Marvel Hayranları Buraya! İşte Marvel’ın Resimli Tarihi

1960'lı yıllardan bu yana DC Comics'in yanında ABD'nin en büyük iki çizgiroman şirketinden biri olma özelliğini sürdüren Marvel Comics'in resimli tarihi.

Marvel’ın Resimli Tarihi Devam Ediyor

Yeni bir dönem

Marvel Comics efsanesi aslında 1961 yılında bir golf oyunu sırasında daha da gelişti. Timely Publications CEO’su Martin Goodman golf oynarken DC Comics’in Justice League diye bir takım süper karakterler sayesinde çok satış yapmayı başardığını öğrendi.

Bu haber üzerine ofise dönen Goodman şef editörü Stan Lee’ye hemen rakip bir süper kahraman serisi yaratmasını söyledi. Ressam Jack Kirby ve Lee hemen fantastik Dörtlü’nün eskizlerine başladılar. Stan Lee 1961 ve 1963 yılları arasında tüm yaratıcılığını konuşturarak X-Men, Hulk, Thor ve Avengers serisini yarattı ve resimli roman dünyasına yeni bir soluk kattı. 

İnsan kahramanlar

Marvel süper kahramanlarının en önemli özellikleri insanlıklarıydı. Bu karakterler ne kadar muazzam, akla sığmayan güçlere sahip olsalar da sonunda insandılar, bir ruhları vardı. Hataları, kıskançlıkları, gururları ve yanlışları onları bizden biri yapıyordu ve Marvel’ın en önemli kozu da buydu. Peter Parker gibi utangaç bir karakterin şehrin kurtarıcısı olması, son derece ukala, kendini beğenmiş, multimilyarder Tony Stark’ın bir kişi için bile canını tehlikeye atması onların bizimle hızlı bir şekilde bağdaşmasını sağlıyordu. Marvel kahramanları herkesti, herkes Marvel kahramanı olabilirdi.

 

Hollywood işgali

DC’nin Superman’i 1978 yılında hasılat rekorları kırınca, resimli romanlar yüzlerini beyaz perdeye çevirdiler. Hemen arkasından gelen Batman (1989) yönetmen Tim Burton’a çok büyük bir takdir kazandırdı.

Henüz 1998 yılında kendine ait bir resimli romanı olmayan, Tombs of Dracula çizgi romanından bir karakter olan Blade, 1998 yılında Marvel’ın desteği ile sinemaya uyarlandı. Bu filmin kazandığı bir milyar dolarlık hasılat 2000 yılında X-Men’in  beyaz perdeye uyarlanması için yapımcılara cesaret verdi. Özellikle Wolverine karakterinin Hugh Jackman tarafından yorumlanması, seyircinin çok beğenisini topladı. X-Men serisi devam ederken paralel yapımlar olarak solo Wolverine filmleri de gişede başarıya koşuyordu. 

Takım oyuncuları önemli

Marvel resimli fantastik roman türünde çok önemli bir adım daha atarak nerede olurlarsa olsunlar, tüm süper kahramanların birbirinin yardımına koştuğu, takımlar oluşturduğu hikayelere önem verdi. Subliminal mesaj olarak “bazı şeyleri yalnız başaramazsınız” veren Marvel Avengers ve X-Men serilerinde bu olguyu yoğunlukla takip etti. Biz de bu kısa özetimizi tüm kahramanların bir arada olduğu bir Marvel Selfie'si ile noktalayalım. 

Meraklısına ufak not: Marvel Comics evrenine ait tüm çizgi romanlar 9 binden fazla karakter barındırıyorlar. 

Marvel Heroes Yapımcı Günlüğü Videosu

  1. Marvel Hayranları Buraya! İşte Marvel’ın Resimli Tarihi
  2. Marvel’ın Resimli Tarihi Devam Ediyor

YORUMLAR