İşte İletişim Alışkanlığımızı Değiştiren 4 Önemli Akım, Sizinki Hangisi?

Her an birileriyle haberleşme isteği insanoğlunun vazgeçemediği bir ihtiyaç ancak bu alışkanlık oldukça değişti. İşte hikayesi.

İşte İletişim Alışkanlığımızı Değiştiren 4 Önemli Akım, Sizinki Hangisi?

İnsanlık var olduğundan bu yana iletişim kurmak için çabalıyor. Gerek yakında, gerek uzakta olsun her an birileriyle haberleşme isteği insanoğlunun vazgeçemediği bir ihtiyaç. 1870'lerde telefonunun icadıyla beraber iletişim insanlık için bir devrim yaşamış ve gerçekten hızla uzaklar yakın olmuştu. Zaman içinde telefon hızlı bir şekilde hayatımızın bir parçası oldu. Telefon ile beraber telgraf ve posta hizmetleri eskisinden daha az kullanılır oldular.

Bandı hızla bugüne sararsak, tüm iletişim alışkanlıklarımızın baştan aşağı değiştiğini görebiliriz. Hatta "biz bundan önce nasıl haberleşiyorduk" tadında az nostaljik, az kendini bilmez çıkarımlar yaptığımızı lütfen unutmayalım. Peki, hangi teknolojik akımlar bizim iletişim alışkanlıklarımızı daha çok etkiledi? Daha sonra da küçük bir test yapıp fikirlerinizi alacağım.

E-posta

Eski toprak olduğumu düşünebilirsiniz, ya da belki biraz romantik. Ancak oturup el yazısı mektup yazmanın ve sevdiğiniz birinden el yazısı mektup almanın tadı başkaydı. "Haydi, yine o günlere dönelim" diyecek kadar deli değilim ama güzeldi işte. E-posta 1970 yılında ilk olarak ortaya çıkan bir iletişim aracı. İnternetin 1990'larda ISP'lerce yayılmasıyla birlikte bir hizmet olarak sunulmaya başlandı. Daha sonra web tabanlı hizmetler olarak kendi başlarına (Hotmail vb.) hizmet veren servisler haline dönüştüler. İşin romantizmi bir tarafa e-posta servisleri insanoğlunun iletişim konusundaki alışkanlıklarını tamamen değiştirdi. Anında iletişimin profesyonel ve bireysel hayatta sağladığı avantajlar iletişimi bir üst seviyeye taşıdı.

Sosyal medya

Elbette tüm yaşantımızın odak noktasını değiştiren bir iletişim akımı olduğunu söylersek hiç de yanılmış olmayız. Şöyle ki, iletişim alışkanlıklarımızı derinden etkiledi, faydası ve zararlarıyla hakkında fasiküllerce yazı yazılabilecek bir durum oluşturdu. Sosyal ağlardaki bireyler hem sosyal hayatlarını sanallaştırdılar, hem de iletişimi son derece hızlı bir şekilde kullanır oldular. Facebook, Twitter, LinkedIn ya da benzeri gerek bireysel, gerek profesyonel ağlar e-postadan bir adım öne çıkmayı başardılar. Peki, bu başarı sosyal ağlara mı ait? Orası başka bir mesele. Ancak e-postayla değişen alışkanlıklarımızda çıta yükselttiğimiz kitlesel ve anında iletişime geçtiğimizin bir kanıtı olarak bu listede olması kadar doğal bir şey olamazdı.

Sürekli çevrimiçi olma durumu

Eskiden her an çevrimiçi olma gibi bir şansımız yoktu. Oysa şimdi durum neredeyse tam tersi, çevrimdışı olma şansımız neredeyse yok gibi. Ofiste, evde, arabada, hatta okulda ve yatağımızda bile çevrimiçiyiz ve sürekli olarak iletişim halindeyiz. Bu durum hem bağımlılık yarattı, hem de daha hızlı iletişim kurmamızı kolaylaştırdı. Her sorumuza anında yanıt alabilmek, her yaptığımızı o anda paylaşabilmek gibi avantajlar (belki de dezavantajlar) iletişim ahlakını, alışkanlığını ve davranışını kökünden değiştirdi. Üstelik bu tavır değişikliği son 10 sene içinde bir anda milyarlarca insanı etkiledi. Bu durumda akıllı telefonların artık telefon etmekten başka her işe yaradığını söylersek hiç de yanılıyor olmayız. 1870'lerden bu yana telefonun 135 yıl içinde geldiği nokta bu.

Gelişen teknolojiler

Yukarıda saydıklarımız bugüne kadar kullanıp, özümsediğimiz iletişim yöntemlerinin basit örnekleri. Akıllı telefon teknolojileri ve mobil diğer cihazlar iletişim alışkanlarımızı daha ne kadar değiştirir diye sorup kafamızı çok da meşgul etmeye gerek yok. Çünkü "Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belli olur deyişini" apaçık yaşıyoruz. Akıllı telefonlar, sosyal medya, anında mesajlaşma, görüntülü konuşma, canlı yayın ve benzeri tonlarca uygulama ve bunları destekleyen işletim sistemleri üzerine bir de teknolojik cihazlar eklendiğinde iletişimin sınır tanımadığı çağların başlangıcındayız.

Son söz

İletişim çılgınlığını duman işaretlerinden emojilere taşımayı başarmış bir ırkın yeni temsilcileri olarak elbette her şeyi heyecanla izliyor ve kullanıyoruz. Görünen o ki, iletişim alışkanlıklarımız değişmeye devam edecek. Bizim yapmamız gereken buna ne kadar ayak uydurabileceğimize karar vermek olacak.

YORUMLAR