iPhone Daha Muhteşem ve Ucuz Olmazsa Pazarı Elinden Kaçırır mı?

Apple ürünlerinin Android cihazlara kaptırdığı pazarı daha 5 sene ele geçirmesi mümkün görünmüyor.

iPhone Daha Muhteşem ve Ucuz Olmazsa Pazarı Elinden Kaçırır mı?

Apple son derece güvendiği iPhone 6 serisini geçtiğim Eylül ayında piyasaya sürdüğünde, satışlarının artacağını kestirebiliyordu. Ancak ne yaparsa yapsın Android cihazlara kaptırdığı pazarı daha 5 sene ele geçirmesi mümkün görünmüyor. 

Apple kaba bir hesapla dünya akıllı telefon pazarında sadece yüzde 15'lik bir pazar payını elinde bulunduruyor. Küresel rakamlara göre dünyanın geri kalanı Android cihazları kullanmaya devam ediyor. Yıllık bilançosunda beklediği satışları yakalamış olsa bile Apple'ın küresel pazar payı sabit kaldı.

 

Peki, dünya üzerinde bu kadar ufak bir pazara sahip olan Apple, önümüzdeki yıllarda bu pazarı artırabilmek için ne gibi stratejiler belirleyebilir? İşte orası çok net değil. Çünkü Apple'ın pazarlama teknikleri genel olarak çok da belirgin olmayabiliyor. Viral pazarlama tekniklerine daha sıcak bakan Apple, bir ürünü piyasaya sürmeden önce blog yazarlarını içeriklerle destekleyerek pazarda merak uyandırırken, ufak resmi haberlerle ürüne olan ilgiyi de canlı tutmaya çalışıyor. Ancak tüm bu çabalara rağmen Android ile olan savaşın mağlubu olmaktan öteye gidemiyor. 

Apple ürünleri sosyal sınıf işareti mi?

Bir Apple ürünü kullanmak sosyal sınıf ikonu olarak algılansa da, fiyatı yüzünden çok fazla yanına yaklaşılabilen bir ürün olamıyor. Özellikle Apple reklamlarda bir sınıf farkı yaratılabileceğinin altını çizerken, Android herkese ve her keseye hitap etmeyi başarıyor. Apple telefonlarda yaptığı yeniliklerde Android'den her zaman biraz daha geride kalıyor. Çeşitli büyük firmaların ürettiği Android cihazların hemen her biri, farklı özellikler sunup çeşitliliği desteklerken, Apple zenginlerin telefonu yaftasını üzerinden atamadı. 

Küresel rakamlar ne diyor?

Yapılan ekonomik araştırma verileri değerlendirilince; Apple akıllı cihazlar pazarının ucundan bir lokma da olsa bir pay kapmışken, Android'in bütün pazarı mideye indirdiğini görüyoruz. Tüm ekonomistler Apple ve Android'in bir rekabet içinde olduğunu kabul ediyor ancak, iPhone ve iPad ürünleri söz konusu olduğunda pazarda eşit pay alabilmek için Apple’ın daha çok yol alması gerekiyor. 

Apple'ın iPhone 6 lansmanından sonra Çin ile yaptığı anlaşmalar sonucu, bu pazarı ele geçiriyor olması da istatistiklerde çok fark edilir bir sıçramaya yol açmadı. Özellikle fiyat bazlı karşılaştırmalarda yüksek fiyatıyla bir basamak geri düşen hep Apple oluyor. 

İddialar farklı ancak rakamlar sabit

Apple CEO’su Tim Cook daha yeni yaptığı bir açıklamayla Apple satışlarının yüzde 85'inin Android'den vazgeçmiş kullanıcılardan oluştuğunu söylese de, madalyonun bir de öbür yüzü var. Apple'dan vazgeçerek Android'e geçen kullanıcı sayısının da yüzde 50'leri geçtiği bazı araştırmalarda belirtiliyor. Bunun en özemli sebebi ise fiyat dezavantajı olarak gösteriliyor.

Apple bu büyük Android itilasından kurtulabilmek için çok iyi telefonlar yapmalı ya da, fiyat politikasında ciddi bir düzenlemeye gitmeli diyen ekonomist sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Android cihazlar gittikçe daha iyi ürünler çıkartıp fiyatlarını aşağı çekerken, Apple'ın böyle bir çaba göstermemesi pazardaki yerinin uzun yıllar değişemeyeceğinin de bir garantisi olarak gösteriliyor. 

Öte yandan, Apple'ın marka gücü her zaman Android'den üstün ve karlılığını pazardaki ürün sürümü üzerine değil, daha çok istikrarlı kalmak üzerine kurulan politikalarla desteklemeye çalışıyor. Görünen o ki; Tim Cook'u küçük pazar payı çok da ilgilendirmyor. Apple bir marka olmanın avantıjına sahip olmakla yetiniyor. 

Tim Cook'a Göre Android Kullanıcıları Hızla Apple'a Geçiyor

Apple CEO'su Tim Cook 2014 Yılında Kaç Para Kazandı?

Tim Cook'tan Apple Kullanıcılarına Mektup Var

YORUMLAR