MP3 Çalar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu yazımızda sizlere MP3 çalar alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgiler vermeye çalışacağız. Böylelikle alışveriş sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilecek ve gereken en doğru kararı verebileceksiniz. Öncelikle yapmamız gereke

MP3 Çalar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu yazımızda sizlere MP3 çalar alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgiler vermeye çalışacağız. Böylelikle alışveriş sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilecek ve gereken en doğru kararı verebileceksiniz.

Öncelikle yapmamız gereken ilk şey alacağımız MP3 çalar için bütçemizi belirlemek olmalı. Böylelikle ihtiyacımıza uygun olacak şekilde MP3 çalarımızın özelliklerini arttırabilir veya azaltabiliriz. Sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi alacağımız MP3 çaların kapasitesidir. Önemli olan diğer hususları da çalma süresi, müzik formatı desteği, taşınabilirlik ve şarj etme şekli/kolaylığı olarak özetleyebiliriz.

MP3 Player Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
NASIL YAPILIR

MP3 Player Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

MP3 satın alırken ihtiyaca göre öncelikler belirlenmelidir, peki bu öncelikler belirlenirken nelere dikkat etmemiz gerekir?


Kapasite:
Günümüzde taşınabilir medya oynatıcıların kapasiteleri genel olarak GB (GigaByte) birimi ile karşımıza çıkmaktadır. (Örneğin 4 GB, 16 GB gibi) Ortalama olarak bir MP3 dosyasının 5 MB (MegaByte) yer kapladığını düşünürsek 1 GB (1024 MB)'lık kapasiteye sahip olan bir MP3 çalar içerisinde 200 civarı MP3'ü barındırabilir. Düşündüğünüz zaman 200 tane MP3'ü bir gün içerisinde dinlemeniz çokta mümkün görünmüyor ama siz ben tüm arşivimi yanımda taşımak istiyorum, aynı zamanda MP3 çalarımı harici disk olarak kullanacağım derseniz kapasiteyi ne kadar yüksek tutarsanız o kadar yararınıza olacaktır. Tabi ki almak istediğiniz MP3 çaların kapasitesi arttıkça fiyatının arttığını da göz önünde bulundurmalısınız.

Çalma Süresi:
Çalma süresi, MP3 çalarımızla aralıksız olarak kaç saat boyunca müzik  dinleyebileceğimizi belirten bir kavramdır ve genel olarak bu süre hesaplanırken üretici firmalar son ses bir müzik dinlemeye nazaran orta ayarda bir sesle dinlenen müzik için hesaplama yaparlar. Durum böyle olunca MP3 çalarların çalma süreleri bataryaları ve dolayısıyla boyutlarıyla ilgilidir. Uzun süreli müzik dinlemeyi düşünüyorsak, alacağımız MP3 çaların küçük ve hafif olmasını bekleyemeyiz çünkü çalma süresi arttıkça batarya boyutlarının büyüyeceğini bilmeliyiz. MP3 Çaları gün içerisinde ne kadar kullanacağımızı göz önünde bulundurarak doğru seçim yapabiliriz. Ya küçük ve hafif  bir MP3 çalar alarak gün içerisinde daha az kullanabilir yada daha büyük boyutlarda ve ağır bir MP3 çalar alarak tüm gün müzik dinleyebiliriz. Karar size kalmış.

Sarj / Batarya Tipi:
MP3 çalar alırken en önemli noktalardan birisi de bataryası ve şarj olma şeklidir. Sonuç olarak hiç kimse pilleri sürekli biten bir MP3 çaları tercih etmez. Çünkü eğer şarj olabilir pil kullanmıyorsanız vereceğiniz pil parası aldığınız cihazın parasını geçebilir. Bu nedenle alacağımız MP3 çaların şarj edilebilir olmasına dikkat etmeliyiz. Bunun dışında şarj edilebilir bir cihaz aldığımızda da kolay şarj edilebiliyor olması çok büyük bir önem taşır. Kolay şarj edilebilmekten kastım her an her yerde rahatça MP3 çalarınızı şarj edebilmeniz. Böyle bir durumda şarj için elektrik prizleriyle uğraşmaktansa USB şarj en verimli seçenektir. Çünkü her an bir elektrik prizi bulamayabiliriz veya kablo karışıklığıyla uğraşmak istemeyiz. Bunun yerine USB şarj aletimizle kolayca bilgisayarımız veya laptopumuz aracılığıyla şarj kolaylığını yaşayabiliriz. Aynı anda küçük USB aparatları her an yanımızda taşıyabilir ve gerekirse şarj sorununun üstesinden gelmiş oluruz.

Müzik Formatı Desteği:
Günümüzde taşınabilir medya oynatıcılarını bir çok formatı desteklemektedirler ama genel olarak kullanılan sizlerinde bildiği gibi MP3 formatıdır. Zaten alacağımız herhangi bir MP3 çalar adından da anlaşılacağı gibi MP3 formatını destekleyecektir. Bunun yanında farklı formatlarda müzik dosyaları dinlemek istiyorsanız ve aynı zamanda video da izlemek istiyorsanız, isteklerinizi karşılayacak formatları destekleyen bir MP3 çalar seçmeniz sizin için en iyisi olacaktır.

Taşınabilirlik:
Yine MP3 çalar alırken dikkat etmemiz gereken önemli unsurlardan birisi de taşınabilirlik ve rahat kullanımdır. Bu nedenle klips denilen mandal tipi bağlantı aparatlarıyla elbiselerimize tutturabileceğimiz veya aksesuar şeklinde kullanılabilecek olduğumuz cihazları tercih etmemiz bizim açımızdan büyük rahatlık olacaktır çünkü MP3 çalarımız bu şekilde her an elimizin altında olacak ve bizlere erişim kolaylığı sağlayacaktır. Belki siz kılıfı veya kabı olan bir MP3 çalar seçerek cihazınızı korumak isteyeceksiniz ama her an bu aksesuarlarla uğraşmak zorunda kalacağınızı da unutmamalısınız.

Seçim yaparken küçük ve hafif bir MP3 çalar almanız yine sizin yararınıza olacaktır. Böylelikle hem kolayca yanınızda taşıyabilecek hem de üzerinizde ağırlık yapmasını engelleyeceksiniz. Sonuç olarak alacağınız bir MP3 çalar cep telefonu değil, büyük olmasına gerek yok.

Kullanılabilirlik:
Seçeceğiniz MP3 çaların tuş takımı ve tuş özellikleri ne kadar sade ve kullanışlı olursa sizin için  cihazı kullanmak o kadar kolay olacaktır çünkü bu şekilde temel işlevlere en kolay yoldan ulaşabilir ve istediğiniz işlemleri anlık olarak yapabilirsiniz. Aynı zamanda alacağınız MP3 çalarda tuş kilidi olmasına da dikkat etmelisiniz. Böylelikle bir şarkının tam ortasındayken yanlışlıkla başka bir şarkıya atlamak gibi bir durumla karşı karşıya kalmamış olacaksınız.

YORUMLAR