iOS 9 ve Android 6.0 Ringe Çıkarsa Ne Olur? İşte 2015 Yılının Beklenen Kapışması

Apple ve Google'ın işletim sistemleri olan iOS 9 ve Android 6.0 Marshmallow sürümlerinin farklılıklarını ve benzerliklerini bir araya getirdik.

iOS 9 ve Android 6.0 Ringe Çıkarsa Ne Olur? İşte 2015 Yılının Beklenen Kapışması

Dünyanın en çok kullanılan iki mobil işletim sistemi çok kısa bir süre önce yeni sürümlerini duyurdular ve kullanıcıların hizmetine sundular. Biz de, Apple ve Google gibi iki dev üreticinin işletim sistemleri olan iOS 9 ve Android 6.0 Marshmallow sürümlerinin farklılıklarını ve benzerliklerini bir araya getirdik.  

Bu farklılıkları kullanıcının gözünden değerlendirmek daha mantıklı diye düşünüyorum. Yani kullanılan cihazlarını donanım özelliklerini bir kenara bırakıp, her iki işletim sisteminin kullanıcı tarafından nasıl algılandığını çözümlemek daha sade ve doğru bir yaklaşım olacak.

Tasarım ve Kullanıcı arayüzü

Ne iOS 9, ne de Android 6.0 Marshmallow yeni işletim sistemlerinde radikal değişiklikler yaparak kullanıcın alışkanlıklarını değiştirme yoluna gitmediler. Hatırladığımız her şey yerli yerinde duruyor. Google’ın materyal tasarımı her zamanki gibi rengarenk ve iOS 9’da ağırbaşlı ve karizmatik çizgisinden sapmış değil.

Her iki işletim sisteminin ara yüzünde kendilerini ifade ettikleri belli bir karakteri var. iOS 9 ayarları küçük ikonlarla erişimi geleneksel halde devam ettirirken, Android 6.0 bilindik sembolleriyle kullanıcısının alışkanlıklarını değiştirmiyor. Elbette bir telefonu alırken ikonlarının cicili biçili olmasını tercih etmek son derece anlamsız ama tasarım ve arayüz farklılıkları böyle, değişen bir şey yok.

Kullanım farklılıkları

Her ne kadar dış görünüşlerinde eski sürümlere göre bir fark görmüyorsak da, iOS9 ve Android 6.0 ile gelen stok uygulamalarda bazı farklılıklar görmek mümkün. Bunca yıldır kişiselleştirebilme özelliğinden vazgeçmeyen Android, elbette 6.0 Marshmallow sürümünde bunu devam ettiriyor. Apple iOS’un ikonlarla dolu ana sayfasını bir Android gibi çeşitlendirmek iOS 9’da da hala mümkün değil. Yani işlevsel bir widget kombinasyonu yaparak her şeyi ana ekrandan yapabilmek istiyorsanız bir Android telefon almak durumundasınız.

Stok yazılımlar ve kişiselleştirme

iOS 9 ve Android 6.0 bünyelerinde hizmete sundukları stok yazılımlarla dikkat çekiyorlar. Android cihazlar Google yazılımlarını varsayılan olarak kabul ettiklerinden çok fazla ayar yapmak gerekmiyor. iOS 9’da bundan çok farklı değil. Her iki işletim sisteminin avantaj olarak sunduğu bulut depolama, kullanıcılarına eşit düzeyde cihaz tecrübesi sunabiliyor. Ancak Android’in kontak uygulamasını ya da telefon çeviricisini beğenmiyorsanız bunu anında değiştirmeniz mümkün olabiliyor. iOS 9 size bu kadar özgürlük vaat etmiyor. 

Bazı benzerlikler

Stok uygulamalarda bazı benzerlikler olduğu gözümüze çarpıyor. Hem iOS 9 hem de Android 6.0 parmak izi tarayıcı sistemleri ve batarya kontrol uygulamalarıyla birbirine çok benzeyen uygulamalar kullanıyorlar. iOS 9’a yeni eklenen düşük batarya modu uzun süredir Android kullanıcılarının kullandığı bir servisti. iOS 9 ve Android 6.0 NFC kullanarak mobil ödeme yapabilme olanağını da bir süredir birbirlerine paralel bir şekilde geliştiriyorlar. iCloud ve Google Drive temel olarak birbirinden hiç de farklı olmayan bulut depolama hizmetleri sunuyorlar. Android donanım şifreleme yöntemini Android 6.0 ile yeni kullanmaya başlamışken, iOS daha önce bu sulara yelken açmıştı. Her iki işletim sisteminin uygulama ekleme kaldırma ve pop-up bildirimleri de birbirinden hiç farklı değil.

Siri ve Google Now

Apple’ın iPhone 4S ile 2011 yılında tanıttığı sanal asistanı Siri’nin hemen ardından Google’da Android için 2012’de Google Now’ı hayata geçirdi. Ses algılama sistemi olarak Google Now meslektaşı Siri’den biraz daha üstün. Siri yapılan arama çağrılarında konuları iyi kavrayamadığı espri konusu olurken, Google Now pek takılmadan aramaları gerçekleştirebiliyor. Yapılan çeşitli testler sonunda Google Now akıllı yapay zekaya dayalı altyapısıyla, detaylı ve başarılı seçenekler sunabiliyor. Bunu da biraz sırtını Google Arama Motoruna dayadığı için yaptığını düşünebiliriz. Ancak iOS 9 ve Android 6.0 işletim sistemleri karşılaştırıldığında, Siri eski kondisyonundan daha iyi bir performans sergiliyor. Google Now ise artık kullanıcının tercihiyle çalışan ve arka planda açık duran bir uygulama olmaktan vazgeçiyor. Kısaca iOS 9 ve Android 6.0’da her iki asistan da kendilerini daha olgunlaşmış bir duruma getirdiler.

Uygulama mağazaları

Google Play Store uygulama mağazası Apple App Store’u oldukça geride bıraktı. Bunu Android’in ekosisteminin çok yaygın olmasına ve açık kaynak kodunun avantajına verebiliriz. Kullanıcıların bakış açısıyla değerlendirecek olursak, (forum yorumları ve Facebook iletileri baz alındığında) Google Play Store’un daha özgür, Apple App Store’un ise kısıtlayıcı olduğu tartışılıyor. Uygulama sayısı açısından oldukça zengin olan Google Play Store’un çok dağınık olduğu söylemleri ise Android 6.0 ile son bulacak çünkü mağaza arayüzünü tamamen yeniliyor. Yine de, burada bir nicelik ve nitelik tartışması sonsuza kadar devam edecek gibi görünüyor. Renkli ve cıvıl cıvıl bir uygulama mağazası olan Google Play Store, ciddi ve daha düzgün altyapısıyla hizmet veren Apple App Store arasındaki bu çekişme iOS 9 ve Android 6.0 Marshmallow işletim sistemleri değişecek gibi değil.

Güvenlik faktörü

2015 yılı Android işletim sistemi kullanıcıları için bir kabus gibiydi. StageFright ve benzeri birçok tehdit akıllı telefon sahiplerine korkulu rüyalar yaşattılar. Android’in daha kırılgan bir altyapısı olduğu kanısı oldukça yüksek ancak Android 6.0 Marshmallow biraz da 2015 yılında yaşanan sıkıntılardan ders almış bir işletim sitemi. Öte yandan iOS sistemler ve Apple’ın bulut depolama güvenliği de, bu sene o kadar güven altında olamadılar. Ancak Apple’da iOS 9 ile kişisel bilgileri ve cihaz güvenliğini ön planda tutan güncel bir alt yapıya sahip.

Son Söz

İşletim sistemi değiştirmek çok kolay bir seçenek değil. Bunu sitemin göz alıcı yönlerini ön plana almak, kullanıcıların ilk tercihi olmamalı. Sonuç olarak bir kitabı da kabını beğenerek almıyoruz. Yüzeysel değerlendirmeler genellikle hayal kırıklıklarıyla sonuçlanacağı için ürünleri ve hizmetleri derinlemesine araştırmak ve bize ne kadar uygun olacağını, servislerin kullanılabilir olduğunu iyice kavramak gerekiyor. Demem o ki, siz Android – iOS çekişmesine kafanızı çok takmayın. Hangisinin sizin işinize gerçekten yarayacağına karar vererek seçiminizi yapın. Bu noktada Tamİndir sayfalarında her iki işletim sistemiyle ilgili pek çok makale ve karşılaştırma bulabilirsiniz.

iOS 9'da Kullanıcıları Neler Bekliyor?

Android 6.0 Marshmallow Özellikleri ve Çıkış Tarihi

YORUMLAR