Kilo Vermek İçin En İyi Android Uygulamaları

Her pazartesi rejime başlayıp salı günü bitirenlerdenseniz, kilo vermek istiyor fakat motivasyonunuzu yüksek tutamıyorsanız veya nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, teknoloji sizin de yardımınıza koşuyor.

Kilo Vermek İçin En İyi Android Uygulamaları

Her pazartesi rejime başlayıp salı günü bitirenlerdenseniz, kilo vermek istiyor fakat motivasyonunuzu yüksek tutamıyorsanız veya nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, teknoloji sizin de yardımınıza koşuyor.

Kilo vermek gerçekten zorlu bir süreç. Şimdi özellikle yaz da gelirken hepimizin etekleri tutuşuyor. Fakat kısa sürede kilo vermeye çalışmak aslında hiç de iyi bir şey değil. Artık bütün diyetisyenlerin ve doktorların önerisini hepimiz biliyoruz: uzun zamanda azar azar kilo vermek demek doğru ve sağlıklı kilo vermek demek. Fakat buna ne vaktimiz var ne de sabrımız. Oysa nereden başlayacağınızı ve atmanız gereken adımları bilirseniz aslında bu o kadar da zor değil. Çünkü  hepimiz biliyoruz ki kısa sürede verilen kilolar daha da kısa sürede geri alınıyor. Bu yüzden aslında en önemli şey sağlıklı beslenmek ve doğru şekilde kilo vermek.

Hayatın her alanında olduğu gibi artık sağlık ve kilo verme alanında da teknolojiden faydalanmanız mümkün. Size yardımcı olacak doğru uygulamaları seçerseniz çok daha uzun süre motivasyonunuzu yüksek tutabilirsiniz. Biz de bu yüzden bugün Android için en iyi kilo verme uygulamalarını derledik.

Hedef Belirleme

Kilo vermek için öncelikli olarak yapmanız gereken şey hedefinizi belirlemek. Fakat burada en önemli olan nokta gerçekçi hedefler belirlemek diyebilirim. Yani örneğin 1 ayda 10 kilo vermek gibi hedefler koyarsanız bunun geri tepeceğinden emin olabilirsiniz. Günümüzde diyetisyenlerin önerdiği sağlıklı bir şekilde kilo vermek için haftalık olarak koyabileceğiniz en yüksek hedef 1 kg. Yani örneğin 15 kilo vermek istiyorsanız diyet planınızı 15 hafta olacak şekilde ayarlamanız gerekiyor. Bu sayede hem hızlı kilo vermenin önüne geçmiş oluyorsunuz hem de önünüzü görebildiğiniz ve bir planınız olduğu için çok daha motivasyonlu bir şekilde başlayabiliyorsunuz.

MyFitnessPal

Diyet yaparken kullanabileceğiniz en iyi uygulamalardan birisi MyFitnessPal. Android cihazlarınıza tamamen ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz bu uygulama ile hedefinizi belirleyerek işe koyulabilirsiniz.

Uygulama kapsamlı özellikleri ile dikkat çekiyor diyebilirim. Hedefinizi belirledikten sonra günlük olarak kalori alımınızı takip edebiliyor, günlük olarak kilonuzu takip edebiliyor ve hedefinize ne kadar kaldığını görebiliyorsunuz.

Uygulama sadece bununla sınırlı değil, içerisinde diyetinize faydalı egzersizler de var. Ayrıca günlük olarak kalori ihtiyacınıza göre yiyeceğiniz yiyecekleri seçmenize de yardımcı olduğunu söyleyebilirim.

Kalori ve Besin Değeri Takibi

Kendinize bir hedef belirledikten sonra yapmanız gereken şey günlük olarak ne kadar kaloriye ihtiyaç duyduğunuzu hesaplamak. Fakat burada belirtmem gereken önemli bir nokta var; kalori hesabına takılıp kalmamanız gerekiyor. Her ne kadar kalori alımı önemli olsa da diğer besin değerlerini takip etmeniz de bir o kadar önemli. Yani kalorisi düşük olan bir yiyeceğin yağ oranı veya şeker oranı yüksek olabilir. Bu durumda "Ben az kalorili besleniyorum, neden kilo veremiyorum" sorusunun cevabı da işte burada saklı. Kendinizi kalori hesaplarıyla boğmak yerine besin değeri olarak sağlıklı yiyeceklerle beslenmeye bakın.

Calorie Counter by MyNetDiary

MyNetDiary tarafından geliştirilmiş olan Calorie Counter uygulaması ile günlük olarak kalori takibinizi yapabilirsiniz. Öncelikle uygulamaya kendi bilgilerinizi giriyor ve günlük kalori ihtiyacınızı öğreniyorsunuz.

Uygulama içerisinde 600 binden fazla yiyeceğin sadece kalori değil aynı zamanda 45 adet besin bilgisi bulunuyor. Böylece günlük olarak aldığınız yiyeceklerin besin değerlerini takip etme şansına sahipsiniz.

Bununla birlikte uygulama size günlük ve haftalık analizler, yüksek kalite grafikler ve 500'den fazla egzersiz sunuyor. Yine uygulama ile çeşitli tariflerin kalorilerini görebiliyor ve kendi tariflerinizi ekleyebiliyorsunuz.

Süreci Paylaşma

Motivasyon gerektiren diğer bütün aktiviteler gibi diyet yapmak ve kilo vermek de birileriyle paylaştıkça kolaylaşıyor. Tek başınıza kilo vermeye çalıştığınız zaman diyet planınızın dışına çıkmanız veya "Aman canım bugün de dikakt etmeyeyim" deme ihtimaliniz çok yüksek. Oysa diğer insanların hikayelerini öğrenirseniz onlardan ilham alabilir, kendi hikayenizi başkalarıyla paylaşırsanız da motivasyonunuzu yüksek tutabilirsiniz. Bu yüzden kilo verme sürecini birileriyle paylaşmak çok önemli bir nokta diyebilirim.

Noom Coach

Noom Coach, Android cihazlarınıza ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz ve sağlıklı bir yaşam sürmek için size yardımcı olacak bir uygulama. Uygulama kalori hesaplamanın ötesinde bilimsel olarak hayatınızı değiştirecek öneriler sunuyor.

Uygulama kullanması gayet kolay diyebilirim. Bununla birlikte 20 milyon üyesi olması ise bir diğer artısı. Uygulama ücretsiz olmasına rağmen grup özelliğini kullanabilmek için pro üye olmak durumunda olduğunuzu da söylemeliyim.

Bu grup özelliği ile uygulama sizi bir destek grubuna dahil ediyor. Burada kendi hikayenizi diğer üyelerle paylaşabiliyor, onlardan kilo verme konusunda destek alabiliyor ve başkalarına destek olabiliyorsunuz.

Nudge Health Tracking

Nudge Health Tracking uygulaması da bir diğer sağlıklı beslenme ve fitness uygulaması. Nudge uygulamasını da Android cihazlarınıza ücretsiz olarak indirip kullanabiliyorsunuz. Bu uygulama size diyet takibinden çok daha fazlasını sunuyor.

Uygulama yaptığınız diyetten egzersize, içtiğiniz suya kadar her şeyin takibini tutuyor. Yani hepsi bir arada bir uygulama diyebilirim. Üstüne üstlük "kulüp" özelliği ile sizi diğer kullanıcılara bağlaması da cabası.

Uygulamanın "Clubs" adı verilen sosyal alanları ile Nudge kullanıcıları ile iletişime geçebiliyor ve onların deneyimlerini öğrenebiliyor ve kendi deneyimlerinizi paylaşabiliyorsunuz. Böylece motivasyonunuzu yüksek tutabiliyorsunuz.

Egzersiz İle Denge Kurma

Biliyorsunuz kilo vermek için yalnızca sağlıklı beslenmek yetmiyor. İstediğiniz kadar kaloriyi azaltın veya az yemeye çalışın, günlük olarak düzenli egzersiz yapmazsanız istediğinizden çok daha uzun bir sürede kilo veriyorsunuz. Haftalık olarak hedefiniz 1 kilo ise egzersiz yapmazsanız bu iki haftaya çıkabiliyor. Bununla birlikte vücudunuzun sıkılaşması açısından da egzersiz yapmanız çok önemli. Vücudunuzdaki kas miktarı ne kadar çok olursa günlük olarak yaktığınız kalori de o kadar çok oluyor. Yani aslında yarım saatlik bir egzersiz ile sadece 200 kalori yakmış olmuyorsunuz. Gün içerisinde yaktığınız kalori miktarı da egzersiz yaptığınız süre boyunca artmış oluyor. Bu yüzden spor yapmak, kilo verme sürecinde çok önemli.

PEAR Personal Coach

PEAR Personal Coach uygulaması adından da anlaşılacağı üzere kişisel egzersiz koçunuz olabilecek nitelikte bir uygulama. Bu uygulamayı Android cihazlarınıza ücretsiz olarak indirip kullanma şansına sahipsiniz.

Uygulama interaktif sesli egzersiz sistemi ile sizi yönlendiriyor. Bununla birlikte uygulamayı istediğiniz gibi kişiselleştirebiliyorsunuz. Kişisel bilgilerinizi analiz eden uygulama size özel bir çalışma programı hazırlıyor.

Yani uygulama aslında sizin fitness seviyenize adapte olarak farklı hedefler koyuyor. İçerisinde farklı koçlar tarafından hazırlanmış gerçek egzersiz planları bulunuyor ve bunlarla kilo verme hedefinizi çok daha kolay gerçekleştirebiliyorsunuz.

miCoach

Adidas tarafından geliştirilmiş olan miCoach bir diğer kişisel antreman koçu niteliğinde uygulama. Android cihazlarınıza ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz miCoach ile günlük spor takibinizi yapabiliyorsunuz.

Uygulama içeride veya dışarıda yapacağınız bütün egzersizlerin takibini tutuyor. Bununla bislikte sesli antrenör özelliği ile gerçek anlamda kişisel koçluğunuzu yapıyor diyebilirim. Bu sayede motivasyonunuzu her daim yüksek tutabiliyorsunuz.

Uygulama içerisinde pek çok farklı spor ve egzersiz programı bulunuyor. Bununla birlikte uygulama üzerinden müzik dinleyebiliyor, harita üzerinde kendinizi takip edebiliyor ve egzersiz geçmişinize göz atabiliyorsunuz.

Su İçme

Kilo vermek için bir diğer önemli adım ise her gün düzenli olarak su içmek. Hepimizin vücut yapısına göre günlük su ihtiyacı farklı farklı. Fakat doktorların da dediği gibi hepimiz aslında günde en az 2 litre su içmeliyiz. Bununla birlikte gün içerisinde ihtiyacınız olandan fazla su içmek de zararlı olabilir. Bu yüzden günlük su ihtiyacınızı belirlemeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Çünkü ihtiyacınız olan suyu içerek gün içerisinde daha fazla yağ yakabiliyor ve bu yüzden de daha rahat kilo verebiliyorsunuz.

Water Your Body

Water Your Body, Android cihazlarınıza ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz bir uygulama. Bu uygulama ile günlük su ihtiyacınızı belirleyebiliyor ve buna göre içmeniz gereken miktardaki suyu içiyorsunuz.

Uygulamaya sadece kilonuzu veriyorsunuz ve uygulama size günlük su ihtiyacınızı belirliyor. Bardak türünü çeşitli seçenekler arasından seçiyor ve mililitre ayarını kendi istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

Uygulama size günlük olarak hatırlatma yapıyor ve siz de içtiğiniz her bardağı uygulamaya girerek günlük içtiğiniz su miktarının takibini tutabiliyorsunuz. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız günlük ihtiyacınız olan suyu içmek için bu uygulamadan faydalanmalısınız.

YORUMLAR