Microsoft 1 Milyar Windows 10'a Nasıl Ulaşacak?

Microsoft 1 Milyar Windows 10'a Nasıl Ulaşacak?

Hatırlarsanız Microsoft Konferansında 2 ya da 3 yıl yıl içerisinde tüm dünyada 1 milyar cihazın Windows 10 işletim sistemi kullanılacağı belirtilmişti. Bu hedef ilk 24 saatte 14 milyon PC’ye kurulmuş olan Windows 10 için "ulaşılması mümkün olmayan" bir rakam olarak görünmüyor. Öte yandan bu hedefe ulaşmak için Microsoft’un elinde sadece bir işletim sisteminden daha fazlası var.

2 sene içerisinde Windows 10 bir milyar sisteme ulaşabilir mi? Bunun cevabı aşağıdaki pazarlama ve teknolojik Microsoft planlarını okuduktan sonra tamamen bize kalıyor. 

Sonsuza kadar bedava yükseltme

Her işletim sistemi ilk kullanıma girdiğinde tonlarca sorunu beraberinde getirebiliyor. Microsoft bunun bilincinde. İlk yayınlandığı andan itibaren düzeltmeler ve yenilenmeler Windows 10 üzerinde devam edecek. Öte yandan Microsoft “son işletim sistemi” olarak adlandırdığı Windows 10’a ömür boyu bedava güncelleme vermeye devam edecek. Bu kullanıcılar için kenara itilecek bir teklif değil. Detaylarını Microsoft, Windows 10 ile 10 Yıl Bedava Güncelleme Sözü Verdi yazımızda bulabilirsiniz.

Cortana kartını oynamak

Microsoft’un sanal asistanı Cortana kendi kendine öğrenebilen ‘Machine Learning’ sistemine sahip bir destek yazılımı. Yapmadığı şey yok gibi. Bu Windows 1'!a gömülü gelen hizmet, çok kısa zamanda rakibi olan Siri ya da Google Now sistemlerinin çok daha üzerinde, ileriyi görebilen bir altyapıya sahip yazılım aslında Windows 10’un Jokeri. Bu sistem zaman içinde kişisel ve kurumsal platformda rüştünü ispat ettiğinde vazgeçilmez olacak. Siri'nin Meslektaşı Cortana Hakkında Bilmek İstediğiniz Her şey

Microsoft donanım desteği

Microsoft Windows 10’u tek başına bir işletim sistemi ya da güncel bir yazılım olarak düşünmüyor. Bu sistemle gelmesi muhtemel yeni tabletler, cep telefonları, oyun konsolları ve PC’ler de var sırada. Bu destek, piyasada artan Microsoft teknolojik cihazlarının yayılmasıyla beraber Windows 10’a geçişi gözle görünür bir şekilde artırabilir. Özellikle Microsft Windows 10 Mobile üretim bandında bekleyen Lumia 950 ve 950 XL serisi yeni, telefonlar Windows 10’un yayılmasında büyük önem taşıyorlar. Microsoft Lumia 950 XL'in Yeni Lakabı: iPhone 6 Katili yazımızda bu telefonların özelliklerini sizlerle paylaşmıştık. 

Ücretsiz faydalanma şansı

Microsoft Windows 10 yükseltmesi her ne kadar 29 Temmuz’da başlamış olsa da, bu güncellemeden istediğimiz zaman faydalanabileceğiz. Windows 7 ve 8.1 kullanıcılarının bu şansı hep var. Geçerli bir ürün anahtarı ve orijinal sürümler kullanıcıların sitediklerinde ücretsiz olarak Windows 10 yükseltmesi yapmasına olanak tanıyacak. Hali hazırda bu olanaktan faydalanmak isteyip başarılı olamayanlar için Windows 10 Güncellemesi İçin Yaşadığınız Sorunları Çözüyoruz yazımıza bir göz gezdirmelerini tavsiye ederiz. 

Mobil yaşam ve Windows 10

Daha önce de anlattığımız gibi Windows 10 çoklu platform için destek verebilen bir işletim sistemi. Bu platformlara elbette mobil cihazlar da dahil. Bu özelliğimden dolayı özellikle 2016 yılından itibaren Windows 10 destekleyen akıllı telefon sayısının artması beklenebilir. Bu durum Microsoft’un 2 senelik 1 milyar Windows 10 planının en önemli destek noktalarından biri olarak görülüyor. 

Daha fazla uygulama

Windows mağazasının her zaman zayıf bir uygulama indirme merkezi olduğu söylenir. Bu bir açıdan doğru. Ancak değişmez bir durum değil. Windows 10 ile beraber Microsoft’un el ele verdiği uygulama geliştiricilerinin sayısı hızla artıyor. 2016 yılında çok daha güçlü bir Micrsroft Uygulama Mağazası ile karşılaşmamız sürpriz olmayacak. Öte yandan hızla benimsenen ve çoklu platformda kullanılabilen bir işletim sisteminin uygulamalarla desteklenmiyor olmasını düşünmek son derece yanlış olurdu. Bu yüzden Windows 10 için ne kadar fazla uygulama üretilirse işletim sistemini benimseyenlerin sayısı da aynı oranda artacak. 

Oyuncular için büyük şans

Windows 10 Xbox One birlikteliği yavaş yavaş oyuncular tarafından son derece takdir gören bir işletim sistemi birlikteliği olarak kabul görüyor. Platformlar arası sıkıntısız geçişlerle oyun oynayabilmek Windows 10’un en büyük kozlarından biri. Sadece bu özelliği bile hem işletim sisteminin, hem de oyun konsolu Xbox One’ın yayılmasında etkili olacak. (Windows 10 Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey)

Son söz ve Hololens faktörü

Elbette hepimizin heyecanla beklediği ve merak ettiği Hololens, Windows 10 ve Microsoft’un en büyük pazarlama silahı. Eğitimden eğlenceye her alana adapte olabilen bu artırılmış gerçeklik gözlüğü  Microsoft Giyilebilir Teknoloji Hololens'i Tanıttı yazımızda anlatılanları gerçekleştirdiğinde Windows 10’u yenilmez kılacak.

Bu yüzden bizim fikrimiz, Microsoft Windows 10 işletim sisteminin 2 yıl içerisinde yukarıdaki etkenlere dayanarak 1 milyar cihazda var olabileceğinin bir hayal olmadığı. 

Geleceğin İşletim Sistemi Microsoft Windows 10'u Mercek Altına Aldık

Bilgisayarınızı Windows 10’a Hazırlamak İçin Yapmanız Gerekenler

Windows 10'dan Tekrar Windows 8.1 ya da Windows 7'ye Nasıl Geri Dönüş Yapılır

YORUMLAR