Konum Paylaşmak için Kullanılabilecek En İyi Uygulamalar

Çeşitli nedenlerle bulunduğunuz yeri ailenizle ya da arkadaşlarınızla paylaşmak isteyebilirsiniz. İşte konum paylaşmak için kullanılabilecek en iyi uygulamalar!

Konum Paylaşmak için Kullanılabilecek En İyi Uygulamalar

Bugünlerde pek çok söylem konumunuzu sosyal medya şirketlerinden gizlemekle ilgili ancak çeşitli nedenlerle bulunduğunuz yeri ailenizle ya da arkadaşlarınızla paylaşmak isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlara karşı konum paylaşmak için kullanılabilecek en iyi uygulamalar listesi ile karşınızdayız. Bu listede yer alan uygulamalar yardımıyla sevdiklerinizle mevcut konumunuzu veya canlı konumunuzu kolayca paylaşabilirsiniz. İşte o uygulamalar!

En İyi Konum Paylaşma Uygulamaları Neler?

  • WhatsApp
  • Google Maps
  • GeoZilla
  • Glympse
  • Facebook Messenger

WhatsApp

WhatsApp standart bir konum işlevinin yanı sıra belirlemiş olduğunuz süre boyunca anlık konumunuzu paylaşabilme özelliğine de sahip. Böylece isterseniz tek defalık bir konum paylaşımı yapabileceğiniz gibi, isterseniz de hareket halindeki konumunuzu anlık olarak paylaşabiliyorsunuz. Üstelik yediden yetmişe neredeyse herkes WhatsApp kullandığı için, diğerlerinin bu programı kullanıp kullanmadığına yönelik endişe yaşamanıza da gerek kalmıyor. Ayrıca anlık konum özelliği belirlenen saatten sonra otomatik olarak devre dışı kalıyor. Hemen aşağıdan WhatsApp uygulamasını telefonunuza indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google Maps

Bazen belirli konumları çok spesifik olarak paylaşmak istersiniz ve Google Maps; kafeler, barlar, restoranlar, parklar ya da müzeler gibi mekanlar açısından çok geniş bir kütüphaneye sahip. Pek çok harita uygulamasının aksine geniş bir mekan listesine sahip olan Google Maps, ilgili yeri çok detaylı şekilde paylaşabilmenize imkan tanıyor. Böylece arkadaşlarınızın ya da ailenizin tam olarak nerede olduğunuzu anlayabilmesi mümkün oluyor. Üstelik uygulama üzerinden ilgili mekana ait fotoğrafları, videoları, yorumları, çalışma saatlerini ve hatta bazı durumlarda fiyat listesini dahi görüntüleyebiliyorsunuz. 

GPS ve internet bağlantısı üzerinden işlevlerini detaylı bir şekilde yerine getirebilen Google Maps, internet ya da GPS bağlantısının olmaması halinde de çevrimdışı olarak daha önceki girişlere dayanarak oluşturduğu ön belleği kullanıyor. Böylelikle herhangi bir bağlantı olmadan da belli bölgelerin haritalarına ulaşabiliyorsunuz. Google Maps sayesinde bulunduğunuz bölgenin yakınlarında bulunan önemli yerleri de görebilir ve dilerseniz onlara ulaşmak için yol tarifi alabilirsiniz.

Konum Paylaşmak için Kullanılabilecek En İyi Uygulamalar

GPS teknolojisine sahip bir mobil ürünle Google Maps'ı kullanmanız halinde, mobil cihazın baktığı yöne göre değişen bir anlık harita yönü servisi sizinle birlikte oluyor. Bu sayede baktığınız yönün haritasını 3 boyutlu olarak ekranda görebiliyorsunuz. Google Maps üzerindeki yerleri, bölgeleri v.b. unsurları sosyal medya araçları üzerinden paylaşabilir ya da kaydedebilirsiniz.

GeoZilla

Farklı senaryolarda sadece konum paylaşma üzerine odaklanan tam anlamı ile profesyonel bir uygulamadan yardım almak isteyebilirsiniz. Bunun en popüler örneklerinden birisi çocuklarınızı takip etmek ya da ailenizin nerede olduğu anlamak olabilir. GeoZilla temelde çocuklarınızın takibi üzerine odaklanan bir uygulama ve size çocuklarınızın yerini gösterirken, çocuklarınıza da sizin yerinizi gösteriyor.

Temelde basit bir uygulama olsa dahi gayet başarılı bir şekilde çalışıyor ve kişilerin konum geçmişini de görüntüleyebilmenizi sağlıyor. Uygulamanın yıllık ücretlendirmeye dahil olduğunu ve başlangıçta deneme süresi sunduğunu hatırlatalım. Swarm ve Facebook’dan konum güncellemeye izin veren GeoZilla Family Locator genel olarak başarılı bir takip uygulaması lakin ücretsiz sürümde sadece üç kişiyi takip edebiliyorsunuz ve konum bildirimine sınırlama getiriliyor.

Glympse

Yine yalnızca bu alana odaklanan bir diğer uygulama olan Glympse, ücretsiz olarak çalışan ve sevdiklerinizi takip edebileceğiniz bir uygulamadır. Yine oldukça basit bir arayüze sahip olan uygulama, kullanım süresince iyi bir internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Glympse, Android için geliştirilen popüler ve aynı zamanda ücretsiz bir yer görme ve gösterme uygulamasıdır.

Konum Paylaşmak için Kullanılabilecek En İyi Uygulamalar

Eğer Glympse akıllı telefonunuzda yüklü ise aynı uygulamaya sahip arkadaşlarınızın nerede olduğunu anlık olarak takip edebilirsiniz. Tabi öncelikle bunun için arkadaşınızın size uygulama üzerinden izin vermesi gerekmekte. Arkadaşınız bir kez izin verdikten sonra rahatlıkla onun nerede olduğunu takip edebilirsiniz. Aynı şey sizin için de geçerlidir. Sizde kendi yerinizi arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Facebook Messenger

Tıpkı WhatsApp gibi yerleşik konum paylaşma özelliğine sahip olan Facebook Messenger, o an bulunduğunuz konumu arkadaşlarınızla paylaşabilmenize imkan tanıyor. Konumu paylaştığınız kişi bir harita uygulaması yardımı ile yönlendirme bilgilerini edinebiliyor. Ayrıca Facebook sayfasına gitmeden arkadaşlarınızla sohbeti mümkün hale getiren uygulamanın arayüzü alıştığınız sohbet programlarına benziyor. Programla Facebook'ta çevrimiçi olan arkadaşlarınızla mesajlaşabilir, en son güncellemeleri haber bandı sayesinde takip edebilir, bildirimlerden hızlıca haberdar olabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız bu listemizde ailenizi ya da arkadaşlarınızı takip edebileceğiniz ve onlarla konum paylaşabileceğiniz en iyi mobil uygulamalara yakından göz attık. Peki siz bu uygulamalar arasından hangisini tercih ettiniz? Konu hakkındaki görüşlerinizi hemen aşağıda yer alan yorumlar sekmesinden bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşmayı ihmal etmeyin.

YORUMLAR