Microsoft Türkiye Bilişim Zirvesi 2012

Microsoft Türkiye Bilişim Zirvesi 2012

Microsoft'un bu seneki etkinlikleri, tanıtımları durdurak bilmiyor. Windows 8 ve Xbox 360 lansmanlarının ardından sıra Bilişim Zirvesi 2012'ye geldi. Lütfi Kırdar Kongre Salonunda düzenlenen Bilişim Zirvesi 2012, bu tanıtımların en kapsamlısı oldu diyebiliriz. Zirve'de Microsoft'un son çıkardığı ürünlere ve iş ortaklarının çalışmalarına yakından bakma şansına sahip olduk.

Bilişim sektöründen önemli insanların da katılım gösterdiği bu zirveye ilgi yoğundu. Microsoft'un ve iş ortaklarının açtıkları standlarda, gelen ziyaretçiler ürünleri inceleme şansı yakaladılar. Bu ürünler arasında son zamanlarda aklımıza gelebilecek hemen her ürünü bulabildik; Windows 8, Windows destekli HTC telefonlar, Nokia, Xbox 360, Kinect gibi.

Ancak zirvenin odak noktası tabii ki Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 8'di. Windows 8'le beraber bir başka önemli ürün de, kullanıcılara daha iyi ve rafine bir hizmet sunan Windows Office 365'di.

Saat 9 sularında kapılarını açan Zirve'nin merakla beklenen asıl kısmı olan "Oturumlar", Microsoft'un gelecek için vizyonunu gösteren bir tanıtım filmiyle saat 10'da başladı. Tanıtım filminin ardından orkestra tarafından kısa bir konser verildi. Sonrasında ise Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen sahneye çıkarak sunuma başladı.

Microsoft'un hedeflerinden bahseden Özmen, tüketicilerin, çalışanların ve üst düzey yöneticilerin beklenitlerine cevap verebilmekten bahsetti. Bunun dışında tüketici odaklı deneyimlerin arttığına da değindi.

Konuşmasında sektörün sürekli değiştiğini ve olayların her an daha farklı seyredebileceğinden bahseden Özmen:

"Yolcu tren şirketi sahipleri acaba uçaklar  keşfedilmeden bir gün önce ne düşünüyorlardı? Uçakların yolcu taşıma amacıyla kullanılabileceklerini tahmin edebilmişler miydi? Bu durum onların işlerini etkilemiştir." diyerek iş yaptığınız alanda öngörülü olmak gerektiğinin altını çizdi.

Bu örnekten sonra Microsoft'un sektör için yaptığı öngörüyü anlatan Özmen, öngörüleri "Önümüzdeki 10 Yıla Damga Vuracak Eğilimler" başlığının altında 4 madde halinde bizlere sundu:

Mobilite

Sosyal

Bulut

Büyük Veri

Skype ve Lync'in bir şekilde birleşeceğinden, HTC ve Nokia gibi markaların akıllı telefonlarının da Windows 8 işletim sistemi desteklediğinden söz eden Özmen, Microsoft'un ilk defa bu sene çıkardığı teknolojilerini tüm dünya ile aynı anda Türkiye'de de tanıttığına parmak bastı. Dünyada başka hiçbir şirketin bu tanıtımı yapmadığını söyleyen Özmen, Microsoft'un bu tutumunun diğer şirketlere de örnek olmasını temenni ettiğini söyledi.

Tamer Özmen, konuşmasının sonunda geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye resmi olarak gelen Xbox 360'tan da bahsetti:

"Ülkemize Türkçe öğrenerek gelen Xbox 360'da artık tüm dünya ile aynı anda bir çok özelliğe kavuşabileceğiz. Üstelik, bundan sonra Xbox 360 için gelecek oyunlar Türkçe alt yazı seçeneği de içerecek."

Oturumun ilk kısmı gösterilen Xbox 360 ve Halo 4 tanıtım filmleriyle sonlandı.

Daha sonra sahne alan isimse Türk Telekom-TTNet-Avea ortaklığıyla başlatılan BİZ'i temsilen gelen Avea Genel Müdür Yardımcısı Tunç Taşıman'dı. Sahnede kısa süre kalan Taşıman, BİZ'in amacının bilgi teknolojileri kullanımını olduğunca yaymak olduğuna değindi. Bunun dışında Bulut uygulamalarını da yaygınlaştırmak istediklerini söyleyen Taşıman, Windows 8 ile beraber Microsoft ile olan iş birliklerinin artarak devam edeceğini söyleyerek konuşmasına nokta koydu.

Oturumun bundan sonraki kısmında Windows 8'in içerdiği yenilikleri daha detaylı göstermek isteyen Microsoft, paneli televizyon programı formatına çevirerek daha eğlenceli ve akıcı bir sunuma dönüştürdü. Bir sunucunun dışında üç konuğun katılımıyla gerçekleşen "Bilişim Şefleri" programda Windows 8, office 365 ve uygulamalardan bahsedildi.

Konuklar diye tabir edilen Microsoft yetkilileri:

Onur Altıntaş - Windows Pazarlama Grup Müdürü

Çiğdem Kayalı - Office Pazarlama Grup Müdürü

Gökben Utkun - Uygulama Platformu Ürün Müdürü

Bilişim Şefleri programının sunucuysa:

Atalay Aktaş - Office Ürün Müdürü

Keyifli ve bilgilendirici oturumun ardından Microsoft'un Windows 8 için çektiği "Yeni Pencere" isimli müzik klibi gösterilerek oturuma ara verildi.

Verilen yarım saatlik ara sonrasındaysa yeni teknolojiler hakkında detaylı bilgi almak isteyenler için gerçekleşen paralel oturumlar yapıldı.

Bu oturumlar 5 başlık altında yapıldı:

Windows Oturumu

Office Oturumu

Sunucu ve Araçlar Oturumu

Bulut Oturumu

İş Ortağı Oturumu

Saat 17:10'a kadar süren paralel oturumlar dışında Bilişim Zirvesi 2012 alanı kapanışını yapana kadar etrafı gezerek ürünleri tekrardan gözlemleme ve deneme şansımız da bulundu.

YORUMLAR