Kameralar Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Kameralar Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

İyi fotoğraflar çekebilmek için iyi bir fotoğrafçı gerekir gerisi aksesuardır diye bir deyiş vardır. Evet fotoğrafçı bir yolunu bulur yine iyi fotoğraf çeker ama ekipmanını doğru tanıması da gerekir. Sizler için kameralarla ilgili en çok bahsi geçen yanlışları derledik. Bakalım siz bunlardan kaçını doğru biliyorsunuz?

Nikon, Canon, Pentax, Sony Hangisi Daha İyi?

DSLR pazarı şu anda Nikon ve Canon'un egemenliğinde devam ederken bir yandan da Sony ve Pentax gibi büyük markalar da bu rekabete katılıyor. Hangi marka daha iyi diye sorduğunuzda ise aslında cevap basit. Siz hangi makineyi daha rahat kullanıyorsunuz o makine size göre daha iyidir. Ucu açık bir cümle de olsa sizin kullanım şeklinize göre ihtiyaçlarınız şekilleniyor. Örneğin Canon ve Nikon gibi markalar bu rekabette çok uzun zamandır oldukları için sundukları objektif alternatifi ve pazarı da bir o kadar canlı. Bazı markalar fotoğrafçılara kendi makinelerini ücretsiz bile verseler ihtiyaçları olan objektifi elde edemedikleri için mecburen başka markaya kaymak zorunda kalıyorlar. Kısaca sizin ihtiyacınıza en iyi cevap veren marka sizin için en iyisidir. Gerisi ise size kalıyor.

Ne Kadar Çok Megapiksel O kadar İyi

İlk bakışta çok mantıklı gelse de yüksek çözünürlük için yapılanlar her zaman doğru sonuçlar vermiyor. Özellikle sensörün boyutunun değişmeden çözünürlüğün yükseltilmesi görüntüde kayıplara ve karanlıkta performans düşüşüne sebep oluyor. Tüm bunların dışında zaten 10mp'lik bir görüntü bile baskıda oldukça yeterli sonuçlar verirken kim neden hafızayı boşuna dolduran 20-30mp'lik fotoğraflar istesin?

Ne Kadar Çok Zoom Yapabiliyorsa O Kadar İyi

Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli şey yakınlaşmanın optik mi yoksa dijital mi yapıldığını öğrenmek. Dijital yakınlaşma teknik olarak fotoğrafı kesmekle aynı şey. Bu yüzden fotoğrafın kalitesi düşecektir. Optik yakınlaşmada ise size 3x optik kuralından bahsedeyim. Elinizdeki objektifin alt limiti 50mm ise üst limit en fazla bunun 3 katı civarı olmalı. Peki böyle olmazsa ne olur? Uç zoom aralıklarında keskinlik düşmesi gibi istenmeyen sorunlar ortaya çıkar. Eğer profesyonel değilseniz bu büyük bir sorun değil fakat bu çekimlerin kalitesi sizin için önem taşıyorsa bu kurala dikkat etmeniz gerekiyor.

RAW JPEG Formatından İyidir

RAW formatının ne olduğunu bilmiyorsanız şöyle açıklayalım, eskiden filmli fotoğraf makinelerinde film olurdu. Siz fotoğraflara bakmak için bu filmleri bastırırdınız. Fotoğraflar baskıdan aldığınız zaman fotoğraflar üzerinde çok işlem yapabilme şansınız olmazdı. Dijitalde filmin yerine RAW geçiyor. Baskıdan aldığınız fotoğraf ise JPEG oluyor. RAW fotoğraf kodlamasında her pikselin değerleri tek tek kaydedilir, ayarlama yapacağınız zaman daha detaylı bir altyapınız olur. JPEG çektiğinizde ise fotoğraf bir dizi sıkıştırma işleminden geçer ve temiz düzenleme özgürlüğünüz gider. Fotoğrafın ayarlarını düzgün yaptığınız sürece JPEG fotoğraflar da işinizi görecektir. Aynı zamanda hafıza kartınızda az yer kaplayacaklardır.

Profesyonel Makine Olmadan İyi Fotoğraf Çekilemez

Günümüzde cep telefonları o kadar gelişti ki artık cebinizdeki ufacık cep telefonuyla bile muhteşem kareler yakalayabiliyorsunuz. Peki DSLR almanın avantajları ne derseniz hemen sayalım;

  • Fotoğrafı çekerken her ayarı elle yapabilir, makinenin insafına kalmazsınız.
  • Objektif değiştirerek farklı açılar kazanabilirsiniz.
  • Makinenin tepkisi daha net olur. (Odaklamaya çalışırken vakit kaybetmezsiniz.)
  • Hafıza kartı ve pil özgürlüğünüz olur.

Kötü yanları ise;

  • Yanınızda kilolarca ekipman taşımanız gerekir.
  • Cihazı düşürürseniz zararınız çok büyük olur.
  • Hareket özgürlüğünüz kısıtlanır. 
  • Bir şey gördüğünüzde fotoğrafını çekmek için çantaya uzanırken olayı kaçırmış olursunuz.

Bu saydıklarımıza göre tercihinizi yapabilirsiniz. Avantajlar ağır basıyorsa DSLR kötü yanlar ağır basıyorsa da telefonunuzu kullanın. Unutmayın, ayarları iyi yaptığınız sürece telefonunuz da işinizi görecektir.

DSLR Alırken Paranızın Yettiği En İyi Makineyi Alın

Bu madde özellikle çoğu kişinin yaptığı bir hata. Alabileceğiniz en iyi makineyi alıp objektife paranız kalmadığında elinizde tekerlekleri olmayan bir Ferrari olacaktır. Objektifleri zamanla alırım diye düşünmeyin, en azından bir tane iyi objektifiniz olsun. Bu sayede bu makine neden kötü çekiyor sorununu yaşamazsınız.

Üstte saydıklarımıza katılmıyor olabilirsiniz, ama bunların hepsinin deneyimle sabit olduğunu da göz önünde bulundurun. Yakın zamanda bir fotoğraf makinesi almayı planlıyorsanız da yine bu üstte saydıklarımıza dikkat edin, ona göre karar verin.

YORUMLAR