iOS 9'un Dikkat Çeken Özellikleri

iOS 9'un dikkat çeken özelliklerini, yeni sürümle birlikte gelen yenilikleri derledik.

iOS 9'un Dikkat Çeken Özellikleri

Apple’ın en yeni mobil işletim sistemi iOS 9, beta sürecini tamamladı ve final sürümünü akşam saatlerinde indirip deneyimleme şansı bulacağız. Neredeyse tüm iPhone ve iPad modelleriyle uyumlu olan iOS 9’un çıkışına saatler kala, iOS 8’den iOS 9’a geçiş yapmakta kararsız kalan kullanıcılarımıza yardımcı olması açısından bir yazı hazırlayalım dedik. İşte iOS 9’un öne çıkan özellikleri.

iPhone 4S sonrası tüm iPhone modelleri, iPad mini ve iPad 2 sonrası tüm iPad modelleri ile birlikte 5. ve 6. Nesil iPod Touch modelleriyle uyumlu olan yeni iOS sürümü iOS 9, bugün ülkemizde saat 8 – 9 sularında indirilmeye açılacak ve dileyen kullanıcılar Ayarlar – Genel – Yazılım Güncelleme yolunu izleyerek kablosuz olarak, dileyen kullanıcılar da iTunes üzerinden güncellemeyi cihazlarına indirecek. Şimdi dilerseniz iOS 9 ile gelen 5 önemli yeniliğe geçelim.

Daha Uzun Pil Ömrü, Hız, Güvenlik ve Akıllı Güncellemeler:

Yeni hareketli duvar kağıdı seçenekleriyle gelen iOS 9’da en önemli özellik çoğumuzun “şimdiye kadar neredeydi?” dediği güç tasarruf; Apple’ın kendi deyimiyle düşük güç modu. iOS 9 ile birlikte uygulamalar daha az pil harcayacak şekilde optimize edilmiş ve ortam ışığı, yakınlık sensörlerinin artık bir işe yaradığını söyleyebiliriz. Apple’a göre düşük güç modu bize ek 1 saat kazandıracak (tabii ki bunu test etmek gerek). Daha uzun kullanım sunmasının yanında artık güncellemeler gelmeden cihazımızda otomatik olarak yer açılacak ve cihazı kullanmadığımız vakit güncellemeler indirilmiş olacak. Hız konusunda iOS cihazların üstün olduğunu biliyoruz. iOS 9’da zaten hızlı olan işletim sistemi daha da hızlandırılmış ve gerek CPU gerekse de GPU tarafında hissedilebilir fark olacak (bunu da oyun testlerinde göreceğiz). Öte yandan güvenliğin de geliştirildiği söyleniyor.

Siri Artık Sesimizi Tanıyabiliyor:

Hali hazırda yaptıklarıyla bizleri şaşırtan asistan Siri, iOS 9 ile birlikte daha akıllanmış olarak karşımıza çıkıyor. Siri artık sesimizi tanıyor ve cihazla etkileşime geçmeden doğrudan akıllı asistanımızı çağırabiliyoruz. Android’de – ülkemizde tam manasıyla kullanılamayan – Google Now ile yapabildiğimiz bu şeyi iOS cihazımızda yapabilmek için sesimizi cihaza "Hey Siri!" diyerek tanıtmamız gerekiyor. Kendisini bizden başka kimseye göstermeyen Siri, iOS 9’da yepyeni bir arayüze sahip ve yeni ses seçenekleri sunuyor. Öte yandan arama fonksiyonu da geliştirilmiş. Siri’nin iPhone’umuzla çektiğimiz onlarca fotoğraf arasından dilediğimiz tarih ve zamanda çektirdiğimiz fotoğrafı açmasını sağlayabiliyoruz. Tatilde çekildiğimiz fotoğraf ve videolara ulaşmamız artık çok daha kolay. Konum bazlı hatırlatma ve soruları yanıtlama konusunda da akıllandığını bizleri gösteren Siri, Türkçe dil desteğine kavuşmuş olsa da ülkemizde telefonuyla etkileşime geçen birine farklı bir gözle bakıldığından çoğumuz yeni fonksiyonları evinde deneyecektir.

Öneriler İçeren Yeni Arama Ekranı:

Sol kenardan sağa doğru kaydırma hareketimizle açılan yeni arama ekranında arama kutusu üst bölümde, sık konuştuğumuz kişiler, sık kullandığımız uygulamalar ve mekan önerileri orta bölümde, gündemi yansıtan haberler alt bölümde bulunuyor. Yeni arama ekranında sunulan öneriler cihazı kullanım alışkanlığımıza göre şekillendiriliyor. Günün hangi anında hangi uygulamaları kullandığımız kaydediliyor ve proaktif yardımcımız önerileri karşımıza listeliyor. Öneriler özellikle tamamen yabancısı olduğumuz bir şehre gittiğimizde popüler mekanları listelemesi açısından oldukça güzel bir özellik olmuş.

iPad’de Multi-Tasking Deneyimi:

iPad sahibi olarak iOS 9 ile birlikte artık aynı anda iki uygulamayı çalıştırmamız mümkün. iPad’de çoklu görev (multi-tasking) özelliğini kullanabilmenin üç yolu var: Slide Over, Split View, Picture in Picture. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse; Slide Over özelliği sayesinde bulunduğumuz uygulamadan çıkmadan ikinci bir uygulama açabiliyoruz. İnternette gezerken bir yandan mesajlaşmak oldukça keyifli olacak. Split View özelliği sayesinde ise iki uygulamayı aynı anda açabiliyoruz ve iki uygulama da aktif konumda oluyor. Picture in Picture (Resim içinde Resim) özelliğinde de bir uygulama tam ekran görüntülenirken, video ölçeklenmiş olarak ekranın dilediğimiz köşesinde konumlanıyor. Bir yandan e-postalarımıza bakarken diğer yandan YouTube’dan video izlemek güzel olacak gibi.

Yepyeni Bir Uygulama: Apple News

Flipboard benzeri sisteme sahip olacağını tahmin ettiğimiz Apple News (Haberler) uygulaması, iOS 9 ile birlikte göreceğimiz yeni uygulamalardan biri. Spor, teknoloji, magazin, finans kısacası haber uygulamalarında gördüğümüz tüm kategoriler bulunuyor ve içerikler kaynak sitenin düzeninde sunuluyor. Uygulamanın kötü yanı haberlerin reklam destekli sunulması ve ilk aşamada sadece yurt dışında kullanıma açılması.

Bunlarla birlikte “Apple’ın yüklediği ancak hiç kullanmadığımız başka bir deyişle stock uygulamalar kaldırabilecek.” “Safari artık reklamları engelleyebilecek.” gibi iOS 9’un sonraki sürümlerinde görmemiz muhtemel önemli yenilikler de bulunuyor.

iOS 9 Uyumlu Apple Cihazlar
iPhone iPad iPod Touch
iPhone 6S iPad Pro iPod Touch 6. Nesil
iPhone 6S Plus iPad Air 2 iPod Touch 5. Nesil
iPhone 6 iPad Air
iPhone 6 Plus iPad 4. Nesil
iPhone 5S iPad 3. Nesil
iPhone 5C iPad 2
iPhone 5 iPad Mini 4
iPhone 4S iPad Mini 3
iPad Mini 2
iPad Mini

YORUMLAR