MSI Toz Giderme Teknolojisi ile Ekran Kartında Devrim

MSI tarafından bir özellik sayesinde ekran kartlarının kendi tozlarını kendilerinin gidermeleri sağlanabiliyor.

MSI Toz Giderme Teknolojisi ile Ekran Kartında Devrim

Bilgisayar ve çevre birim üreticileri arasında en popüler markalardan biri olan MSI, geçtiğimiz günlerde tanıttığı ve toz giderme teknolojisi (Dust Removal technology) ile artık tozların ekran kartlarını zayıf düşürmelerini engelliyor.

Tozlanma, kuşkusuz teknolojik cihazlar için ciddi bir sorun ve ürünlerin kullanım performanslarını dikkate değer oranda düşüren bir ekten. Söz konusu cihaz ekran kartı olunca, tozlanmanın etkileri de daha yoğun görüldüğü bir parçadan bahsetmek maalesef mümkün oluyor. Ancak MSI, geliştirdiği toz giderme teknolojisiyle, tozların ekran kartlarını etkilemelerini ve ürünün ısınmasına neden olmasını engelliyor. N580GTX Lightning Xtreme Edition isimli ürünle birlikte kullanıcılarla buluşturulan özellik ile tozlanma nedeniyle ortaya çıkabilecek performans düşüklüğünün de önüne geçmiş oluyor.

MSI toz giderme teknolojisinin çalışma prensibi oldukça basit. Kendine has kıvrımlı yapısı ve parlak yüzeyi ile her zamankinden daha etkili bir hava hareketi oluşturabilen pervaneler, bilgisayarın çalışmaya başladığı ilk 30 saniye boyunca normalin ters yönünde hareket ediyor. Böylelikle ürün üzerinde o ana kadar yer alan olası toz parçacıkları, ortama tutunmalarını sağlayan hava hareketinin zıt yönüyle karşılaşarak uzaklaştırılmış oluyorlar. Tozlanmış bir ekran kartının 15 dereceye kadar daha fazla ısınabileceğini belirten ürün yetkilileri, bu ısınma artışı sonrasında sistemde ciddi zararların yaşanabileceğini de ekleyerek bu yeni teknolojisin son derece önemli bir adım olduğunun altını çiziyorlar.

$599 gibi yüksek bir etiket fiyatıyla sunulan, toz giderme teknolojisine sahip 3 GB GDDR5 kapasiteli GTX 580 Lightning Xtreme Edition isimli ürün Amerika’da satışa sunulmuş durumda. Ürünün Türkiye’ye ne zaman ve hangi fiyatla geleceği ise henüz belli değil.

Toz giderme teknolojisinin çalışma prensibi ve tanıtım videosu:

YORUMLAR