İşte Windows 10’un Türkçe Ekran Görüntüleriyle 12 Yeni Özelliği

İşte Windows 10’u keyfinize göre yapılandırmanızı sağlayacak özelliklerin kısa listesi.

Masaüstü Harikaları

Görev Seçici

Windows’un geleneksel Alt+Tab kısa yolu o anda çalıştığınız programların hepsini aralarında hızlı geçiş yapabilmeniz için size sunabiliyor. Bu özellik genellikle grafikerler, kod yazanlar ve sunum hazırlayanlar kullanır ve çok kişi tarafından bilinmez bile. 

Bu klasik özellik, Windows 10'da daha da geliştirilerek görevleri seçtiğinizde menüyü sola, seçtiğiniz programı da sağa alabiliyor. Bunu hemen "Görev çubuğundaki" yeni iç içe geçmiş pencere ikonunu tıklayarak yapabiliyorsunuz ya da kullandığınız bir programı ekranın sol ya da sağına sürükleyerek diğer açık progamlarınızı görüntülemeniz mümkün olabiliyor. Bu ikon az önce anlattığım "Arama" ikonunun yanında yer alıyor.

Görev çubuğu çağ atlıyor

Görev çubuğunda sağ alt köşede (bende görev çubuğu üstte duruyor karıştırmayın) bir konuşma balonunu andıran saat ve ses ikonlarının hemen yanında, o küçük simge aslında Windows 10’un en can alıcı noktası. Türkçe sürümlerde bu bölüme Hızlı İşlem Merkezi adı verilmiş ki bence "cuk" oturmuş. Tüm ayarlarınızı buradan yapabiliyor, sosyal medyayı ve e-postalarınızı takip edebiliyor, üyeliğiniz bulunan tüm yayınların güncellemelerini de görebiliyorsunuz. 

Bu sekme sadece günlük takip ettiğiniz yayınları değil, cihazınızın tüm ayarlarını yapabileceğiniz sekmeleri de barındırıyor. Bu sekmeyi daraltıp, tekrar büyütmeniz de aşağıdaki gibi mümkün kılınmış. Böylece masaüstünden ayrılmadan her şeyi kontrol edebiliyorsunuz.

  1. İşte Windows 10’un Türkçe Ekran Görüntüleriyle 12 Yeni Özelliği
  2. Masaüstü Harikaları
  3. CMD Prompt ve Windows Explorer
  4. Microsoft Edge ve IE Web Tarayıcıları
  5. Evrensel Uygulamalar
  6. Hesap Yönetimi ve Diğer Ayarlar
  7. Son Söz

YORUMLAR