İş Ararken Sosyal Medyada Yapılan 8 Hata

İş ararken sosyal medyada yapılan 8 korkunç hata'yı paylaştık. Ayrıntıları okumak için tıklayın!

İş Ararken Sosyal Medyada Yapılan 8 Hata

Dünyanın küresel bir köy haline geldiğini her fırsatta söylüyoruz. İletişim teknolojilerinden tutun da sosyal medya platformlarına kadar bütün dünyayla kolay bir şekilde etkileşime girebiliyoruz ve anında çeşitli reaksiyonlarla karşılaşabiliyoruz. Her aradığımıza kolaylıkla ulaşabiliyor olmamız iş ararken başımıza gelebilecek kötü durumların oluşmasına neden oluyor. Bu blogda iş ararken sosyal medyada yapılan 8 korkunç hata'yı paylaştık. 

Her ne pahasına olursa olsun kaçınmanız gereken bu hatalar, aslında hepimizin dikkat etmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. Zira hem kişisel güvenlik açısından hem de profesyonel hayata adım atarken yaptıklarımıza ve paylaşımlarımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Çoğu zaman farkında olmuyoruz ama insan kaynakları için sosyal medya birini işe almadan önce önemli bir kaynak. Haydi başlayalım:

1- Açık Profil

Açık profil sizin için işe alım sürecinde karşılaşabileceğiniz en korkunç hataların başında geliyor. Hemen hesaplarınızın güvenlik ayarlarına gidin ve profilinizi en azından arkadaşlarınız görsün. Aksi taktirde işvereniniz atletle mangal yapma fotoğraflarınızı görebilir ve önyargılı bir insansa hakkınızda kötü izlenim edinebilir.

2- Uygunsuz Paylaşımlar ve Profesyonel Olmayan Davranışlar

Ufak bir Google aramasında bile hakkınızda pek çok bilgiye ulaşılabiliyorken, kurt insan kaynaklarının buralara bakmayacağını sanmayın. Eski işvereniniz hakkında ağıza alınmayacak sözler söylemiş ve bunu sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmış olabilirsiniz. Bunu gören insan kaynaklarında sizin çalıştığınızı varsayalım, ne düşünürdünüz? Pek olumlu olmazdı tabii.

3- LinkedIn Profilini İhmal Etmek

LinkedIn sizi işe almak isteyen işverenlerin bakacağı ilk yerdir, bunu unutmayın. Özellikle iletişim alanında ya da pazarlamayla ilgili bir iş arıyorsanız profilinizin güncel olmasına özen göstermelisiniz. Profesyonellerin sosyal ağı olarak bilinen LinkedIn'de çok şey biliyor olduğunuz konularda paylaşımlar yapmanız sizi görüşmelerde 1-0 öne geçirecektir. Diğer yandan, profilinizi hiç güncel tutmadığınızı düşünelim, bazı otoritelere göre bu durum sizin işe alım sürecinizi ciddi bir şekilde etkileyecektir. 

4- Sosyal Medya'da Çok Pasif Olmak

Sosyal medya hesaplarınız var ama aktif kullanmıyor musunuz? Bu durum işverenlerde gündemi ve olan biteni takip etmediğiniz izlenimi uyandırabilir. Zira çalıştığınız sektöre göre değişmekle birlikte, artık pek çok alanla ilgili bilgiler sosyal medyadan paylaşılıyor.

5- Arkadaşlarınızın Size veya Sizin Arkadaşlarınıza Yaklaşımınız

Sosyal medya insan ilişkilerinin apaçık ortaya konduğu bir platform ve arkadaşlarınız da sizin işe alım sürecinizi etkileyebilir. Bir kere onlara olan yaklaşımınız, yorumlarınız veya paylaşımlarınız önemli, çünkü çalışma hayatında tanışacağınız insanlara da "arkadaş" diyeceksiniz. 

6- Çok Hızlı ve Dikkatsizce Büyüyen Network Ağı

Sosyal medya hesaplarınızda şahsen tanımadığınız insanlarla ilişkiler kurmanız sizin için açınızdan kötü olacaktır. Bu yüzden özellikle LinkedIn hesaplarınızda herkesi kabul etmemeye özen gösterin, zira spam hesaplar sizin açınızdan kötü bir izlenim yaratacaktır.

7- Gramer ve Yazım Hataları

Profesyonel bir insan gramer ve yazım hatası yapmamaya özen göstermeli. Mesela de/da ekinin ayrı yazımını hala kullanamayanlar var. Belirli bir yaşa gelipte iki cümleyi bir araya getiremeyen insanlarla çalışmak isteyen şirket olduğunu pek zannetmiyorum, dikkat etmenizi öneririm.

8- Yalan Söylemek

İş ararken yalan söylemek sadece sizi mahcup edecektir. Bunun yerine deneyiminiz ve yeteneklerinizle ön planda olmaya çalışın, eminim kariyer basamaklarını daha kolay çıkacaksınız. 

Dosya Boyutlarını Küçültmek İçin Kullanılan 5 Çevrimiçi Ücretsiz Araç

Fotoğrafçılığın Hayatınızı İyileştirdiği 7 Önemli Nokta

Neden Firewall Kullanmamız Gerektiğini Özetleyen 5 Önemli Sebep


YORUMLAR