iPhone 5C, iPhone 5S ve iOS 7 Hakkında Herşey

Yeni iPhone'lar ve iOS7 işletim sistemi hakkında tüm detaylar bu blogumuzda.

iPhone 5C, iPhone 5S ve iOS 7 Hakkında Herşey

Apple, merakla beklenen yeni iPhone modelleri iPhone 5C ve iPhone 5S’i bugün Cupertino’da düzenlenen etkinlikte tanıttı. Yeni iPhone'lar ve iOS7 işletim sistemi hakkında tüm detayları paylaştık.

iOS 7:

Londra’da gerçekleşen iTunes Festival müzik etkinliği istatistikleri ile başlayan Apple etkinliğinde yeni iPhone modellerinin yanı sıra dünyanın en popüler mobil işletim sistemi olarak lanse edilen iOS 7’den bahsedildi. Aylardır beta aşamasında olan, yeniden tasarlanan iOS7’nin tamamlanmış sürümünün 18 Eylül’de indirilmeye açılacağı belirtildi. Uyumlu cihazlar arasında iPhone 4 ve sonrası, iPad 2 ve sonrası, iPad mini ve 5.nesil iPod Touch bulunuyor. 64 Bit uygulamaları çalıştıracak iOS7, yaklaşık 200 yeni özellik, gelişmiş Siri, iTunes Radio, AirDrop fotoğraf paylaşımı, ek kamera fonksiyonları ile geliyor.

iPhone 5C:

Sahneye ilk çıkan iPhone modeli plastik gövdeli iPhone 5C oldu. Polikarbon kasası ile dikkat çeken, bütçe dostu iPhone 5C, yeşil, beyaz, pembe, sarı ve mavi renk seçenekleri ile satışa sunulacak. Apple tasarımlı birbirinden renkli kılıflar ile korunan 4 inç Retina ekrana sahip iPhone 5C, iPhone 5 ile aynı işlemciyi (A6) kullanıyor. iPhone 5C'de batarya sorun olmaktan çıkıyor. 10 saate kadar internette gezinmek, 10 saate kadar konuşmak, 10 saate kadar video izlemek mümkün. Ultra hızlı LTE bağlantısı sayesinde indirme ve yükleme işlemleri oldukça hızlı. Panorama fotoğraflar yakalayabileceğiniz 8 iSight megapiksel kamera ve 1080p kalitede video kaydı yapmanıza imkan tanıyan kameraya sahip iPhone 5C, fotoğraf anında veya sonra kullanabileceğiniz altı canlı filtre içeren yeni kamera uygulaması ile geliyor. Bunun yanında Facetime HD kamera daha net görüşme yapma imkanı sunuyor. 16GB’lık sürümü 99 dolar, 32GB’lık sürümü 199 dolara satışa sunulacak. Bu fiyatların kontratlı fiyat olduğunu ve Amerika için geçerli olduğunu hatırlatalım. Ön siparişine 13 Eylül’de başlanacak iPhone 5C, 20 Eylül’den itibaren Amerika, İngiltere, Avustralya, Çin, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya ve Singapur’da satışa sunulacak.

iPhone 5S:

iPhone 5C’den sonra hem güçlü işlemcisi hem de parmak izi taramasını barındıran yeni home tuşu ile dikkat çeken iPhone 5S oldu. Gümüş, altın ve gri renklerde karşımıza çıkan iPhone 5S, yeni görünüm ve yeni bildirim özelliklerini içeren iOS 7 ile birlikte geliyor. Yeni A7 çipseti kullanan cihaz, bu yönüyle sektörde ilk sırada yerini alıyor. Öyle ki akıllı telefonlarda 64 bit çipin ilk kez kullanıldığını görüyoruz. En çok şikayet edilen batarya konusuna gelirsek; iPhone 5S’in bu yönde biraz geliştiğini söyleyebiliriz. iPhone 5S'in yenilenen bataryası 250 saate kadar bekleme süresi sunuyor. Diğer yandan kamerasının da yenilendiğini görüyoruz. F2.2 lensler ve çift LED flash destekli kameraya sahip iPhone 5S ile yavaş çekimde 720p kalitede 120 fps videolar çekilebilecek. Bunlara ek olarak iPhone 5S’te TouchID adındaki 170 mikron incelikte ve alt epidermal deri katmanlarını tarayabilen biometrik parmak sensörünün eklendiğini gördük. Geleneksel şifre kullanımını ortadan kaldıran bu özellik sayesinde kullanıcılar iTunes’dan daha güvenli şekilde alışveriş yapabilecek. iPhone 5S’in iki yıllık kontratlı fiyatı ise 16GB’lık model için 199 dolar, 32GB’lık model için 299 dolar olarak belirlenmiş. Ön siparişine 13 Eylül’de başlanacak iPhone 5C, 20 Eylül’den itibaren Amerika, İngiltere, Avustralya, Çin, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya ve Singapur’da satışa sunulacak.

Apple'ın bugün düzenlediği etkinliğin tekrarını http://www.apple.com/apple-events/september-2013/ adresinden izleyebilirsiniz.

Dünyanın En Popüler Mobil İşletim Sistemi iOS 7 Özellikleri

YORUMLAR