İşte Windows 10’un Türkçe Ekran Görüntüleriyle 12 Yeni Özelliği

İşte Windows 10’u keyfinize göre yapılandırmanızı sağlayacak özelliklerin kısa listesi.

İşte Windows 10’un Türkçe Ekran Görüntüleriyle 12 Yeni Özelliği

Windows 10’u Türkçe olarak takdim ediyoruz. 29 Temmuz’da gelmesi heyecanla beklenen Windows 10’un bazı özelliklerini Türkçe sürümünden örnekleyerek paylaşıyoruz. Maalesef sanal asistan Cortana henüz Türkiye’de hemen hizmet veremeyecek ama arama özelliğinin işlevselliği hakkında anlatacaklarımız da ilginizi çekecektir.

Windows 10 elbette şu anda kullandığımız Windows 7 ve 8.1 sürümlerinden çok farklı. Üstelik çoklu platform desteği ile pek çok cihazımızla da uyum sağlayabilecek. Gelin resimli örnekleriyle Windows 10’un hem Türkçesine hem de özelliklerine kısa bir göz atalım.

Başlat menüsü

Başlat menüsü kesinlikle evrim geçirmiş. Bunu kabul etmek lazım. Aktif karolar her ne kadar Windows 8.1 den alıştığımız bir özellik olsa da, başlat menüsünün kişiselleştirme açısından kullanıcılarına son derece kolaylıklar sunduğunu söyleyebilirim.

Başlat menüsü işlevsel olarak sol tarafı çok etkili kullanmak üzere tasarlanmış. Yukarıda görüldüğü gibi ilk açıldığında bu görüntüye sahip olsa da, aradığınız programları hem aktif karolara aktarabiliyor, hem de en alttaki "Tüm uygulamalar" seçeneğinden aşağıdaki menüye de ulaşabiliyorsunuz. 

Cortanayı bekleyen arama özelliği

Dediğim gibi henüz Cortana yok, ancak kendisini heyecanla bekliyoruz. Cortana olmasa da, Windows 10 arama özelliği hemen Başlat menüsünün yanındaki ikondan kullanılabiliyor. Buna diğer Windows sürümlerinden de alışığız ancak çok kullandığımız bir özellik olmadı hiçbir zaman. Bu kez kullanmamız için daha öne çıkarılmış, çünkü işlevselliği artırılmış. Arama özelliği önce bilgisayarı sonra da çevirimiçi olarak interneti tarayabiliyor. 

Arama penceresinin hemen sol tarafında aramanızı özelleştirebileceğiniz  seçenekler de, şık birer ikon olarak yer alıyorlar.

  1. İşte Windows 10’un Türkçe Ekran Görüntüleriyle 12 Yeni Özelliği
  2. Masaüstü Harikaları
  3. CMD Prompt ve Windows Explorer
  4. Microsoft Edge ve IE Web Tarayıcıları
  5. Evrensel Uygulamalar
  6. Hesap Yönetimi ve Diğer Ayarlar
  7. Son Söz

YORUMLAR