Mozilla Firefox'ta Kripto Para Madenciliği Yapan Siteler Nasıl Engellenir?

Bilgisayarınızı kullanarak madencilik yapan siteleri engelleyin.

mozilla firefox otomatik oynayan video

"Para için değil insanlık için" sloganıyla yola çıkan Mozilla Firefox, yeni gelen güncelleme ile mining yapan siteleri engellememize olanak tanıyor. Günümüzde oldukça revaçta olan sanal paraları, yazılımcılar bilgisayarınızı kullanarak kolayca kazanabilmekteler.

Bazı web siteleri, yazılım altyapılarına yerleştirdikleri çeşitli script kodları ile bilgisayarınızdan madencilik yapılmasına olanak sağlamakta. Sizlere bu yazımızda Firefox'ta kripto para madenciliği yapan siteleri nasıl engelleyebileceğinizi anlatacağız. Mozilla tarafından halen geliştirilme aşamasında olan bu özellik şu anda sadece Firefox Nightly'de çalışmakta.

Öncelikle, Firefox Nightly'nin 67.0a1 (2019-02-11) (64-bit) numaralı sürüme sahip olmanız gerekmekte. Tarayıcıyı indirip veya güncelledikten sonra boş bir sekme açın. Sekmeyi açtıktan sonra aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın. Açılan sekmede "riski kabul ediyorum" butonuna tıklayın.

about:config

Ardından, hemen aşağıdaki kodları tek tek alarak enter tuşuna basın. Açılan ekrandan "false" yazan kısmı sağ tarafta bulunan "değiştir" butonu yardımı ile "true" yapın.

browser.contentblocking.fingerprinting.preferences.ui.enabled
browser.contentblocking.cryptomining.preferences.ui.enabled

Gerekli kodları etkinleştirdikten sonra yapmanız gereken sadece, tarayıcınızın "ayarlar" kısmında bulunan "gizlilik ve güvenlik" bölümünden, içerik engelleme seçeneğini "özel" yaparak "kripto madencileri" seçeneğini aktif etmek.

Şimdilik beta sürümde çalışan özelliğin kısa süre içerisinde tüm Mozilla tarayıcılarında aktif olarak çalışacağı duyuruldu. Küçük bir hatırlatma yapmadan geçmeyelim. Özellik şu an beta aşamasında olduğu için bazı web sitelerinde tam engelleme sağlamayabilir.

YORUMLAR