Mail Adresinizi Microsoft Outlook'ta Kullanın

[email protected] şeklinde aldığınız mail adresinizi Microsoft Outlook uygulamasında kullanmanız için yapmanız gereken ayarları anlattık.

Mail Adresinizi Microsoft Outlook'ta Kullanın

Bir web hosting aldığınızda, servis sağlayıcınızın sağladığı mail servisi hizmetine de sahip oluyorsunuz. [email protected] şeklinde aldığınız mail adresinizi Microsoft Outlook uygulamasında kullanmanız için yapmanız gereken ayarları anlattığımız bu rehber yazıya göz atmanızı tavsiye ederiz.

Aldığınız hosting hizmetinize göre cPanel ya da Plesk panel gibi iki çeşit panel bulunmakta. Biz cPanel kullandığımız için bu panel üzerinden anlatım yapacağız, ancak Plesk panelde de durumun çok farklı olmadığını belirtelim.

cPanel’e girdiğinizde E-posta hesapları bölümüne giriş yapıp, kullanmak istediğiniz mail adresinizin ayarlarına girip, E-posta istemcisini yapılandır seçeneğine girmeniz gerekiyor. Burada bize gerekli olan POP/IMAP ayarlarını alacağız. Şunu da belirtmek isterim, Microsoft Outlook ayarlarını elle yapabileceğiniz gibi, panel üzerinden alacağınız komut dosyalarıyla da otomatik olarak yapılandırabilirsiniz.

Resimde gördüğünüz üzere Güvenli SSL/TLS Ayarları ve SSL Olmayan Ayarlar adında iki farklı ayar çeşidi görüyoruz. Güvenlik için SSL/TLS Ayarları bölümünü kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Burada yer alan bilgileri bir kenara not ettikten sonra, Microsoft Outlook programını yapılandırmaya başlayabiliriz.

Programı açtığınızda karşınıza hesap kurulum sayfası gelecektir. Burada “Sunucu ayarlarını veya ek sunucu türlerini el ile yapılandır” seçeneğini işaretleyip, İleri butonuna basıyoruz.

Bu bölümde de Internet E-posta seçeneğini işaretleyip devam ediyoruz.

Yapılandırma ayarları bölümüne geldiğimizde, az önce cPanel’den edindiğimiz bilgileri ilgili alanlara yazıyoruz. İki farklı sunucu kullanabileceğiniz bu bölümde hangi portu kullanacağınız da büyük önem taşıyor. Gelen Posta Sunucusu bölümünde IMAP portunu kullanmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü, IMAP e-posta erişimi, sunucu ile e-posta uygulamanız arasındaki koordinasyonu sağlamakta olup, posta kutunuzda yapmış olduğunuz her işlemi hem sunucuda hem de uygulamada gösterecektir. Bu sebeple IMAP portunu kullanmanız önemlidir. Oturum açma bilgilerinde yer alan Kullanıcı Adı ve Şifre bölümlerine ise mail adresinizi ve şifrenizi yazmanız gerekiyor.

İlgili bölümleri doldurduktan sonra, alt kısımda yer alan Diğer Ayarlar butonuna basıp son işlemleri gerçekleştireceğiz. Giden Sunucusu bölümüne girip, Giden sunucum (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor bölümünü işaretledikten sonra Gelişmiş sekmesine giriyoruz. Bu bölümde de cPanel’de yer alan yapılandırma ayarlarının ilgili bölümlerini dolduruyoruz. Port numaralarını kendinize göre yazdıktan sonra diğer bölümleri de resimdeki gibi dolduruyoruz ve Tamam butonuna basıyoruz.

Bu adımdan sonra yapılandırma ayarlarınız test edilecektir. Test başarıyla tamamlanırsa kapat butonuna basarak, ayarları tamamlayabilirsiniz.

Ve gördüğünüz gibi yapılandırma ayarlarını tamamladık. Son butonuna bastıktan sonra artık mail adresinizi Microsoft Outlook üzerinden kullanabilirsiniz.

E-postalarınızın Takibini Nasıl Engellersiniz?

YORUMLAR