Mac İşletim Sistemlerinin Resimli Tarihi

2001 yılından bu yana Mac os x işletim sistemlerinin resimli kısa tarihi. Mac işletim sistemleri neden vahşi kedi isimlerinden vaz geçti?

Mac İşletim Sistemlerinin Resimli Tarihi

Mac işletim sistemlerinin yırtıcı dağ kedileri ile adlandırılan tarihi, aslında bir dağ ayısı ile başlamıştı: Kodiak. 30 dolardan satışa sunulan Kodiak, 6 ay kadar sonra yerini Cheetah işletim sistemine devretti. Gelin Mac OS X tarihinde neler olup bitmiş resimleriyle inceleyelim.

Cheetah, Mart 2001 - OS X 10.0

İlk resmi Cheetah OS 10.0 Aqua ismi verilen bir kullanıcı ara yüzüne sahipti Bu işletim sisteminde TextEdit, Preview, Mail ve QuickTime gibi yazılımlar kullanılabiliyorlardı. Cheetah 2000 yılları için oldukça süper konfigürasyon sayılabilecek 128 MB RAM ve 800 MB harddisk sürücü kapasitesine ihtiyaç duyuyordu. 

Puma, Eylül 2001 - OS X 10.1

Cheetah’ın üzerinden 6 ay geçmeden Mac işletim sürümü Puma’ya yükseldi. Sistem yeni özellikler sunmak yerine, performansın artmasını sağlamaya odaklanıyordu. Puma Mac OS X 10.1.2 sürümüne güncellendikten sonra yeni çıkan cihazlar Mac OS 9’u desteklemeyi tamamen bıraktılar.

Jaguar, Ağustos 2002 - OS X 10.2

Jaguar iChat ve AdressBook yüklü olarak cihazlara geldi. Aynı zamanda Universal Acces adı verilen işitme engellilerin kullanabileceği bir ara yüzü de beraberinde getirdi. Bu sürümle beraber sistem açılışına Happy Mac Logosu eklenerek, Apple logosunun da değiştiği görülüyor. 

Panther, Ekim 2003 - OS X 10.3

Microsoft Windows’da çalışan pek çok programın Mac sistemlerde çalışmaya başlaması Panther sürümüne denk geliyor. Safari’nn yanı sıra Internet Explorer tarayıcısı, Mac cihazlar ile uyum sağlamaya bu sürümle başladı. Apple Panther sürümüyle beraber Exposé uygulamasını işleme koydu. Bu uygulama çoklu pencere açıldığında daha verimli çalışabilmeyi mümkün kılıyordu. 

Tiger, Nisan 2005 - OS X 10.4

Tiger Mac OS kullanıcılarına çok değerli bir özellik olan Spotlight’ı bu sürümle tanıttı. Tiger, aynı zamanda “widgets” olarak da bildiğimiz masa üstü eklentileri kullanılmasına da olanak tanıyordu. Tüm bunların yanı sıra Apple Mac OS 10.4 ile Intel işlemciler kullanmaya başladı. 

  1. Mac İşletim Sistemlerinin Resimli Tarihi
  2. Mac İşletim Sistemlerinin Resimli Tarihi

YORUMLAR