Kendi Uygulamanızı Tasarlamanız İçin Üç Önemli İpucu

Mobil dünyanın vaz geçilmez unsurları olan mobil uygulamalardan tasarlayabilmeniz için üç basit adımda uygulama planlamanın yöntemleri...

Kendi Uygulamanızı Tasarlamanız İçin Üç Önemli İpucu

Akıllı mobil cihazların hayatımızdaki payı artık yadsınamaz. Yanımızdan hiç ayırmadığımız cihazlarımızı özel kılan en önemli unsurlardan bir tanesi, sürekli çevrimiçi kalarak sosyal ağları takip edebiliyor olmamız. Öte yandan mobil cihazlarımızı eğlence ve amaçlı da kullanıyoruz. Bu noktada bize en büyük desteği uygulamalar sağlıyor. Siz de üç küçük adımı tamamlayarak kendinize bir uygulama tasarlayabilirsiniz.


Planlama

Uygulama mağazalarında raflarda durun pek çok ürün 3 farklı şekilde planlanabiliyor. Bunlardan ilki Native uygulamalar; bu tip uygulamalar popüler olan iOS ve Android gibi farklı platformlar için farklı programlama dilleri ve geliştirme paketleri gerektiriyorlar. Bu yüzden Native = Doğal uygulama olarak tanımlanıyorlar. Native uygulamalarda Java, Objective-C gibi programlama dilleri kullanılıyor.

İkinci uygulama planlama şekli ise Hybrid yani karma mobil uygulama tekniği olarak adlandırılıyor. Bu tip uygulamalar her platformda çalışabilecek şekilde geliştiriliyorlar.

Üçüncü uygulama planlama yöntemi ise Web uygulamalar adı altında toplanıyor; HTML5, CSS3 ve JavaScript kullanarak farklı platformlarda, cihazlarda ve ekran çözünürlüklerinde çalışmak üzere tasarlanan uygulamalar çoğunlukla bu yöntemi kullanabiliyor. Öte yandan web uygulamalar ucuza mal oluyor ve fazla programlama bilgisi gerektirmediğinden çabuk hayata geçirilebiliyor.

Tasarım

Planladığınız mobil uygulamanın kullanıcı dostu bir tecrübe sağlaması için tasarımına özen gösterilmesi gerekiyor. Genel görsel kalitesinin yüksek ve temiz bir tasarımla beğeni toplayabilirsiniz. Uygulama tasarımlarında doğru renk kullanımı son derece önemli. Mobil uygulama renginizi eğer varsa web sitenizi anımsatacak renklerde seçmelisiniz. BU tür bir renk bütünlüğü ile dijital platformlar arasında kolaylıkla bağ kurabilirsiniz. Logonuzda bulunan renklere ağırlık vermeniz tasarım için faydalı olabilir.
Planladığınız uygulamanın simgesi de tasarımın önemli bir parçası. Uygulama simgenizin etkileyici olması ve cihazın ekranında bulunan diğer simgeler arasından öne çıkması uygulamanızın dikkat çekmesini sağlıyor. Uygulama simgeleri genel olarak marka logolarından tasarlanıyor. Uygulama simgenizin mobil marketlerde biraz daha fark edilebilir olması için tasarımına özen göstermelisiniz.

Geri plan servisleri

Tasarım ve yazılım adımlarını tamamlarken bunlara paralel olarak, her mobil uygulama için son derece önemli olan arka planda hangi servislerin çalışacağına karar vermeniz gerekiyor. Kullanıcıların uygulamayı kullanırken güvenliğini sağlamak, verilerini telefona mı yoksa bulut veri tabanlarına mı kayıt edeceğini belirlemeniz uygulamanızın temelini oluşturan unsurlardan biri olacak. Güvenli, doğru bildirimler veren ve ölçümlenebilen uygulamalar kullanıcılarda güven yaratıyor.

Android Uygulama Geliştirme Kolaylaşıyor

Çocuklarınızın Akıllı Telefonlarıyla Neler Yaptığını Takip Edebileceğiniz 10 Uygulama

YORUMLAR