IZTECH RoboLeague Tüm Robotları İzmir'de Buluşturuyor

Robotlar'ın uluslararası mücadelesi İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde 19-20 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek.

IZTECH RoboLeague Tüm Robotları İzmir'de Buluşturuyor

Türkiye'nin önde gelen teknoloji üniversitelerinden birisi olan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ve bünyesindeki gönüllü öğrencilerden oluşan İYTE IEEE Öğrenci Kolu'nun ortak çalışmaları neticesinde İzmir Urla İYTE kampüsünde IZTECH RoboLeague (IRL) etkinliği düzenlendi.

19-20 Ekim 2012 tarihleri arasında düzenlenen bu etkinlik nedir diye aklınızdan geçiyorsa ve elektroniğe, bilişime, teknolojiye ve robotlara ilginiz varsa yazacaklarım hoşunuza gidecektir.

IRL 2 gün boyunca süren uluslararası bir robot yarışması. Sadece ülkemizden değil Dünya çapından robotlarla ilgilenen tüm katılımcılara açık ve çok kültürlü bir ortamda gerçekleşiyor.

İYTE'nin şu anda sahip olduğu en büyük geleneksel organizasyon olan IRL temel olarak ülkemizdeki teknoloji ve yenilikçi fikirleri teşvik etmeyi, bunun yanında robot teknolojilerinin geliştirileceği bir ortamı yaratmayı hedefliyor.

Ege bölgesinin en büyük akademik topluluklarından olan İYTE IEEE Öğrenci Kolu elektronik, mühendislik ve bilişim alanlarında düzenlediği diğer etkinliklerle de yurt çapında oldukça ilgi çekiyor.

Yarışmalar, seminerler ve sponsor firmaların standlarından oluşan bir etkinlik olan IZTECH RoboLeague'e Tamindir olarak biz de Medya Sponsoru olarak destek veriyoruz.

IRL etkinliğinin ilk gününde yarışmacı takımlar İYTE Moleküler Biyoloji ve Genetik Fakültesinin binasında iki koridor boyunca yerleştirildiler ve her takım için özel masalar ayarlandı. İki gün boyunca bu masalarda robotları üzerinde çalışmalar gerçekleştiren takım üyeleri Türkiye'nin pek çok farklı üniversitesinden gelmiş durumdaydılar.

Ayrıca Tamindir.com olarak RoboLeague'in yer aldığı binada biz de ziyaretçilere bilgi vermek üzere standımızı açmış bulunduk. Böylece sitemizin kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen robot meraklılarına canlı olarak ipuçlarımızı aktardık.

Katılımcı takımlar gün boyunca TAI ve Patent Enstitüsü'nün düzenlediği bilgilendirici seminerleri izleme imkanı bulmanın yanında etkinlik içerisinde yer alan pek çok farklı yarışmaya katılacak kendileri tasarladıkları ve ürettikleri robotları diğer takımlar ile yarıştırma imkanı buldular.

Bu yarışmalardan bir tanesi "Çizgi İzleyen" adı altında yer alıyordu ve üretilen robotların özel olarak beyaz çizgi ile hazırlanmış yol boyunca, yoldan çıkmadan bitiş noktasına ulaşmaları gerekiyordu.

Bunun yanında dikkat çeken yarışmalardan bir tanesi ise bir labirent içerisinde yer alan mumları tespit ederek üzerlerindeki ateşleri söndürebilen robotların yarıştığı "Yangın Söndüren" etkinliği idi.

Yarışmacıların daha önceden hazırlanıp geldiği bu etapların dışında bir de "Tasarla-Yap-Yarıştır" adı altındaki "Knex" marka oyuncaklardan 24 saat boyunca aralıksız olarak dizayn edilmesi gereken robotlar oldukça ilgi çekiciydi. Yarışmacılar 24 saat boyunca süren bu etkinlikte ellerindeki malzemeleri kullanarak en iyi tasarımı gerçekleştirmeye çalıştılar.

IZTECH RoboLeague ile ilgili elde ettiğimiz röportajları da kısa süre içerisinde bu sayfamız üzerinden izleyebilir hale gelebileceksiniz. Birbirinden ilginç görüntülerden oluşan videolarımızı bekleyin!

YORUMLAR