Mobil Uygulamalar 2015 Yılında Ne Yenilikler Getirecek

Mağazalardan kaybolmamak için mobil uygulamalar 2015 yılında nasıl yenilikler sağlamak durumundalar irdeliyoruz.

Mobil Uygulamalar 2015 Yılında Ne Yenilikler Getirecek

2014 yılında altın devrini yaşayan mobil uygulamalar 2015 yılında bu yükselişini sürdürecek gibi. Akıllı telefonlarla çevrimiçi olmaya devam ettikçe uygulamalara ihtiyacımız var. Ancak hem geliştiricileer, hem de kullanıcılar cephelerinde 2015 yılı beklentileri daha yüksek.

Akıllı cihaz kullanıcıları 2014 yılında çevrimiçi olma sürelerini uzattılar. Daha fazla akıllı cihaz piyasaya çıktı. Markalar yarıştı, cihazlar birbirinden üstün özellikler sergilemeye başladı. Peki, uygulamalar cephesinde durum ne oldu?

Uygulama mağazalarından indirilen uygulama sayısı doğal olarak artış gösterdi. Satın alınan telefonlara paralel olarak bu kaçınılmaz bir sonuç. Uygulamalar eskimemek ve uygulama mağazalarından kaybolmamak için 2015 yılında nasıl yenilikler sağlamak durumundalar bunu irdeliyoruz.

2015 yılında mobil uygulamalar şu politikaları izleyecek

Hedefi daha iyi tutturabilmek: Hedef kitlenin ihtiyaçlarına odaklanan uygulamalar daha etkili olduğu için 2015 yılı boyunca uygulamaların daha ayrıntılı ve hedef kitleye göre tasarlanan ürünler olması bekleniyor. Kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap veren ve daha özel fonksiyonlara sahip olan uygulamalar kesinlikle 2015 yılında daha başarılı olacaklar. Bu nedenle geliştiriciler bu strateji üzerinden ilerleyecekler.

Mobil web sitesi ve mobil uygulama kavgası bitiyor: Kullanıcılar çevrimiçi oldukları zamanın yüzde 51'ini mobil cihazlarda geçiriyorlar.  Bu eğilim geçtiğimiz yıllarda mobil yatırımların  'Mobil web sitesi mi mobil uygulama mı?' ikilemine düşmesine sebep oluyordu. 2015 yılında bu kafa karışıklığı son buluyor. Tüm uygulama geliştiricileri müşteri sadakati sağlamak ve mağazada daha fazla görünmek için mobil uygulamaları tercih edecekler ve mobil web siteleri yavaş yavaş tarihe karışacak. 

Müşteri hizmetleri uygulamaları: 2015 yılında her türlü kategoride mobil uygulama geliştiricileri ve uygulamaya sahip tüm firmalar, bu ürünler üzerinden kullanıcılarla iletişim kurma konusuna daha çok önem verecekler. Bu konuda anlık bildirimler (push notification) çok önemli olacak. Böylelikle düzenli ve belirgin bir müşteri hizmeti ortamı yaratılacak. 

Pazarlama stratejilerine hakim uygulamalar: Web sitesine akıllı telefonlar yoluyla gelen trafik, masa üstü bilgisayarlardan gelenlere nazaran neredeyse 2 miline ulaşmış durumda. Sosyal medya kullanıcılarının da mobil cihazlar aracılığıyla tüm gelişmelere dahil olduğu düşünülürse, mobil pazarlama faaliyetlerinin, dijital pazarlamanın en önemli kanallarından biri haline geldiğini söylemek yanlış olmaz. Bu anlamda mobil uygulamaların bünyesinde barındırdığı; içerik, fotoğraf paylaşımı, mesajlaşma, sadakat programları, anlık bildirimler gibi birçok özelliğin firmaları cezbederek pazarlama faaliyetleri temellerini tamamen mobil uygulamalar üzerinden yapmasına yol açacak.

Eğlence üzerine yoğunlaşılacak: Tüm platformlarda oyun uygulamalarının en çok indirilen ürünler olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden 2014 yılında kendini tekrar eden oyunlara bu sen çok rastlamayacağız. Yenilenen yazılım teknolojileri ile birlikte tüketiciler konsol ya da PC kalitesinde oyunlar görmek istiyor. Akıllı cihazların şu andaki potansiyeli bunun gerçekleşmesini sağlayabilir mi, anlamak için 2015 daha güzel ve kaliteli oyunlara bir geçiş yılı olabilir.  

2015'in Mobil Teknoloji Falı

Mobil Alemden 2014 Manzaraları

Google Mobil Aramalar İçin Arama Motorunu Güncelliyor

Turkcell Mobil Sitelerinizi Tasarlamayı Kolaylaştırıyor

YORUMLAR