız bu özelliği kullanabilirsiniz. Unutmadan belirtelim; bu özelliği kullanarak sadece karşı taraftan gelen mesajları silebilirsiniz.

4- Kredi kartı tarama

Safari tarayıcısını kullaranarak online alışveriş yapacaksanız kredi kartı okuma özelliğinden faydalanarak işlem süresini kayda değer ölçüde kısaltabilirsiniz.

Kredi kartınızda yer alan bilgileri tek tek tanımlamak yerine kredi kartınızı otomatik olarak tanımlatabilirsiniz. Cihazınız kamerayı kullanarak kredi kartınızı otomatik olarak tarıyor ve bilgileri dijital ortama aktarıyor.

5- Siyah-beyaz ekran modu

Cihazına nostaljik bir görünüm vermek isteyenler Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Gri Tonlu seçeneğini aktif edebilirler.

Bu özelliği aktif ettikten sonra cihazınız siyah-beyaz olacak. Aynı adımları izleyerek özelliği devreden çıkarmak mümkün.

6- İnteraktif bildirimler

O an başka bir işle uğraşırken herhangi bir bildirim alırsanız, işini bölmeden o bildirime yanıt verebilirsiniz.

Eski sürümlerde, örneğin, oyun oynarken bir mesaj geldiğinde oyundan çıkıp mesajlara gitmek gerekiyordu. iOS 8.1 ile gelen bildirim direkt olarak ekranda cevap verilebilir bir halde beliriyor. Bu sayede o anki aktivitenizi sonlandırmadan bildirimlere anında yanıt verebilirsiniz.

7- Tıbbi Kimlik

Tıbbi Kimlik özelliği iOS 8'in en fazla dikkat çeken fonksiyonlarından bir tanesi. Kullanıcılar bu özellik sayesinde doğum tarihlerini, varsa hastalıklarını, tıbbi notlarını ve alerjilerini mobil cihazlarına kaydedebilirler.

Bu sayede, herhangi bir kaza anında yardım ekibi kazazedenin mobil cihazından gereken tüm bilgilere ulaşabilir ve tadaviyi ona göre şekillendirebilir. Hayat kurtarıcı niteliğinde olan bu uygulamayı kullanabilmek için menüden Sağlık uygulamasına girmeniz ve Tıbbi Kimlik oluşturma alanını doldurmanız gerekmekte.

8- Zaman ayarlı fotoğraf çekimi

Apple, kamera uygulamasına geri sayım özelliği eklemiş bulunuyor. Bu sayede geri sayım süresi 3 veya 10 saniye olmak üzere dilediğiniz süreyi seçebilir ve fotoğraflarınızı bu şekilde çekebilirsiniz. Buna ek olarak bir de seri çekim özelliğinden bahsetmek gerekiyor.

Seri çekim özelliğini geri sayım özelliği ile kombine kullanırsanız, belirlediğiniz süre dolduktan sonra cihazınız 10 adet seri fotoğraf çekmiş olacak. Bu sayede içlerinden dilediğinizi seçebilme şansına sahip olacaksınız.

9- Silinmiş fotoğrafları geri getirme

Kullanıcıları ikiye bölen konulardan bi tanesi de silinmiş fotoğrafların geri dönüştürülebiliyor olması. Bazı kullanıcılar bunun güvenliği tehdit eden bir unsur olduğunu savunuyor. Diğer tarafta ise bu özelliğin yanlışlıkla silinen fotoğrafları geri getirmek için kullanılabilecek bir fırsat olarak niteliyor.

Fotoğraf uygulamasındaki silinmiş fotoğraflar klasörü, sildiğiniz fotoğrafları saklayacak. Eğer herhangi bir tanesini geri almak isterseniz yine bu klasörden bunu gerçekleştirebilirsiniz.

10- Birden fazla e-posta görüntüleme

E-posta gönderme ve alma işlemini çok sık gerçekleştirenlerin işine yarayacak bir özellik.

Bu özelliği kullanabilmek için iOS'un varsayılan mail uygulamasında mail yazarken mesajın üst kısmını tutup aşağıya çekmeniz yeterli oluyor. Çok fazla yukarıdan tutmayın, 'yeni ileti' kısmından tutup çekmeniz yeterli.

Bu işlemi yaptıktan sonra farklı e-postalar arasında geçiş yapabilir ve gelenleri okuyabilirsiniz.

11- Ayrıntılı pil kullanımı raporları

Cihazınızın pil kullanım raporlarını ve hangi uygulamanın ne kadar batarya tükettiğini görmek için izlemeniz gereken adım: Genel > Kullanım > Pil Kullanımı.

Bu adımları izledikten sonra ekranı aşağıya kaydırıp hangi uygulamanın yüzde kaç pil kullandığına göz atabilirsiniz.

Paranızın Hakkını Veren 5 Mobil Uygulama

YORUMLAR