iPhone ve iPad'inizi İsviçre Çakısına Dönüştürecek 7 Sıradışı iOS Uygulaması

Bu uygulamalarla iPhone ve iPad'inizin limitlerini aşabilirsiniz

iPhone ve iPad'inizi İsviçre Çakısına Dönüştürecek 7 Sıradışı iOS Uygulaması

Günümüzde sahip olduğumuz telefon veya tabletleri sadece arama yapmak ve başkalarıyla konuşmak için değil birçok farklı amaç için kullanabiliyoruz. Onların "akıllı" olarak adlandırılmalarının sebebi de bu çok yönlülükleri. Bir akıllı telefon veya tablet satın aldığınızda içlerinde belli standart uygulamalar yüklü olarak geliyor. Bu uygulamalar genelde anlık mesajlaşma uygulamaları, klasik kamera uygulamaları, harita ve hava durumu uygulamaları gibi uygulamalar. Bu uygulamaların yaptıkları şey ise cihazınızın vaad ettiği işlevleri sorunsuz bir şekilde yürütmelerini sağlamak. Eğer bu klasik uygulamaların dışına çıkarak iOS işletim sistemini kullanan iPhone telefonunuzdan veya iPad tabletlerinizden çok daha fazlasını almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda iPhone veya iPad'inizi çok farklı şekillerde kullanmanıza yardımcı olacak ve onları normalde farklı cihazlar ile yürüttüğünüz işleri yürütmenizi sağlayan birer araca dönüştürecek 7 süper uygulamayı tanıtacağız.

Yazımızda yer vereceğimiz uygulamaların elbette en iyi iOS uygulamaları olduğunu iddia edemeyiz; fakat bu uygulamaların en kullanışlı iOS uygulamaları arasında yer aldıklarını rahatça söyleyebiliriz. Bu yazımızda anlatacağımız uygulamaları kullanarak iPhone veya iPad'inizi bir güvenlik kamerasına, bilgisayarınız için dokunmatik bir klavye veya fareye ya da bir ses kayıt cihazı gibi farklı araçlara dönüştürebileceksiniz. Gördüğünüz gibi uygulamalar günlük hayatınızı çok daha kolaylaştıracak ve mobil cihazınızı tıpkı bir İsviçre çakısı gibi farklı amaçlar için kullanmanızı mümkün kılacak uygulamalar. Dilerseniz bu uygulamalara kısaca göz atalım:

Remote Mouse

Remote Mouse iPhone, iPad ya da Apple Watch'ınızı bilgisayarınızda kullanabileceğiniz bir dokunmatik fare ve klavyeye dönüştürebilen bir uygulama olarak özetlenebilir. Uygulama bunun yanında bilgisayarınızdaki medya oynatma yazılımlarını kolayca kontrol etmenizi sağlayan ek özelliklere de sahip. Eğer siz de benim gibi bilgisayarınızı televizyonunuza bağlı olarak kullanıyorsanız ve biraz uzanarak film izlemek, müzik dinlemek gibi işler yapmak istiyorsanız Remote Mouse sizi klavye ve fareyi kullanma derdinden kurtarabiliyor. Sadece iPhone telefonunuzu veya iPad tabletletinizi kullanarak bilgisayarınızı idare edebilmeniz mümkün.

Remote Mouse'u sunumlarınızı yönetebileceğiniz bir kumanda olarak da kullanabilirsiniz. Uygulama kablosuz ağınız üzerinden bilgisayarınızla eşleşiyor ve internet bağlantısına ihtiyaç duymadan iş görüyor. Remote Mouse'tan faydalanabilmek için Remote Mouse'un masaüstü yazılımını Mac veya Windows bilgisayarınıza yüklemeniz ve iOS cihazınızla bilgisayarınızı eşleştirmeniz yeterli. Remote Mouse uygulamasını bu bağlantıyı kullanarak ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz:

Remote Mouse'un bilgisayar versiyonlarını indirmek için bu bağlantıları kullanabilirsiniz:

Pic Scanner

Cebinizde taşıyabileceğiniz bir tarayıcı (scanner) sahibi olmaya ne dersiniz? Pic Scanner size bu konuda yardımcı olacak oldukça başarılı bir iOS uygulaması.

Tarayıcılar bir süre önce oldukça yaygınlardı. Birçok dökümanı ve resmi tarayıcıları kullanarak dijital ortama aktarırdık. Fakat zaman ilerledikçe iş ve okul hayatında kullandığımız çoğu döküman dijital hale geldi ve tarayıcılara duyulan ihtiyaç azaldı. Yine de zaman zaman bir evrağı ya da bir fotoğrafı dijital ortama aktarmanız gerekebiliyor. Pic Scanner size bu konuda oldukça pratik bir çözüm sunuyor. 

Pic Scanner aynı anda 4 resmi algılayabiliyor ve bu resimleri iOS cihazınızın kamerasını kullanarak tarıyor. Sonrasında uygulama bu resimlerin köşelerini otomatik olarak  kırpıyor. Dilerseniz taratılan fotoğrafların ve dökümanların üzerinde değişiklikler de yapabiliyorsunuz. Taratılan resimlere fotoğraf filtreleri ve yazılar ekleme, fotoğraf albümleri oluşturabilme Pic Scanner ile yapabileceğiniz diğer şeyler arasında.

Pic Scanner'ın ücretsiz versiyonunu indirerek uygulamanın nasıl çalıştığına göz atabilir ve uygulama hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Memnun kalırsanız düşük bir ücret karşılığında uygulama içerisindeki kaydetme ve paylaşma özelliğini aktifleştirebilirsiniz:

Astropad Mini

Astropad Mini eğer grafik tasarım ve çizim işleriyle uğraşıyorsanız sizi pahalı bir grafik tablet satın alma derdinden kurtaracak bir uygulama. Mac bilgisayarlar ve iOS cihazınız arasında bağlantı kuran Astropad Mini temel olarak Mac bilgisayarınızdaki görüntüyü iOS cihazınızın ekranına yansıtıyor ve dokunmatik kontrolleri kullanarak çizim yapmanızı mümkün kılıyor. Apple'ın yeni 3D Touch özelliğini destekleyen uygulama ile baskıya duyarlı bir şekilde çizim yapabilirsiniz. 

Astropad Mini'yi Adobe Photoshop, Lightroom, Capture One, Affinity Photo gibi Mac yazılımlarıyla birlikte kullanabilirsiniz. Uygulama Pencil by FiftyThree, Adonit, Wacom, Adobe Ink, Pogo Connect, Hex3 gibi stylus kalemleri de destekliyor.

Astropad Mini'yi internet bağlantısı olmadan kullanabilmeniz mümkün. Kablosuz ağınız üzerinden Mac bilgisayarınızla eşleşen uygulamayı indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz:

AudioNote

AudioNote iPhone veya iPad'inizi bir ses kayıt cihazıyla bir not defteri birleşimine dönüştüren, derslerinizde veya toplantılarınızda size inanılmaz faydası dokunabilen bir mobil uygulama. AudioNote temel olarak ses kayıtlarıyla senkronize bir şekilde not almanızı mümkün kılıyor. Bu sayede yanınızda kağıt-kalem olmasa bile ders notları tutabiliyor, bu derslerde kayıt alarak bilgileri unutmanızın önüne geçiyorsunuz. Uygulama içinde notlarla eşleştirmiş olduğunuz ses kayıtlarını arayabilir ve bu notlara kolayca erişebilirsiniz.

AudioNote üzerinde dilerseniz parmağınızı kullanarak, dilerseniz stylus kalemlerle not alabilirsiniz. Eğer geniş bir mekanda veya toplantı salonunda kayıt alıyorsanız uygulamanın ses yükseltme özelliği hoşunuza gidecektir. AudioNote ile aldığınız kayıtları ve notları çeşitli bulut depolama hesaplarınız, iTunes veya WiFİ bağlantınız üzerinden senkronize edebilir, bilgisayarınız üzerinden internet tarayıcınızı kullanarak notlarınıza ve ses kayıtlarınıza ulaşabilirsiniz.

AudioNote'un ücretsiz versiyonunu indirerek uygulamanın nasıl çalıştığını gözlemleyebilirsiniz. Bu versiyonda size kısıtlı bir ses kayıt süresi sunuluyor, memnun kalırsanız düşük bir ücretle uygulamanın tam sürümünü satın alabilirsiniz:

DAEMON Sync

DAEMON Sync temel olarak sadece kablosuz ağınıza özel bir bulut depolama alanı yaratmanızı mümkün kılan bir uygulama. Bu uygulama sayesinde evinizde veya iş yerinizdeki farklı bilgisayarlar ve mobil cihazlar arasında kablosuz dosya transferi yapabilirsiniz ve dosyalarınızı otomatik olarak yedekleyebilirsiniz.

DAEMON Sync ile bir bilgisayarı sunucu bilgisayara dönüştürdükten sonra iPhone veya iPad'lerinizden veya Android cihazlarınızdan bu bilgisayara bağlanabiliyorsunuz. Sonrasında ise iPhone veya iPad'inizden diğer cihazlarda depolanan dosyalara ulaşabiliyor, kendi dosyalarınızı sunucuya atarak yedekleyebiliyorsunuz. Yani DAEMON Sync iOS cihazınızı kablosuz bir USB bellek gibi kullanmanızı mümkün kılıyor.

DAEMON Sync'ı kullanabilmek için öncelikle Windows veya Mac bilgisayarınıza DAEMON Sync Server yazılımını yükleyin:

Sonrasında iOS cihazınıza DAEMON Sync uygulamasını indirin ve bigisayarınızdaki DAEMON Sync Server yazılımıyla eşleştirin:

DAEMON Sync'ın Android versiyonu da burada:

DAEMON Sync'tan tamamen ücretsiz olarak faydalanabiliyorsunuz.

AtHome Camera ve AtHome Video Streamer

AtHome uygulamaları temel olarak iPhone veya iPad'inizi bir güvenlik kamerasına dönüştürmenize veya güvenlik kamerasına dönüştürdüğünüz bilgisayarlarınız, Android cihazlarınız ya da diğer iOS cihazlarınızdaki görüntüyü takip etmenize yardımcı olan uygulamalar.

AtHome Video Streamer ile iPhone veya iPad'inizi bir güvenlik kamerası gibi kullanabiliyorsunuz. Uygulama evinizdeki veya iş yerinizdeki internet bağlantısını kullanarak online olarak yayın yapıyor ve bu görüntülere bilgisayarlarınızdan ve farklı mobil cihazlarınızdan erişebiliyorsunuz.

AtHome Camera ise AtHome Video Streamer ile güvenlik kamerasına dönüştürdüğünüz cihazlardaki görüntüleri nerede olursanız olun takip etmenizi mümkün kılıyor.

AtHome yazılımları ile çift taraflı sesli görüşme de yapabiliyorsunuz.

AtHome yazılımlarının uzun tatillere çıktığınızda evinizdeki çocuklarınız ve evcil hayvanlarınızı görüntülemeniz için oldukça başarılı bir çözüm olduğu söylenebilir. Üstelik bu uygulamalar ile eski kullanmadığınız iOS cihazlarınızı değerlendirebilir ve düşük maliyetli bir güvenlik kamerası çözümü elde edebilirsiniz.

AtHome Video Streamer'ı bu bağlantıları kullanarak indirebilirsiniz:

AtHome Camera'yı bu bağlantıları kullanarak indirebilirsiniz:

AtHome uygulamalarını ve yazılımlarını nasıl kullanabileceğinizi daha detaylı olarak bu yazımızda anlatmıştık:

Eski Tabletlerinizi ve Akıllı Telefonlarınızı Güvenlik Kamerası Olarak Kullanın

Teamviewer

Teamviewer, iPhone veya iPad'inizi kullanarak bilgisayarınız üzerinde tam kontrol sağlamanızı, evinizde veya iş yerinizde olmasanız bile bilgisayarınızda her türlü işlemi gerçekleştirmenizi mümkün kılan bir uygulama. Teamviewer ile evden veya işten çıktığınızda bilgisayarınızda yarım kalan dosya indirme işlemlerini takip edebilir, işiniz bitince bilgisayarınızı kapatabilirsiniz.

Teamviewer'ın artı yönü kullanım esnekliği sunması. İnterent bağlantısına sahip olduğunuz herhangi bir yerde iPhone veya iPad'iniz aracılığıyla bilgisayarınıza erişebiliyorsunuz. Ayrıca bilgisayarınızdaki dosyalara göz atabiliyor, istediğiniz dosyaları iOS cihazınıza transfer edebiliyorsunuz.

Teamviewer tamamen ücretsiz olarak kullanılabilmekte. Teamviewer'ı indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz:

Teamviewer'ı bilgisayarınıza indirmek için bu bağlantıları kullanabilirsiniz:

iPhone ve iPad Üzerinde Kullanabileceğiniz En Başarılı Duvar Kağıdı Uygulamaları

YORUMLAR