Moto X ve Sony Xperia Z Karşılaştırması

Moto X ve Sony Xperia Z Karşılaştırması

Merhaba sevgili takipçilerimiz. Bu yazımızda teknoloji dünyasının 2 büyük köklü firması Sony ve Motorola'nın üst kalite telefonları Moto X ve Sony Xperia Z'nin teknik özelliklerini ele alarak karşılaştırma yoluyla telefon tercihinizde yardımcı olmaya çalışacağız.  Fakat bunu yapmadan önce Sony ve Motorola firmalarının teknoloji konusunda yıllardır ilkler için çalıştığını belirtmekte fayda var. İlk cep telefonunu üreten Motorola'nın yanında sunduğu kalite ile ülkemizde yıllardır kullanıcıların tercihlerini değiştiremediği Sony'nin üreteceği telefonların da gayet kaliteli olacağını öngörmek yanlış olmayacaktır. Yazımızda ihtiyaçlarınızı belirlemenize yardımcı olacak ve bu ihtiyaçlarınıza uygun seçim yapmanıza katkıda bulunacağız. Dilerseniz iki telefonun detaylı teknik özelliklerine bir göz atalım:

Motorola Moto X Sony Xperia Z
Boyut
129.3 x 65.3 x 10.4 milimetre 139 x 71 x 7.9 milimetre
Ağırlık
130 gram 146 gram
Ekran
4.7 inç, AMOLED kapasitif dokunmatik ekran, 720x1280 piksel, 312 piksel yoğunluğu 5.0 inç, TFT kapasitif dokunmatik ekran, 1080x1920 piksel, 441 piksel yoğunluğu
İşlemci
Qualcomm MSM8960Pro Snapdragon Çift Çekirdek 1.7 GHz Qualcomm MDM9215M / APQ8064 Snapdragon Krait 4 Çekirdek 1.5 GHZ
Ara Bellek (RAM)
2 GB RAM 2 GB RAM
Arka Kamera
10 Megapiksel 13.1 Megapiksel
Ön Kamera
2 Megapiksel 2.2 Megapiksel
Depolama
16/32 GB 16 GB
İşletim Sistemi
Android 4.2.2 Jelly Bean Android 4.1.2 Jelly Bean (4.2.2'ye yükseltilebilir)
Batarya
Çıkarılamaz 2200 mAh Çıkarılamaz 2330 mAh
Sim Kart Türü
Nano SIM Kart Micro-SIM
Kablosuz Bağlantılar
LTE (4G), NFC, WiFi 802.11 a/b/g/n, DLNA, WiFi hotspot, HSDPA,HSUPA, GPRS/EDGE, GPRS, Bluetooh 4.0 LTE (4G), NFC, WiFi 802.11 a/b/g/n, DLNA, WiFi Direct, WiFi hotspot, HSDPA,HSUPA, GPRS/EDGE, GPRS, Bluetooh 4.0
Bağlantı Noktası Yapısı
microUSB v2.0 microUSB v2.0
GPS
GPS, A-GPS, S-GPS, Glonass AGPS, GLONASS
GSM
850, 900, 1800, 1900 MHz 850, 900, 1800, 1900 MHz

Ekran:

Ekran konusunda iki telefonun da kendisine göre artıları olduğunu söyleyebilirim. Moto X'in 720p HD ekranı her ne kadar Xperia Z'nin Full HD 1080p ekranı kadar detaylı görüntüler sunmasa da batarya tüketimi açısından Moto X'e avantaj kazandırmakta. İki telefonun bataryasının yakın değerlerde olması hesaba katılırsa Moto X bu anlamda daha uzun açık kalma süresine sahip olacaktır. Telefondaki uygulama kullanım alışkanlıklarınıza göre bu fark da artacaktır.

Tabi ki en üst kaliteyi tercih ederseniz ve batarya ömrü konusunda sıkıntı yaşamam derseniz Xperia Z daha iyi bir tercih olacaktır. Full HD ekranla birlikte doğal olarak daha yüksek piksel yoğunluğu sunan Xperia Z 1080p medyalar kullanıyorsanız sizi tatmin edecektir.

İşlemci:

Moto X'in en zayıf noktası belki de bu kısımda ortaya çıkmakta. Dört çekirdekli bir işlemciye sahip Sony Xperia Z yüksek performans gerektiren uygulamalarda elbet ki Moto X'in çift çekirdekli işlemcisine göre daha iyi sonuç verecektir; fakat Moto X'in işlemcisinin hiç de kötü olmadğını belirtmekte fayda var. Belki Android oyunlarını en yüksek kalitede ve performansta oynamayabilirsiniz ama internette gezinme ve diğer çoğu uygulamada gayet iyi bir performans verecek bu işlemci sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Ekrandakine benzer bir şekilde bu durum yine Moto X'e batarya ömrü anlamında avantaj kazandırmakta. Daha az güç tüketimine sahip batarya eğer telefonu uygulamalar için sık kullanıyorsanız Sony Xperia Z'ye göre daha yüksek batarya ömrü sunacaktır.

RAM:

İki telefonun da 2 GB miktarında RAM sahibi olması telefonları değerlendirirken bizi diğer faktörlere dikkat etmeye yöneltiyor. 2 GB günümüz için gayet iyi bir kapasite ve çok sayıda uygulamayı aynı anda çalıştırmanıza izin vermekte.

Batarya:

Batarya konusunda Moto X'in daha avantajlı olduğunu belirtmekte fayda var. Her ne kadar Moto X'in batarya kapasitesi daha düşük olsa da Xperia Z'nin ekran ve işlemcisinden kaynaklanan daha yüksek güç tüketimi batarya ömrü açısından Xperia Z'yi baltalıyor. Eğer telefonunuzla sık olarak işlem yapıyorsanız ve batarya ömrü sizin için önemliyse Moto X'i tercih etmenizde fayda var. Özellikle iş için kullandığınız telefonunuzun batarya ömrünün daha yüksek olması sizin için önemli olacaktır.

Telefonunuzu şarj etme konusunda sıkıntı yaşamıyorsanız Xperia Z size yüksek performans ve görüntü kalitesi vaad edecektir. İki telefonunun da dahili bataryaya sahip olması ise olası batarya arızaları durumunda teknik servise muhtaç olmanız anlamına geliyor. Eğer bu konuda hassassanız çıkarılabilir bataryaya sahip Galaxy S4 gibi alternatiflere yönelmenizi tavsiye ederiz.

Kamera:

Kamera konusunda Sony Xperia Z öne çıkmakta. Full HD video kaydı ve eksta 3 magapiksellik kalite sunan Xperia Z eğer telefonunuzu fotoğraf makinası olarak sıkça kullanıyorsanız avantajınıza olacaktır. Yine de Moto X'in kötü bir kameraya sahip olmadığını belirtmekte fayda var.

Genel Yorum:

Genel tabloya bakıldığında iş için de kullanabileceğiniz bir telefon arıyorsanız Moto X'in batarya ömrü açısından tercih edilebileceğiniz söyleyebiliriz. Ama 1080p içeriği ve yüksek kalite fotoğraf/video çekimini tercih ediyorsanız, oyunlarda daha yüksek performansı hedefliyorsanız Xperia Z daha isabetli bir tercih olacaktır.

Bütün bu özelliklerin haricinde bu iki telefondan birini hiç düşünmeden tercih etmenize sebep olacak unsurlar var. Sony Xperia Z toz geçirmeme ve 1 metre derinliğe kadar 30  dakika boyunca su geçirmeme özelline sahip bir telefon. Dayanıklılığı ile öne çıkan Xperia Z eğer telefonuzu önceden üzerine kahvenizi veya kolanızı dökerek heba ettiyseniz daha doğru bir tercih olabilir. Moto X ise satın almadan önce kişiselleştirilebilir yapısıyla tercih sebebi olabilir. Telefonunuzun arka ve ön kapak rengini ve farklı özelliklerini siz belirlemek isterseniz ve telefonunuzun nasıl göründüğü sizin için önemliyse Moto X tercihinizi bu özelliğiyle etkileyebilir.

Son kıstas ise fiyat/performans oranı. Moto X'in özellikleri itibari ile Xperia Z'ye göre daha makul fiyatlı bir telefon olacağı söylenebilir. Eğer bu varsayım doğru olursa Moto X ödeyeceğiniz parayı hakedecek bir telefon olacaktır. Performansının hiç de kötü olmaması ve üst sınıf telefonların sahip olduğu özelliklerden bazılarını da barındırması Moto X'in kullanıcılar tarafından tercih edilmesine neden olabilir. Diğer yandan Xperia Z eğer bütçe sıkıntınız yoksa ve performans gibi faktörlere önem veriyorsanız tercih edilebilir.

Samsung Galaxy S4 ve Moto X Karşılaştırması


YORUMLAR