Mobil Cihazlarda Gövde Boyutu ve Ekran Boyutu Ayrımı

Ekran boyutunun gövde boyutu olmadığını örneklerle açıklayan yazımızda popüler cihazların sahip oldukları gövde ve ekran boyutu oranlarını karşılaştırdık.

Mobil Cihazlarda Gövde Boyutu ve Ekran Boyutu Ayrımı

Yeni bir akıllı telefon almayı düşünenlerin düştüğü en büyük yanılgılardan bir tanesi de cihaz ve ekran boyutu oranıdır. Mobil piyasadaki üreticiler cihazların teknik özelliklerini sunarken genellikle gövde boyutunun altını çiziyor ve bu da bazı kullanıcıları yanlış yönlendirebiliyor.

Bu bağlamda yeni bir cihaz almayı düşünen kullanıcıların mutlaka ekran boyutu ve gövde boyutunu ayrı ayrı incelemesi gerekiyor. Aksi takdirde beklentilerinize uygun olmayan bir cihaz alarak kötü bir deneyim yaşayabilirsiniz. Özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerin artmasıyla birlikte çoğu müşteri artık mağazaya gidip telefonu eline bile almıyor. İnternet üzerinden yayınlanan fotoğraflarla bu süreci yürütmek pek sağlıklı değil.

Yine de Tamindir ekibi olarak, kullanıcıların daha doğru kararlar vermelerini garantilemek için piyasanın popüler isimlerine ekran boyutu ve gövde boyutu olarak göz atmak istedik. Yazımızda Nexus 6, Galaxy Note 4, iPhone 6 Plus ve Moto X gibi cihazlar mevcut. Şimdi bu modellerin ekran boyutlarının gövde boyutlarına olan oranına bakalım.

Yukarıda yer alan fotoğrafta iPhone 6 ve Moto X’i yan yana görüyoruz. Hangisi daha büyük görünüyor? iPhone 6 değil mi? iPhone 5S’ten daha büyük bir ekrana sahip olan iPhone 6, 4.7 inçlik ekranıyla gerçekten büyük bir kullanım kolaylığı sunmakta. Fakat gövde boyutu olarak ne yazık ki bekleneni vermekte zorlanıyor. Sol tarafta duran Moto X daha ufak bir gövde sunmasına rağmen ekran boyutu olarak iPhone 6 ile aynı ölçülere sahip. Mükemmele yakın tasarlanan gövdesi sayesinde kullanıcılara büyük bir ekran sunarken gövde boyutu olarak zorluk yaratacak seviyelere ulaşmıyor.

Şimdi de Moto X’i iPhone 6’nın üzerine koyalım ve aradaki farkı görelim.

Cihazların boyutları giderek büyüyor. Bu noktada asıl önemli olan nokta cihazın ergonomik özellikleri. Ekran boyutunun gövdeye göre daha büyük olması parmakların ekran üzerindeki ulaşım alanını kısıtlayabiliyor. Buna ek olarak bir de ekranın oranı da bir hayli önemli.

Şimdi biraz işi biraz büyütelim ve iPhone 6 Plus’ı LG G3’ün yanına koyalım.

LG’nin amiral gemisi gövde boyutu olarak daha ufak gibi görünüyor fakat iPhone 6 Plus ile aynı ekran boyutuna sahip. Her iki cihaz da 5.5 inçlik ekrana sahip olmalarına rağmen iPhone 6 Plus daha büyükmüş gibi görünüyor.

Aradaki farkı daha iyi görebilmek için LG G3’ü iPhone 6 Plus’ın üzerine koyalım.

Net olarak görüldüğü gibi hem alt hem de üst kısımda bir miktar boşluk kalıyor. Ölçülerini göz önüne aldığımızda G3’ü elde tutması ufak bir miktar daha rahat ve baş parmağın ulaşabileceği bölge oranı biraz daha yüksek. Fakat son çıkan akıllı telefonların birçoğu tek elle kullanımdan ziyade çift el üzerine yoğunlaşıyor. Herhangi bir akıllı telefonu tek elle kullanmaya çalışmak cihazın yere düşürülmesiyle sonuçlanabilir. Bu yüzden aradaki farkın dramatik farklar doğuracağını düşünmüyorum.

Sırada iPhone 6 Plus’ın en büyük rakiplerinden birisi olan Galaxy Note 4 var. Samsung Galaxy Note 4, 5.7 inçlik bir ekran boyutuna sahip. Mantıken 5.5 inç ekranlı iPhone 6 Plus’tan daha büyük olması beklenir. Ne yazık ki durum böyle değil. Cihazların her ikisi de aynı gövde büyüklüklerine sahip.

Resimde görüldüğü gibi Samsung Galaxy Note 4 bir miktar daha büyük bir ekran boyutuna sahip olmasına rağmen iPhone 6 Plus ile aynı gövde boyutuna sahip.

Sırada son dönemlerin en popüler isimlerinden olan Nexus 6 var. Google’ın merakla beklenen akıllı telefonu ekran boyutuyla birçok kullanıcı tarafından negatif tepki toplamıştı. Şimdi Nexus 6’yı iPhone 6 Plus ile yan yana koyalım ve arada ne gibi farklar olduğunu görelim.

Gördüğünüz gibi Nexus 6’nın eleştirilerin yegane hedef noktası olmasının hiçbir sebebi yok. Neredeyse iPhone 6 Plus ile aynı ölçülere sahip. Nexus 6 gövde boyutu olarak biraz daha geniş, yükseklik olarak ise iPhone 6 Plus ile aynı seviyede yer alıyor. Hatta 6 inçlik ekranını hesaba kattığımızda ekran/gövde boyutu oranı olarak çok iyi bir seviyede yer alıyor. Cihazları üst üste koyarak aradaki farkı daha net görelim.

Cihazlar arasında ufak tefek farklar olsa da bu farklar günlük kullanım esnasında belirleyici rol üstlenebilir. Gerek tutuş gerekse kullanım kolaylığı açısından birkaç milimetrenin bile önemi var. Bu yüzden kullanıcılara satın almayı düşündükleri cihazları bizzat ellerinde tutmalarını ve ihtiyaçlarına göre karar vermelerini tavsiye ediyoruz.

Siz de eklemek veya paylaşmak istediğiniz düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bilgisayarınızın Pil Ömrünü Uzatacak Tavsiyeler

YORUMLAR