Kullanıcılar Apple FaceId Özelliğinden Ürkmekte Haklılar mı?

Apple, iPhone ürünlerinin 10'uncu yıl dönümüne denk gelen tanıtımında, kullanıcılarına yeni geliştirdiği "yüz tanıma" algoritması FaceID'yi de tanıttı. Ancak, bu özelliğin birçok kullanıcıyı rahatlatmak yerine biraz endişelendirdiği de görülüyor.

Kullanıcılar Apple FaceId Özelliğinden Ürkmekte Haklılar mı?

Apple, iPhone ürünlerinin 10'uncu yıl dönümüne denk gelen tanıtımında, kullanıcılarına yeni geliştirdiği "yüz tanıma" algoritması FaceID'yi de tanıttı. Ancak, bu özelliğin birçok kullanıcıyı rahatlatmak yerine biraz endişelendirdiği de görülüyor.

iPhone X'in (veya iPhone Ten'in) yüz tanıma yöntemiyle kilidininin açılacak olması, biraz endişeye yol açmadı değil. Çünkü yüz tanıyarak kilit açma yöntemi, Android, Samsung ve Windows mobil cihazlarında yıllardır kullanılan, ancak ciddi bir pazar desteği sağlayamadığı gibi, hep şüpheyle yaklaşılmış bir teknoloji.

Bu şüphelerin başında, yüzünüzü telefona yaklaştırarak sadece görüntüyle güvenliğin sağlanmasının birçok avantajının yanında, bazı dezavantajlarının da akıllara geliyor olmasının da rolü büyük.

Irkçılık!

Büyük şirketler, henüz insanların cilt renklerini doğru olarak tanımakta çok başarılı olmuş değiller. Google'ın ın albüm uygulaması Google Photos'da insanların goril olarak tanımlandığı skandal, henüz kimse tarafından unutulmadı. Apple'ın da benzer bir gaf yapmayacağı henüz kesin değil. Face ID alt yapısı her ne kadar, kızılötesi kameralar, yakınlık sensörleri, fotosel aydınlatıcılar, ortam ışığı algılayıcıları ve hassas kameralarla güçlendirilmiş olsa da farklı ortamlarda hata yapma olasılığı her zaman mevcut.

Tutukluluk!

iPhone cihazlarımız kendimize ait tonlarca kişisel bilgiyi taşıyorlar. Bir adli sıkıntı halinde kolluk kuvvetleri telefona el koyar ve bu bilgilerden bazılarını kullanıcıdan talep ederse, bu detaylara ulaşmanız için polislerin telefonu size doğru tutarak görüntünüzü edinmeleri gerekiyor. Ancak, ABD ve İngiltere gibi ülkelerde polislerin bunu yapabilmesi için mahkeme emrine ihtiyaçları var. Bu emir ellerine geçene kadar tutuklu kalma olasılığınız oldukça yüksek. Bunun için iOS 11 fotoğraf çekmeden de manuel olarak şifre girme seçeneğini de getirdi.

Görüntünüzün Çalınması!

Yüz tanıma teknolojisini ürkünç kılan olasılıklardan biri de fotoğrafınızın bir yerlerde, farklı bir veri tabanının eline geçebilme olasılığı. Reklam verenleri ve casus rakip firmaları saymıyorum bile.

Apple, bu konuda da temkinli davranarak, biyometrik verilerinizin (ister parmak iziniz ister yüzünüz olsun) cihazınızı asla terk etmemesini sağlamış. Bunun için şifrelenmiş bir veri tabanı kullanarak, bilgileri cihazda saklıyor. Bu bilgilere işletim sistemi ve başka herhangi bir uygulama ulaşamıyor.

Kandırılmak!

Biliyorsunuz, Apple'ın sunduğu bazı uygulamalarda yüz yüze görüşmeler de yapılabiliyor. FaceID özelliğinin bu uygulamalar sırasında aldatılması oldukça muhtemel. Özellikle bir "selfie" tutkunuysanız ve bu fotoğrafları sosyal medyada sıklıkla paylaşıyorsanız sıkıntı büyük olabilir.

Ancak, bu sıkıntıyı da Apple, FaceID oluştururken farklı açılardan yüzünüzü kaydederek uygulamanın kurulumunda ince detayları dikkate alıp gidermiş. Telefonda selfie çekiyormuş gibi ekrana bakmak yerine, küçük ve farklı açılardan telefona bakmak yeterli olabiliyor. Telefona tam karşıdan bakmak yerine  farklı açıları değerlendirmek de mümkün.

Son söz

Tüm bu artı ve eksilere rağmen, söz konusu algoritmaların nasıl işimize yaracağı, güvenli olup olmayacağı bir muamma. Öte yandan FaceID, Apple yazılım mühendisi ve Başkan Yardımcısı Craig Federighi'nin yaptığı sahne demosunda başarısız oldu, yönetici cihaza şifresini yazmak zorunda kaldı.

Bundan sonrasını iPhone X modeller raflara yerleştikten sonra artık kendimiz tecrübe edeceğiz.

iPhone X Face ID (Yüz Tanıma) Nasıl Çalışıyor? iPhone X Face ID (Yüz Tanıma) Nasıl Çalışıyor?

YORUMLAR