Mobil Oyun Sektörünü Değiştiren 7 Oyun

Yapıları, ana fikirleri ve içerikleriyle mobil oyun sektörünü etkilemiş ve kendinden sonraki oyunlara öncülük yapmış 7 mobil oyun.

Mobil Oyun Sektörünü Değiştiren 7 Oyun

Akıllı telefonların ve tabletlerin yaygınlaşmasıyla birlikte çok kısa bir sürede gelişen mobil oyun sektörü, farklı dönemlerde kullanıma sunulan ve kendinden sonraki mobil oyunların yapısını, oyun şeklini ve içeriğini etkileyen oyunlar sayesinde bugün bulunduğu konuma gelebilmeyi başardı. Mobil oyun sektörüne yeni bir boyut kazandıran ve kendinden sonra geliştirilen oyunları etkilemeyi başaran birbirinden güzel oyunları sizler için derledik.

 Bu yazımızda, mobil oyun sektörünü şekillendiren ve kalitesiyle değil, oyunculara yaşattığı zevkle ön plana çıkan 7 mobil oyunu sıraladık.

Yılan

En eski mobil oyunlardan birisi olan Yılan, yıllar içerisinde Nokia’nın efsane telefonları ile daha çok kişiye ulaşmıştır. Bu oyunun zorlayıcı ve eğlenceli olmasından dolayı mı, yoksa Nokia’nın en çok satan telefonlarında bulunmasından dolayı mı popüler olduğu bilinmez, ancak mobil oyun sektörü üzerinde büyük bir etkisi olduğu kesin.

Angry Birds

“Akıllı telefon” dendiğinde akla gelen ilk oyunlardan birisi olan Angry Birds, “Ayphone” ve “İXPERİA” markalı akıllı telefonların satıldığı reklamlarda bile kendine yer bulmayı başarabilmiş bir oyun. Oyun serisinin şu anda kendi filmine ve çizgi filmlerine sahip olması bile Angry Birds’ün ne kadar popüler olduğunu gösteriyor.

Fruit Ninja

Angry Birds’ten daha sonra kullanıma sunulan ve basit oyun yapısıyla küçükten büyüğe herkesin beğenisini kazanan Fruit Ninja, reflekslere ve hıza dayalı olan mobil oyunların gelişmesinde büyük bir paya sahip.

Temple Run

Kısa süre içerisinde popülerlik kazanan Temple Run, iOS’den yaklaşık 1 sene sonra Android için kullanıma sunuldu. Mobil oyun, bu süreçte Android’i ve iPhone’u birbirinden farklı kılan unsurlardan birisi sayılıyordu. Temple Run, türünün ilk örneği olmamasına rağmen “endless run” oyunlarının atası sayılabilir.

Clash of Clans

App Store’un en çok kazanan listesinde en uzun süre liderliğe sahip olarak rekor kırmayı başaran Clash of Clans, o kadar popüler bir oyun ki kendinden sonra gelen aynı tür oyunların bile popüler olmasını sağladı. Oyunun çok eski olduğunu söyleyemeyiz fakat kendi türünün ilk ve tek örneklerinden birisi. Clash of Clans, mobil oyun geliştiricilerinin servet kazanabileceğini gösteren oyunlar arasında yer alıyor.

Flappy Bird

Son derece kalitesiz görüntüsü, basit oyun içeriği ve sinir bozucu sesiyle bir şekilde milyonların kalbini kazanmayı başaran Flappy Bird, oyunun kalitesinin değil verdiği zevkin önemli olduğunu kanıtlayan oyunlardan birisi.

Pokemon Go

Mobil oyun sektörünün en hızlı sürede çıkış yapan oyununa listemizde yer vermesek olmazdı. Pokemon Go, tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başarmış ancak bazı nedenlerden ötürü popülerliğini birkaç ay içerisinde yitirmiş olan bir oyun. Pokemon Go, mobil oyunlara saatlerini harcayan kişilerin var olduğunu kanıtladı.

Android için En İyi Zombi Oyunları

Android Cihazlarınızda Oynayabileceğiz En İyi Satranç Oyunları

Android İçin En İyi Simülasyon Oyunları

YORUMLAR