Ne Tip Bir Oyuncusunuz?

Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır derler

Ne Tip Bir Oyuncusunuz?

Bilgisayarlarımızda ya da oyun konsollarımızda oyun oynamak birçoğumuzun vazgeçemeyeceği bir eğlence şekli. "Her yiğidin yoğurt yiyişi farklı olur" sözünden hareketle oyuncular da oyunları kendilerine göre oynamayı sevmekteler. Sonuçta ortaya farklı türde oyuncular çıkmakta. Peki, bu oyuncu türleri neler? İşte bu yazımızda oyun oynama şekillerine göre oyuncuları değerlendirecek ve gruplara ayıracağız. Siz de yorum bölümümüzde bizimle hangi tür bir oyuncu olduğunuzu paylaşabilirsiniz. Dilerseniz oyuncu türlerine kısaca göz atalım:

Hikayeci

Eğer bir oyunda ilginizi en çok çeken şey oyunun hikayesiyse Hikayeci grubumuza hoş geldiniz. Benim de dahil olduğum bu gruptaysanız bir oyunun sizde heyecan uyandırması için kesinlikle kaliteli bir hikayesinin olması gerekmekte. Klişe ve yüzeysel hikayeler, vasat bir hikaye ilerleyişi bir oyundan sıkılmanızı kolaylaştıran unsurlar. Bunun yanında kendi oyun dünyalarınızı tasarlamak, kendi hikayelerinizi oluşturmak bile size büyük bir haz vermekte. The Witcher 3, Skyrim, Middle-Earth: Shadow of Mordor veya Dragon Age: Inquisition gibi köklü hikayelere sahip oyunlar, bu gruptaysanız hoşunuza giden oyunlar arasında.

Zanaatkar

Bir oyunda düşmanlarla savaşmak yerine kalıcı eserler bırakmak size daha çekici geliyorsa Zanaatkar grubuna hoş geldiniz.

Bu grupta yer alan oyuncular binalar inşa etmekten, silahlar yapmaktan, enchanting, blacksmithing gibi mesleklerde uzmanlaşarak sunucunun en becerikli zanaatkarı olmaktan keyif alırlar, oyunlarda hazırladıkları tuzaklar ve savaş araçlarıyla McGyver'ı aratmazlar. Bir tarifeyi elde etmek günlerinizi, hatta haftalarınızı alsa dahi bu işten garip bir şekilde hoşlanırsınız. Minecraft ve ARK: Survival of the Fittest gibi hayatta kalma oyunlarının yanında World of Warcraft gibi MMORPG oyunlarında sıkça bu tür oyuncularla karşılaşabiliriz.

Rekabetçi

Siz tam bir dava adamısınız. Aslında bir oyunu oynayacağınız olmasa bile arkadaşlarınızı o oyunu oynarken gördüğünüzde onların karşısına geçmek ve onu yenmek için yanıp tutuşursunuz. PES ve FIFA gibi oyunlarda yapılan maçları kazanmak en büyük zevkinizdir. Hatta oyun oynamadaki tek amacınızın rekabet hissini yaşamak olduğu söylenebilir. Çocukluğumuzda atari salonunda Street Fighter'da Mr. Bison'a geldikten sonra jeton atarak karşımıza geçen hain çocuk sizdiniz ve hep hain kalacaksınız! 

Komutan

Siz bir oyunu güzel oynamanın yanı sıra o oyundaki haritalarda ve zindanlarda ustalaşmış, bütün taktikleri ezberlemişsinizdir. Bu nedenle diğer oyuncuları yönlendirme görevi de genelde size düşmekte. Oyunu oynamanın yanında takımınıza komuta ederek başarı yakalama oyundan aldığınız keyfi artırmakta. Bazen birilerini bir oyunu oynarken seyrettiğinizde yaptığı hatalar sizi çıldırtabilir ve müdahale etme ihtiyacı hissedersiniz. İşte o zaman bir komutan olduğunuzun farkına varabilirsiniz.

Atom Karınca

Bir oyundaki başarımları kazanmak, en yüksek puanı toplamak sizin için en büyük önceliktir. Bu iş için bitmek bilmeyen bir azimle mücadele eder, evde, işte, okulda, tuvalette, yatakta, otobüste, metroda elinizden cep telefonunuzu bırakmaz ya da saatlerce bilgisayarınızın veya oyun konsolunuzun başından kalkmazsınız. En yüksek puanı kazanamadıysanız da denemeye devam edersiniz. Elinize kolunuza kuvvet!

Kaşif

Özellikle açık dünya tabanlı oyunlar sizde büyük heyecan uyandırır. Bu oyunlarda yer alan uçsuz bucaksız haritalarda her köşeyi, her harabeyi ve her mağarayı keşfetmekten keyif alır, saatlerinizi bu işe harcayabilirsiniz. Skyrim ve The Witcher 3 gibi oyunlarda hikayeyi bir köşeye bırakıp saatlerce serbestçe gezinebilir, ziyaret edilmedik yer bırakmamaya özen gösterirsiniz. Kendine has küçük hikayelere sahip olan yerler ise oyundan aldığınız keyfi katlar.

Şovmen

Siz normalde oyunlara çok düşkün biri olmasanız bile belli oyunlarda o kadar ustalaşmışsınızdır ki bu durumu bir şova dönüştürebilirsiniz. Arkadaş toplantılarınızda kontrol cihazınızı elinize alır, kimsenin yapamadığı komboları ya da hareketleri yapar, sonrasında köşenize çekilir ve milletin sizin yaptıklarınızı yapmaya çalışırken kendisini parçalamasını bıyık altından gülerek seyredersiniz. Bu durum bir iki arkadaş toplantısı boyunca devam eder, zaten 3.'ye sizi çağırmazlar.

Joker

Siz tam anlamıyla okeyin 4. oyuncusu, bir parti hayvanısınız. Siz olmadan arkadaş toplantılarında oyunlar başlamaz, siz katıldığınızda ise oraletler şelale olur akar. Normalde tek başınıza oyunlar oynamasanız bile sosyal bir ortam olduğunda zaman ve mekan sürekliliği bozulur, paralel bir dünyaya geçiş yaparsınız.

Koleksiyoncu

Oyunlardaki gizli yerleri ortaya çıkararak toplanabilecek bütün bonusları keşfetmek sizin işinizdir. Bunun yanında kahramanınız için bütün geliştirmeleri, kostüm seçeneklerini ve diğer kozmetik seçenekleri toplamaya bayılırsınız. Bu işleri gerçekleştirebilmek için oyunun ana hikayesini bir kenara bırakarak bütün ödüllü yan görevleri takip etmeyi de sıkça tercih edersiniz. Bazı oyuncuların nasıl sadece hikaye görevlerini oynayarak oyunu bitirdiklerine hayretle bakmak da karakteristik özellikleriniz arasındadır. Sizin için ek içeriklerin keşfedilmediği, bütün gizli öğelerin ve geliştirmelerin toplanmadığı bir oyun bitmiş sayılmaz.

Tüccar

Siz oyunu bir eğlence olarak değil ekmek teknesi olarak görenlerdensiniz. Bilgisayar ya da konsol oyunlarında topladığınız altınları, nadir bulunan büyülü eşyaları forumlarda ve açık artırma evlerinde gerçek para karşılığı satmak, elinizdeki sermaye yardımıyla al-sat yaparak fiyatları yukarı çekerek oyuncuları sizden satın almaya mecbur kılmak ve oyun ekonomisinin kurallarını belirlemek karakteristik özelliklerinizden. Sigortasız ve yol-yemek parasız bot çalıştırmak, ihaleleri ve avantajlı takasları kaçırmamak da özellikleriniz arasında sayılabilir.

Böbrek Sattıran, Yuvalara Ateş Salan Bilgisayar Oyunları

Anne Dırdırından Kurtulmanızı Sağlayacak Oyunlarla İlgili 11 Gerçek

YORUMLAR