Koynumuzda Besleyip Büyüttüğümüz Bilgisayar Oyunları

Bu oyunlarla birlikte büyüdük

Koynumuzda Besleyip Büyüttüğümüz Bilgisayar Oyunları

Kimi oyun serileri var ki çocukluğumuzda bu serilerin ilk oyunlarını oynarken halen yeni oyunları yayınlanıyor ve bu yeni oyunlarını tabiri caizse eşek kadar olmamıza rağmen keyifle oynuyoruz. Bu tür oyun serilerine bakınca kısa pantolonla dolaştıkları dönemler aklımıza geliyor ve uzunca bir iç çekerek "Elimde büyüdü kerata" diyebiliyoruz. İşte bu yazımızda da bizi duygu seline boğan bu tür oyunları listeleyeceğiz ve bu serilerin ilk oyunlarıyla günümzde yayınlanan yeni versiyonları arasındaki değişimi sergileyeceğiz.

Listemizde farklı türden oyunlar yer almakta. Dilerseniz bu oyunlara kısaca göz atalım ve nasıl değişim geçirdiklerini görelim:

FIFA Serisi

Günümüzün en sevilen futbol oyunu serisi olan FIFA'nın ilk oyunu 1993 yılında yayınlanan FIFA International Soccer ya da diğer adıyla FIFA 94'tü. DOS işletim sistemine sahip bilgisayarlarımızda oynadığımız FIFA 94 dönemin teknolojik imkanları ve donanımlarından ötürü bize daha çok atari oyunlarını hatırlatıyordu. Fakat buna rağmen seri inanılmaz başarılı bir çıkış yapmıştı. Basit ve eğlenceli oynanışa sahip olan ilk FIFA oyunundan sonra EA Sports aynı oyun motoruna sahip FIFA 95'i, ardından ilk 3 boyutlu oyun motoruna sahip olan FIFA 96'yı yayınladı. FIFA 96 ve 3 boyut teknolojisi ile birlikte seriye gerçekçilik öğesi hakim olmaya başldı. Artık FIFA serisi yavaş yavaş bir futbol simülasyonu olma yolunda ilerliyordu.

Günümüzde serinin son oyunu olan FIFA 16 yüksek grafik kalitesi ve detaylı fizik motoru ile bize hem görsel olarak hem de oyun dinamikleri açısından üst kalite bir oyun deneyimi yaşatıyor. Oyunun demosunu bu bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz:

FIFA 16'nın İlk Oynanış Videosu Yayınlandı
OYUN

FIFA 16'nın İlk Oynanış Videosu Yayınlandı

Motion Capture teknolojisiyle geliştirilen bir diğer oyun olan FIFA 16'nın ilk oynanış videosu E3 2015 fuarında yayınlandı.

Call of Duty

Call of Duty serisine değinmeden önce Medal of Honor serisinden bahsetmek doğru olacaktır; çünkü Call of Duty serisinden daha eski olan Medal of Honor serisini geliştiren Infinity Ward ekibinin üyeleri daha önceden Medal of Honor'u geliştiren firmada görev almışlardı.

Medal of Honor serisi belki de bilgisayarlarımızda oynadığımız en eğlenceli 2. Dünya Savaşı oyunlarını bize sunmuştu. Bir FPS klasiği olan Medal of Honor oyunlarında ünlü Normandiya çıkartmasına katılmış, unutulmaz anlar yaşamıştık. Medal of Honor serisinin bu listemizde yer almamasının sebebi ise bir süredir serinin yeni ve güncel oyunlarının çıkmıyor oluşu. Neyse ki 2003 yılında Call of Duty, Medal of Honor'un mirasını devralmış ve bir hayli iyi bir iş çıkarmıştı.

2. Dünya Savaşı'nı konu alan ilk Call of Duty oyunlarında Captain Price ile tanışmıştık ve serinin sonraki oyunlarında zaman içerisinde bir yolculuğa çıkarak günümüze kadar gelmiştik. Seride dönüm noktası yaratan oyun ise Call of Duty 4: Modern Warfare'di. Günümüzde geçen bir hikayeye sahip olan Call of Duty 4: Modern Warfare'de, 2. Dünya Savaşı'nda bize komutanlık eden Captain Price'ın da oyuna dahil olduğunnu görmüştük. Daha sonradan ortaya çıkan Black Ops serisi ise geleceğe uzanan bir hikaye çizgisine sahip.

CoD: Black Ops 3'ün Yeni Fragmanı Coşturuyor
OYUN

CoD: Black Ops 3'ün Yeni Fragmanı Coşturuyor

Call of Duty Black Ops 3 çıkışı 6 Kasım Cuma günü gerçekleşecek. Son fragmanda her oyuncunun içinde bir kahraman var konseptini işleyen yapımcı bir de Cara Delevigne'yi oynatmış.

Mafia

Mafia serisi ile ilk olarak 14 yıl önce tanışmıştık. Çıktığı dönemde büyük ses getiren Mafia: City of Lost Heaven hem yüksek kalite grafikleri, hem de geniş 3 boyutlu açık dünyasıyla beğenimizi kazanmıştı. Fakat oyunun en can alıcı yönü eşsiz hikayesiydi.

Mafia serisinin listemizdeki diğer oyun serileri gibi aktif bir seri olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü oyunun geliştiricisi Illusion Softworks ya da sonraki adıyla 2K Czech toplamnda iki oyun yayınladı; fakat bu iki oyun da baş yapıt olmayı başardı. Serinin 3. oyunu ise çok kısa bir süre sonra çıkış yapacak. Yayınlanan oynanış görüntüleri Mafia 3'ün bize sürükleyici bir macera sunacağını gösteriyor. Mafia 2, 2010 yılında çıkmış olmasına rağmen halen günümüze göre tatmin edici bir graifk kalitesi ve sürükleyici bir hikaye sunmayı başarıyor.

Mafia 3'ün İlk Oynanış Videosu Yayınlandı!
OYUN

Mafia 3'ün İlk Oynanış Videosu Yayınlandı!

Gamescom 2015'in en büyük sürprizlerinden biri olan Mafia 3'ün ilk oynanış görüntülerini içeren oynanış videosu yayınlandı.

Need for Speed

Yarış oyunları denildiğinde akla ilk gelen isimlerden olan Need for Speed serisi 1994 yılında çıkış yapmıştı. Yarış oyunlarına "gerçekçilik" kavramını kazandıran bu seri 3 oyunuyla grafiksel anlamda devrim yaratmış, polis kovalamacalarını yarış oyunlarına kazandırarak oynanış anlamında da keyifli bir içerik sunmayı başamıştı.

DOS ortamında oynadığımız ilk Need for Speed serilerine şimdi dönüp baktığınızda teneke kutu kıvamındaki arabalarla yarışmaktan nasıl keyif aldığınızı sorgulayabilirsiniz. Ama inanın o dönemde inanılmaz derecede eğlenmiştik.

Need for Speed serisinde bir başka dönüm noktası da Underground isimli oyunla yaşanmıştı. Need for Speed Underground'da araç modifiye etme seçenekleri oyuna eklenmiş ve ortaya başarılı sonuçlar çıkmıştı. Önümüzdeki günlerde bilgisayar için yayınlanacak olan yeni Need for Speed oyunu ise büyüleyici grafiklerle karşımıza çıkacak ve serinin en sevilen özelliklerinden olan araç modifiye imkanını ve polis kovalamacalarını birleştirecek. 

Need for Speed PC Versiyonu Uzun Oynanış Videosu
OYUN

Need for Speed PC Versiyonu Uzun Oynanış Videosu

Çıkışına çok az bir süre kalan ve oyun severlerin heyecanla beklediği yeni Need for Speed oyununun PC versiyonu için detaylı bir video inceleme yapıldı.

DOOM

FPS türünün temellerini atan oyunlardan olan DOOM ilk olarak 1993 yılında DOS işletim sistemini kullanan bilgisayarlar için yayınlanmıştı. id Sofware tarafından geliştirilen bu FPS klasiği sahip olduğu yüksek tansiyon ile korku dolu anlar yaşamamızı sağlamıştı. Oyunu oynarken aynı anda onlarca yaratıkla çarpışıyor ve dört yanımız kuşatılırken kaçış yolu aramaya çalışıyorduk.

Serinin 2. oyunu hikayeyi kaldığı yerden devam ettirirken teknolojik olarak çok büyük yenilikler sunmuyordu. Fakat DOOM 3 çıktığı dönemde oyun dünyasını değiştiren bir yapım olmuştu. DOOM 3 ile birlikte gelen grafiksel yeniliklere tanık olabilmek için bilgisayar donanımlarına yüklüce para yatırmıştık.

Kısa bir süre içinde DOOM serisinin yeni oyununun çıkış yapması bekleniyor. Serinin orijinal adı "DOOM" adıyla çıkış yapacak bu oyun grafiksel anlamda göz kamaştırıcı bir kalite sunmakta:

Online FPS Oyunlarının Yeni Kralı DOOM ile Tanışın!
OYUN

Online FPS Oyunlarının Yeni Kralı DOOM ile Tanışın!

Şimdiye kadar oynadığınız online FPS oyunlarını bir kenara bırakın; id Software tarafından geliştirilen yeni DOOM oyunu multiplayer moduyla aklınızı başınızdan alacak.

Tomb Raider

Tomb Raider serisiyle ilk olarak Windows 95 işletim sistemine sahip bilgisayarlarımızı kullandığımız dönemde tanışmıştık. DOS'ta oynadığımız ilk Tomb Raider oyunu aynı zamanda üç boyutlu TPS oyunlarının ilk örneklerinden biriydi. O dönem için büyük bir yenilik olan bu oynanış stili bolca eğlence yaşamamıza yardımcı olmuştu. Serinin ilk oyunu büyük ilgi görünce Tomb Raider serisinin 2., 3., 4., 5., 359872982423. oyunları da geliştirildi ve oyuncuların beğenisine sunuldu. Seriyle birlikte Lara Croft da oyun dünyasının en ünlü kahramanlarından biri haline geldi. Lara Croft seneler geçse de yaşlanmadı; hatta daha da gençleşti. Şimdi Ajda Pekkan düşünsün.

Geçtiğimiz Ocak ayında PC versiyonu çıkan Rise of the Tomb Raider ise incelemelerde bir hayli başarılı notlar aldı. Serinin son oyunlarında gerçekçilik dozu yavaş yavaş artırıldı ve hayatta kalma öğesi vurgulanmaya başladı.

Tomb Raider serisinin ilk oyunları yenilenerek mobil cihazlar için tekrar yayınlanmıştı. Eğer nostalji yapmak isterseniz bu versiyonları deneyebilirsiniz:

Rise of the Tomb Raider ile Bilgisayarlarınızda Görsel Bir Şölene Hazırlıklı Olun
OYUN

Rise of the Tomb Raider ile Bilgisayarlarınızda Görsel Bir Şölene Hazırlıklı Olun

Rise of the Tomb Raider'ın bilgisayar versiyonu oyunun konsollarına göre biraz geç çıkış yapıyor. Fakat bu beklemeye değecek gibi görünüyor; çünkü oyun bilgisayar için geliştirilmiş grafik ayarlarıyla birlikte geliyor.

Metal Gear Solid

Metal Gear Solid oyunlarıyla ilk olarak 1998 yılında tanışmıştık. Seri ilk olarak PlayStation oyun konsolu için yayınlanmıştı. Sonradan bilgisayara taşınan seri taktiksel oyun yapısıyla büyük beğeni kazanmıştı. Metal Gear Solid oyunlarının senaryosu da bir hayli sürükleyiciydi. 

Metal Gear Solid serisinin birkaç oyunu bilgisayar için de yayınlandıktan sonra sadece oyun konsollarına özel Metal Gear oyunları karşımıza çıkmıştı. Fakat serinin son oyunu Metal Gear Solid V: The Phantom Pain'in geçen sene yayınlanan bilgisayar versiyonu aradaki bu boşluğu fazlasıyla doldurmaya yetti. Geçtiğimiz senenin en başarılı oyunları arasında gösterilen Metal Gear Solid V: The Phantom Pain ile birlikte açık dünya yapısı da seriye kazandırıldı.

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - TGS 2014 Videosu
OYUN

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - TGS 2014 Videosu

Metal Gear Solid V: The Phantom Solid'in Tokyo Game Show 2014'de yer alacağını gösteren 40 saniyelik bir video yayınlandı.

Wolfenstein

Listemizin en yaşlı üyesi olan Wolfenstein serisi ilk olarak 1981 yılında karşımıza çıkmıştı. Genel olarak Wolfenstein serisinin ilk oyununun 1992 yılında yayınlanan Wolfenstein 3D olduğu sanılsa da serinin ilk oyunu Castle Wolfenstein'dı. 1981'de yayınlanan bu oyun 2 boyutlu ve gizlilik temalı olan bir aksiyon oyunuydu.

1992 yılında yayınlanan Wolfenstein 3D, Doom ile birlikte günümüz FPS oyunlarının atası olarak tanımlanıyor. Serinin en önemli oyunu da bu nedenle Wolfenstein 3D. 2. Dünya Savaşı sırasında geçen bir hikayeye sahip olan Wolfenstein oyunlarının bir başka dönüm noktası da 2001 yılında yayınlanan Return to Castle of Wolfenstein. Uzun bir süre boyunca sessiz kalan seri bu oyunla tekrar hayatta olduğunu bize hatırlatmıştı. Daha sonradan 2003, 2009 yılında da Wolfenstein oyunları yayınlandı. Seri 2014 yılında yayınlanan Wolfenstein: The New Order ile yeni nesil grafik teknolojileriyle tanıştı.

Wolfenstein serisinin son oyunu Wolfenstein: The Old Blood ise geçtiğimiz sene yayınlandı.

Grand Theft Auto

Günümüzde oyun dünyasında kırılmadık rekor bırakmayan Grand Theft Auto serisi ile ilk defa 1997 yılında tanışmıştık. Serinin ilk oyunu çıktığı dönemde ilk olarak denenen yeni kuşbakışı oyun yapısı ile inanılmaz bir eğlence sunuyordu. Ayrıca oyuncular geniş bir haritada özgürce dolaşabiliyor, istedikleri görevi istedikleri zaman yapabiliyorlardı. Araçla veya yaya olarak dolanırken sağa sola sataşıp pislik yapmak, sonucunda polisleri peşimize takmak ise ayrı bir keyifti.

GTA serisinin ilk 2 oyunu klasik kuşbakışı oyun yapısını korudu. Serinin 3. oyununda ise seri 3 boyutlu bir yapı kazandı ve günümüzdeki GTA oyunlarının da temeli atıldı. İlk olarak 2013 yılında eski nesil oyun konsolları için çıkış yapan GTA 5 ise 2015 yılında bilgisayarlarımıza konuk oldu. Hem grafik kalitesi, hem oynanış yapısıyla beğenimizi kazanan GTA 5 geçtiğimiz senenin en çok satan oyunu oldu.

Geçmişten Günümüze GTA Oyunları
OYUN

Geçmişten Günümüze GTA Oyunları

Eğer siz de Grand Theft Auto oyunlarını severek oynuyorsanız bu video hoşunuza gidecektir. Hatırlanacağı üzere ilk Grand Theft Auto oyunu 90'lı yılların sonuna doğru bilgisayarlar için yayınlanmıştı ve döneminin en sıradışı yapımları arasına girmişti.

Fallout

1997 yılında çıkış yapan Fallout serisinin ilk 2 oyunu izometrik kamera açısıyla oynanan bir RPG şeklinde tasarlanmıştı. Bu oyunlar çıktıkları dönemin en başarılı rol yapma oyunları arasında yer alıyordu. 

Fallout serisinin 3. oyununda ise 3 boyutlu bir açık dünya ile tanışmıştık. Ayrıca seri ilk defa gerçek zamanlı savaş sistemiyle de tanışıyordu.

Geçtiğimiz yıl çıkış yapan Fallout 4 ise son dönemin en başarılı açık dünya tabanlı rol yapma oyunlarından bir tanesi. Bol aksiyon, rastgele karşımıza çıkan olaylar, seçimlerimize dayalı hikaye gidişatı ve oyun sonu, keşfedilecek sayısız yer ve ganimet oyun içerisinde oyuncuları bekliyor.

Fallout 4 Açık Dünya Yapısı ve Oynanışı
OYUN

Fallout 4 Açık Dünya Yapısı ve Oynanışı

Bethesda Studios'un son şaheseri Fallout 4'ü beklerken yeni bir oynanış videosu geldi. Bu videoda oyundaki açık dünyayı, eski dostları ve yeni düşmanları görüyoruz.

''Buralar Komple Bostanlıktı'' Dedirten Bilgisayar Oyunları

Oynarken Başkasına Yakalandığınızda Monitör Yaktırtan Hınzır Oyunlar

Elinizi Ayağınızı Boşaltan, Eldivenle Bile Sevemeyeceğiniz Bilgisayar Oyunları

Böbrek Sattıran, Yuvalara Ateş Salan Bilgisayar Oyunları

Bilgisayarlarımızın Kabusu, Evlerden Irak Olası Sıkıntılı Oyunlar

Filmleri veya Dizileri Çekilse Tadından Yenmeyecek Bilgisayar Oyunları

1952'den Günümüze Bilgisayar Oyunlarının Grafikleri Böyle Değişti
OYUN

1952'den Günümüze Bilgisayar Oyunlarının Grafikleri Böyle Değişti

Bilgisayarların icad edilmesi medeniyet anlamında bir dönüm noktasıydı. İlk bilgisayarlar neredeyse bir odayı tamamen kaplıyorlardı ve oldukça sınırlı işlem güçlerine sahiplerdi.

YORUMLAR