Leap Motion İncelemesi

Merhaba sevgili Tamindir takipçileri. Daha önceden de olduğu gibi en yeni teknolojik cihazları detaylı olarak ele aldığımız ürün inceleme bölümümüzün bu seferki konuğu bilgisayarlarımızı futuristik bir yapıya kavuşturan Leap Motion oldu.

Uygulama Alt Yapısı

Leap Motion'ın kullanılabilirliği büyük ölçüde kendine özel olarak geliştirilmiş uygulamalara bağlı. Bu uygulamalara ulaşabilmek için Airspace Store adlı uygulama marketini kullanmamız gerekmekte. Bu uygulama marketinde sadece cihaza özel geliştirilmiş uygulamaların yanında Cut the Rope gibi popüler oyunlar da bulunabiliyor. Genel olarak az olan uygulama arşivinde ücretsiz uygulamalar ücretlilere göre daha nadir bulunmakta:

Airspace Store üzerinden uygulama yükleyebilmeniz için bir hesap oluşturmanız gerekmekte. Bu ek aşama biraz canınızı sıkabilir. Hesabınızı oluşturmanızın ardından yüklediğiniz Airspace uygulamalarına Leap Motion'un görev çubuğunuzdaki simgesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Açılan Airspace ana ekranından uygulamalarınızı başlatabilmektesiniz: 

Leap Motion uygulamaları birkaç kategori etrafında toplanabilir:

  • Çizim uygulamaları
  • Müzik uygulamaları
  • Oyunlar
  • Harita uygulamaları
  • Leap Motion kullanımı ile alakalı uygulamalar
  • Medya uygulamaları

Burada listelenen kategorilerin haricinde farklı uygulamalar da mevcut. Ama ücretsiz uygulamalar gerçekten çok az sayıda.

Uygulama konusunda vurgulanması gereken bir önemli nokta da cihazın temel fonksiyonlarını ortaya çıkaracak uygulamaları önerecek herhangi bir mekanizmanın olmaması. Leap Motion'ın tanıtım videosunda göreceğiniz üzere Windows 8 Leap Motion kullanılarak kontrol edilebilmekte. Fakat bunu gerçekleştirebilmek için uygulama marketinden Touchless for Windows veya Mac kullanıyorsanız Touchless for Mac adlı uygulamayı keşfetmeli, indirmeli ve çalıştırmalısınız. Aksi halde monitör karşısında garip el kol hareketleri yaparak bu alet çalışmıyor izlenimine kapılabilirsiniz. Özellikle bu uygulamanın cihazın kendi sitesinden indirilen sürücülerin içerisine dahil edilmesi gerekirdi. Mevcut tabloda cihazın sürücülerini kurduktan sonra Leap Motion'ı sadece cihaza özel hazırlanmış uygulamalar içerisinde kullanabiliyorsunuz. Touchless for Windows veya Touchless for Mac uygulamasını keşfedememeniz nedeniyle Windows veya Mac'te cihazı kullanamamanız oldukça olası bir senaryo.

  1. Leap Motion İncelemesi
  2. Kutu İçeriği
  3. Uygulama Alt Yapısı
  4. İzlenimler

YORUMLAR