Need for Speed: Most Wanted İncelemesi

İyi bir yarış oyunu denildiği zaman ne kullandığınız arabaların, ne yarıştığınız sokakların ne de grafiklerin pek önemi yoktur aslında. Önemli olan şey o an oynadığınız yarış oyununun size hissettirdiği duygulardır. Hız, belirsizlik ve ani manevralarla si

Oynanış:

Need for Speed Most Wanted'ın tek kişilik oynanışı gayet açık: onları bulmanızı ve kullanmanızı bekleyen arabalarla dolu açık bir dünya şehri, yarışmanız için sizleri bekleyen bir sürü yarış ve rakip, yarışların sonunda sizleri bekleyen yeni ekipmanlar ve sizi enselemeye çalışan aynasızlar.

Oynanış açısından yapmanız gereken temel şey ise Fairhaven şehrinin sokaklarında gezerek kullanabileceğiniz yeni arabalar bulmak ve bulduğunuz arabalarla farklı yarışlara girerek başarı elde ederek arabanızı modifiye etmenize olanak tanıyacak yeni parçaları açtırmak. Elinizde bulunan arabaları en yüksek performans alabileceğiniz şekilde geliştirerek zorlu yarışları ilk sırada bitirmeye çalışacaksınız. Oyunun en can alıcı ve önemli bölümüyse topladığınız puanlar sayesinde en çok arananlar listesinde bulunan 10 rakibinizle tek tek karşılaşmak ve yarış sonunda bitiş çizgisini ilk sırada bitirebilirseniz, onları yakalayarak arabalarına sahip olmak.

Need for Speed Most Wanted'ın sürüş modellemeleri ise oldukça dengeli durumda. Yapay zeka sanırım şimdiye kadar ki Need for Speed oyunları içerisinde en gelişmişi diyebilirim. Yarış içerisinde rakipleriniz sizin yol üzerinde dümdüz gitmenize asla izin vermiyorlar ve sürekli olarak sizi taciz ediyorlar. Bunun dışında sizi yarış içinde ve yarış dışında kovalayan polislerin de ne zaman nerden karşınıza çıkacağını kestirmek gerçekten güç. Sonuç olarak hızı, heyecanı ve aksiyonu tam anlamıyla hissedebiliyoruz.

Need for Speed: Most Wanted: Find It Drive It Fragmanı
OYUN

Need for Speed: Most Wanted: Find It Drive It Fragmanı

Yeni Need for Speed Most Wanted'ın çıkmasına çok az bir süre kala Criterion Games oyuna dair birbirinden güzel fragmanları yayınlamaya devam ediyor.

Oyun içerisinde ki her araç dünyanın hemen hemen tüm üreticilerine ait en güçlü otomobiller olarak bizlere sunulmuş. İlk yarışımızda kullanacağımız Porsche'tan tutun da Gallardo'ya kadar geniş bir araç yelpazesi oyun içerisinde bizleri beklemekte. Her arabanın kendi sınıfına özel yarışları mevcut ve bu yarışlar sonunda bitiş çizgisini ilk geçtiğiniz taktirde sizleri bekleyen modifiye paketleri bulunmakta.

Yarışmaktan sıkıldınız ve şehirde gezerek farklı arabalar bulmaya çalışıyorsunuz, işte o an siz son sürat giderken yanınızdan geçen bir polis arabası sizin biraz hızlı gittiğinizi farkedecek ki peşinize takılıyor. Kovalamaca süresi uzadıkça ve siz o peşinizdeki tek polis arabasını atlatamadıkça, peşinizdeki polislerin sayıları artmaya başlıyor. Kovalamaca soluksuzca devam ederken bir de bakıyorsunuz yollarınız polis barikatlarıyla kapatılmış ve aradan sıyrılmaya çalışıyorsunuz. Evet polis barikatının arasından usta bir manevrayla geçtiniz ve yola devam ediyorsunuz. O da nesi yol üzerinde bulunan kapanı görmediniz ve arabanızın lastiklerine elvada demek zorunda kaldınız. İşte bu noktada yakınınızda arabanızı tamir ettirebileceğiniz bir tamirhane yoksa belki de kovalamacanın sonuna geldiniz.

Oynanış genel olarak arabalar üzerine kurulu olduğu için bilgisayar başında oyunu oynayan kullanıcıların daha iyi arabalara ve modifikasyonlara sahip olmak için oyun başında geçirmeleri gereken sürenin gerçekten de çok fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle de kolay kolay oyundan sıkılmak gibi bir durum söz konusu değil.

En çok arananlar listesinde yer alanlar hakkında bir kimlik bilgisi bulunmamakta. Bunun yerine sadece listede sıralamaya giren arabaların modellerini görüyoruz ve o arabalara sahip olmak için yarışlarda onları saf dışı bırakmamız gerekiyor.

Oyun içerisinde bana göre en büyük problem ise eğer gerçekten güçlü bir arabaya sahip değilseniz sizin oyunculuğunuzun pek bir önemi kalmıyor çünkü yarışlarda rakiplerinize yetişmek bazen imkansız bir hal alıyor. Zaten o an kullanmakta olduğunuz arabaya ait yarışlarda zorluk seviyeleri dikkatinizi çekecektir. Yüksek zorlukta olan bir yarışta bitiş çizgisini ilk sırada geçmek için çok fazla uğraşmanız gerekmekte. Belki de o yarışı hiç bir şekilde ilk sırada bitiremeyeceksiniz. Yine problem olarak dile getirebileceğimiz bir diğer eksiklikte oyunun tamamen arabalar üzerine odaklanmış olması. Buna bağlı olarak arabaların ardında bulunan kişilerin veya karakterlerin arka planda kalması.

Sonuç olarak Need for Speed Most Wanted gerçekten uzun zamandır kaliteli bir yarış oyunu bekleyen kullanıcıların beklentilerini büyük ölçüde karşılayabilecek bir oynanışa sahip diyebiliriz. Oyunu her oynadığınızda aynı heyecanla kaldığınız yerden devam ederken saatlerin nasıl geçtiğini farketmeyebilirsiniz.

  1. Need for Speed: Most Wanted İncelemesi
  2. Oynanış:
  3. Grafik ve Ses:
  4. Multiplayer (Çoklu Oyuncu):
  5. Sonuç:

YORUMLAR