iPhone 6 Plus Tamindir İncelemesi

iPhone 6 Plus Tamindir İncelemesi

iPhone 5S varken iPhone 6 almaya gerek var mı? iPhone 6 Plus teknik özellikleri ne? iPhone 6 Plus almaya değer mi? iPhone 5S ve iPhone 6 Plus arasında hız farkı var mı? Eğer bu tarz sorular zihninizi meşgul ediyorsa yazımıza göz atmalı ve videomuzu mutlaka izlemelisiniz.

Kısa süre önce elimize geçen iPhone 6 Plus’ı inceleme ve öncüsü iPhone 5S ile kıyaslama fırsatı yakaladık. Kullanıcıların birçoğu iPhone 5S ve iPhone 6 Plus arasında devrimsel bir yenilik olup olmadığını merak ediyordu ve biz de elimizden geldiğince bu sorulara yanıt bulmaya çalıştık.

Tasarım

iPhone 6 Plus tasarım olarak öncü modellerden epey farklı. Öncelikle cihazın kasasında daha bombeli ve yuvarlak hatlara yer verilmiş. iPhone 4 ile başlayıp iPhone 5S’e kadar devam eden köşeli hatlara da böylece veda edilmiş oldu.

Göze çarpan değişimler arasında ses açma/kapama ve tuş kilidi butonları da yer alıyor. Eski modellerde kullanılan yuvarlak formlu ses açma/kapama butonları, ince ve düz bir tasarımla değiştirilmiş. Ekranın üst kısmında yer alan tuş kilidi butonu ise ekranın sağ tarafına alınmış.

Bu değişimlere ek olarak cihazın altındaki hoparlör çıkışında da kasanın incelmesine bağlı olarak değişime gidilmiş ve doğrusal bir çıkış dizilimi tercih edilmiş.

Yuvarlak hatlar ve değişen butonlar iPhone 6 Plus’ın tek farklılaştığı nokta değil elbette. Hatlara ek olarak ekran da bir hayli büyümüş ki zaten iPhone 6 Plus’ın temel vaatleri arasında bu yer alıyor. Rakiplerin büyük ekranlı modelleri karşısında kan kaybetmeye başlayan Apple, daha fazla kullanıcıya hitap etmek için ekran boyutlarında ciddi miktarda büyümeye gitmiş.

Çıkıntı formundaki kamerayı da unutmamak lazım. Cihazın arka yüzündeki ana kamera, kasadan bir milim kadar dışarıda duruyor. Bu tasarım kamera lensleri için gerekli olsa da istenmeyen kazalara mahal verebilecek potansiyel bir problem. Sanıyoruz ki iPhone 6 Plus için üretilecek olan kılıflar bu problemi bertaraf edecektir. Yine de kılıf kullanmamakta ısrar ederseniz kamerayı korumak için fazladan özen göstermelisiniz.

Kullanım

iPhone 6 Plus’ı elimize ilk aldığımızda hafifliği ve inceliği karşısında adeta büyülendik. Heybetli görünümüne ve metal kasasına rağmen iphone 6 Plus tüy gibi hafif bir yapıya sahip. Elbette bu hafif ve ince yapı güvenli ve kalite bir kılıf satın alınca veda edeceğiniz noktalardan biri olacak.

Ekrana geçecek olursak; 5.5 inçlik devasa ekranı kullanırken zaman zaman ciddi zorluk yaşadık. Baş parmağımız ekranın bir köşesinden diğer köşesine yapılan geçişlerde yetersiz kaldı ve diğer elden yardım istemek zorunda kaldı. Anladık ki cihaz iki el kullanımı için daha uygun.

Özellikle tek elle tuş kilidini aktif etmek için cihazı yere düşürme riskini göze almanız gerekiyor. Elbette ki büyük ekranla birlikte video izleme ve oyun oynama aktiviteleri esnasında alınan keyif küçük ekranlı modellere göre katbekat artmış.

Gelelim cihazın hızına. iPhone 5S ile aynı anda açtığımız iPhone 6 Plus, kayda değer bir hız farkı sergilemedi. Hatta açma esnasında meydana gelen ufak senkron hatasını da saymazsak iPhone 5S bir milisaniye daha hızlı açılıyor bile diyebiliriz. Bu noktada altını çizmek istediğim bir nokta var; test konuğumuz olan iPhone 5S, yaklaşık 14 aydır aralıksız olarak kullanılıyordu. Tüm bunları göz önüne alarak diyebiliriz ki iPhone 5S kullanıcıları, şayet iPhone 6 Plus alırlarsa, kayda değer bir hız farkı beklemesinler.

Cihaz çok yeni olduğu için pil ömrü konusunda herhangi bir yargıda bulunamıyoruz.Bir süre kullandıktan ve sağlıklı sonuçlar elde ettikten sonra gelecek testlerimizde pil ömrüne de detaylıca değineceğiz.

Sonuç

Elimizdeki tüm verileri masaya yatırdığımızda Apple’ın ekran boyutu haricinde çok fazla bir değişime gitmediğini görüyoruz. Eğer iPhone 5S sahibiyseniz iPhone 6 veya iPhone 6 Plus’a terfi etmek için çok fazla sebebiniz yok. Size bu yeni modellerin S serilerini beklemeyi tavsiye ediyoruz. Fakat iPhone 4, 4S veya 5 sahibiyseniz yeni iPhone’lara gönül rahatlığıyla geçiş yapabilirsiniz.

iOS 8 Batarya (Pil) Sorunu İçin Çözümler

YORUMLAR