Microsoft Windows 10 Project Spartan Deneyimim Nasıl Sonuçlandı?

Microsoft Windows 10 Project Spartan Deneyimim Nasıl Sonuçlandı?

Windows 10 Teknik Ön İzleme 10049 numaralı sürümü içinde Spartan Projesi ile beraber geldi. Böyle içinde numaralar geçen sürümleri hep çok ciddi bulmuşumdur. Kendilerini dava dosyası gibi hissettiriyorlar. Spartan kod adlı henüz 'adı konmamış' tarayıcıyı çok merak ediyordum. Onun için Windows 10 evrenine derin bir dalış yapmakta bir sakınca görmedim. Pişman mıyım? Beraber karar verelim.Windows 10 Teknik Ön İzleme 10049 oldukça yavaş güncelledi kendini. Yüzde 66’ya geldiğinde buradan daha öteye gidemeyecek gibiydi sanki. Ancak aradaki rakamları atlayarak yüzde 89’u görmesi yaklaşık bir 20 dakika sürse de bana hiç bitmeyecekmiş gibi geldi. Sonuç olarak Windows 10 Teknik Ön İzleme 10049 bir saati azıcık aşan bir güncelleme süresiyle bilgisayarıma kuruldu. Sisteme giriş yaptığımda başlat menüsünün hemen yanında küçük dünya logosuyla Spartan kullanıma hazır bekliyordu. 

Tasarıma kasmamak

Spartan Projesini çalıştırdığınızda karşınıza çıkan sadeliği bir süre ‘bunun neresine basıcaz da çalışacak’ ifadesiyle seyretmeniz mümkün. Spartan temiz, net ve Google Chrome’dan bile daha minimalist bir tasarımla karşınıza çıkacak. Ben bir süre seyrettikten sonra bunun olabilirliği hakkında şüpheye bile düştüm. Öyle ki Internet Explorer ile arasındaki fark, inanılmaz derecede fark edilir kılınmış. IE’de olan ama Spartan’da olmayan pek çok ayrıntının aslında olmaması gerektiğini Microsoft’ta sonunda anlamış. 

Hız limiti olmayan tarayıcı

Evet hızlı. Spartan hem de fark edilir biçimde IE’den hızlı. Her ikisini de aynı anda yan yana ve aynı siteyi yazarak açtığımda TTNET’e rağmen Spartan çok daha hızlı. Ancak bu hızında bir klas olduğunu da söylemem gerek. Siteler Spartan’da kayarak, yağ gibi dolduruyor tarayıcıyı. Aynı siteler hemen yanındaki IE’de kesik kesik geliyordu. Spartan daha karışık ve kalabalık siteleri daha hızlı yükleyebiliyor. Bunu yaklaşık 20 farklı web sitesinde denedim, ‘bana mısın?’ demedi. Microsoft Spartan’ın üzerindeki yapının tamamen sıfırdan yeniden inşa edildiğini anlattığında pek inanmamıştım. Şimdi kendilerinden özür diliyorum. Spartan kurunca ilk işim bir de video izlemek oldu. Bu nokta da Spartan’ın hızına diyecek bir şey bulamıyorum. Belki 'biraz yavaş ol' denebilir. 

Dünyanın en sade ve kolay ‘ayarlar’ menüsü

IE’nin kargacık burgacık ayar menüsü yerini sade, anlaşılabilir ve son derece kolay ayarlanabilen küçük düğmeciklere bırakmış. Bir tarayıcının ne yapması gerektiğini ancak bu kadar basit ve süratle tarayıcıya aktarabilirsiniz. Bu ayarları kullanarak tarayıcıyı kullanma deneyiminizi tamamen kişiselleştirebilmeniz mümkün.

SmartScreen seçeneği Spartan’ı (adı bu olmayacak ama sanki olsa iyi olur gibi) daha güvenli internet gezintileri için korunaklı kılan bir sistem. Meraklısı bilir, SmartScreen IE 11’den beri kullanılan bir alt yapı. Siz web'de gezinirken sayfaları inceleyen ve şüpheli özelliklerinin bulunup bulunmadığını belirleyen bir güvenlik algoritması. SmartScreen şüpheli sayfalar bulursa, geri bildirim verme fırsatı sunuyor ve dikkatli olmanız gerektiğini öneren iletilerle sizi uyarıyor.

Spartan doğası gereği MSN ana sayfası ve BING arama motorunu varsayılan olarak belirlemiş. Ancak aşağıda gördüğünüz gibi bunları değiştirmek çok kolay.

Flash Player Spartan’a yine varsayılan eklenti olarak eklenmiş. Gelecekte aynı şekilde basit aç-kapa düğmecikleriyle pek çok eklentiyi de kontrol edebileceğimiz ortada. 

Tarayıcıyı not defteri olarak kullanmak

Belki de hepimizin yapmak istediği bir şeydir. Tarayıcı üzerinde web sitelerinin üzerinde notlar almak ve bunları sonra kullanmak üzere saklamak. Spartan bize bu olanağı sunuyor. Hem de fazlasıyla.

Tarayıcıda görünen web sitelerinde her yere notlar alabilir, bunları yuvarlaklar içinde gösterebilir ve saklayabilirsiniz. Daha sonra dönerek gerekli çalışmalarınızı da yapabilirsiniz.

Bu noktada Spartan sizi tonlarca web sayfası sekmesi açmaktan ve doğal olarak RAM’inizi boşuna yormaktan da koruyor. Basit çözüm, işaretle-sakla-aç-oku yöntemi.

Cortana entegrasyonu

Spartan’da Cortana entegrasyonu var, ancak Türkiye’de henüz bu hizmet yok. Son derece meşakkatli bir çalışma sonrası bölgesel ayarları değiştirerek bunu sağlayabilmek olası, ancak açıkçası benim gözüm yemedi. Öte yandan pek çok blog sayfası henüz Cortana’nın Windows 10 Teknik Ön İzleme sürümlerinde randıman vermek üzere ayarlanmadığını söylüyor. Bu yüzden de riske girmek istemedim. Ama Cortana ile ilgili Siri'nin Meslektaşı Cortana Hakkında Bilmek İstediğiniz Her şey yazımda son derece ilgi çekici ve faydalı detaylara ve deneyimlere ulaşabilir ve izleyebilirsiniz

Geri bilirdim ve raporlama

Spartan bize web üzerinde dolaşırken yaşadığımız deneyimi sorgulayarak, bu doğrultuda gelişmek üzere bir seçenek sunuyor. Bu aslında yabana atılacak bir durum değil. Ürünün bize verdiği önemi gösteriyor. Böylelikle hızlı bir şekilde kendini de geliştirebileceğine dair bir işaret de veriyor. 

Spartan’ın çalışamayan özellikleri

Ancak Spartan henüz kararlı çalışmıyor. Arada sırada hata veriyor. Siteyi tekrar yükleyince bu hata kayboluyor. Ama bunu bazen alışkanlık haline getirebiliyor. Bu ve buna benzer durumların olabileceğini, Windows 10 Teknik Ön İzleme 10049 sürümünü indirmek üzere Microsoft’u ziyaret ettiğinizde sizinle zaten net bir biçimde paylaşıyorlar. Teknik ön izleme sürümünün amacı da bu değil mi? Hataları bulmak ve onarmak.

İşlevsel olarak da bazı kısımlarda da sıkıntıları var. Örneğin: Favori web sitelerini 'Sık Kullanılanlar' üst çubuğuna ekleyemedim. Varsayılan arama motorunuzu da henüz değiştiremiyorsunuz, ama bu seçenek var. Cortana ayarları kapalı, Türkiye'ye uyumlu olmadığı için olsa gerek. Son kapatılan sekmeyi tekrar aç seçeneği yok. Bazı ayarlar düğmeleri aktif değil. Sağ taraftaki favori site listesinden de sürükle bırak yapmak imkansız. Menüde bazı kısımlar hala İngilizce, lokalizasyon tamamlanmamış.

Spartan hızlı ve öfkesiz, sakin ama henüz biraz kafası karışık bir tarayıcı. Bizim ona pek çok konuda yol göstermemizi bekler gibi bir havası var. Ufak tefek sıkıntılarını atlatırsa son derece umut vaat ediyor. Google Chrome’un sonunda adam gibi bir rakibi olacakmış gibi duruyor. Ancak bunlar henüz beta aşamasında bile olmayan bir sürüm için olağan geldi bana. 

Tavsiye ederim kullanın, iyice orasını burasını kurcalayın ve geri dönüşler yaparak gelişmesine destek verin. Eğer bir ürünü kullanmamız için onun yapılandırılma şansı bize veriliyorsa, bunu sonuna kadar kullanmak gerektiğine inanıyorum.

Öte yandan 2015 Ağustosuna ne kaldı. Windows 10 Teknik Ön İzleme sürümlerinden kurtularak şimdiye kadar tasarlanmış ve yapılandırılmış en iyi Windows’u bizim geri dönüşlerimiz oluşturacak.

Kısaca, evet pişman değilim. İyi ki denemişim.

Spartan: Bir Tarayıcının Ötesinde

Microsoft'un Yeni Tarayıcısı Project Spartan Devrim Yaratmaya Geliyor

Windows 10 Internet Explorer'a Nasıl Kıyacak?

YORUMLAR