Microsoft 2012'de Mobil Platformda Atağa Geçecek

 Bulut bilişim hayatımıza girdi gireli verilerimize bilgisiyarımızdan, cep telefonumuzdan ve internet bağlantısı olan herhangi bir noktadan ulaşabiliyor ve kontrol edebiliyoruz. Microsoft bu teknolojiyi kullanarak Office ürün yelpazesini buluta taşıyarak

Microsoft 2012'de Mobil Platformda Atağa Geçecek

 Bulut bilişim hayatımıza girdi gireli verilerimize bilgisiyarımızdan, cep telefonumuzdan ve internet bağlantısı olan herhangi bir noktadan ulaşabiliyor ve kontrol edebiliyoruz. Microsoft bu teknolojiyi kullanarak Office ürün yelpazesini buluta taşıyarak hem ev kullanıcıları hem de işletmeler için altyapı yatırımlarını minimuma indirerek, kullanıcıların hızlı bir şekilde bilişim kaynaklarına ulaşabilmelerini sağladı. Microsoft'un 2012 yılında ki hedefleri ise diğer mobil platformlarda da uygulamalar çıkararak Office 365 hizmetini daha geniş kitlelere ulaştırabilmek.

Microsoft, Office 365 hizmetinin içerisinde Exchange Online, SharePoint Online, Lync Online, Office Web Apps ve Office Professional uygulamalarını bulut bilişim üzerinden sunuyor.  2012 yılı için Microsoft'un planları arasında Office 365 hizmetinin mobil platformlarda adını duyurmak ve destekleyerek atağa geçmeyi hedefliyor. Gelişmiş not defteri olarak kullanılan OneNote hizmetinin iPhone ve iPad uygulamalarını, dosya paylaşımını sağlayan SkyDrive hizmetinin iPhone uygulamasını, şirket içi anlık  sesli ve görüntülü mesajlaşma imkanı veren Lync hizmetinin Android uygulamasını ve popüler e-posta servisi Hotmail'in Seven firmasıyla beraber hazırladığı Android uygulamasını ilgili platform kullanıcılarının hizmetine sunmuş durumda.

Microsoft'un rakibi olan diğer mobil platformlarda uygulama çıkartmış olması ilginç gelebilir. Ama geliştirdiği hizmetleri diğer platformlardaki kullanıcıların da hizmetine sunmak istemesi çok doğal. Microsoft'un sunduğu bu hizmetleri yoğun olarak işletmelerin kullandığını biliyoruz. İşletmelerde de iOS ve iPad'in kullanım oranı yüksek olduğundan yoğunluk iPhone, iPad uygulamalarına verilmiş. Android platformuna daha az önem verilmiş gibi gözüksede 2012 yılı içinde Microsoft, Windows Phone'da dahil tüm mobil platformlarda uygulamalarıyla yerini almayı planlıyor.

 

YORUMLAR