Nexus 6P ve Nexus 5X Karşılaştırması

Huawei Nexus 6P ile LG Nexus 5X'i karşılaştırdık.

Nexus 6P ve Nexus 5X Karşılaştırması

Google’ geçtiğimiz Nexus etkinliğinde beklediğimiz üzere üst seviye iki Nexus cihazıyla karşımıza çıktı. Bir yanda amiral gemisi sınıfında Huawei Nexus 6P, diğer yanda üst seviye LG Nexus 5X. Hem donanımsal hem de tasarımsal olarak baktığımızda iki cihaz da oldukça güçlü. Saf Android kullanmayı sevenlerin tercih edeceğini düşündüğümüz yeni Nexus cihazları birbiriyle karşılaştırdık.

Gereksiz üretici uygulamalarından arındırılmış, yazılım güncellemelerini hızlıca alan ve son derece akıcı çalışan Nexus cihazlara iki yeni isim katıldı. Etkinliği takip edip Nexus ailesinin yeni fertlerine dair tüm detayları ve fazlasını sizlerle paylaşmıştık. Bu noktada Nexus kullanıcılarımız arasında terfi etmek isteyen veya etkilenip ilk defa Nexus cihaz kullanmayı düşünen kullanıcılarımıza karar aşamasında yardımcı olması açısından iki cihaz arasındaki farklılıkları gösteren bir yazı ve tablo hazırlayalım dedik. Lafı daha da uzatmadan LG Nexus 5X ve Huawei Nexus 6P karşılaştırmamıza geçiyorum.

Ekran:

4K çözünürlüklü ekranları gördüğümüz bugünlerde donanım kadar ekranlar da önem kazanmaya başladı. Yeni Nexus’lar ekranlarıyla da öne çıkan cihazlar olduklarından ilk ekranlarından bahsetmek istiyorum. Nexus 6P, 5.7 inç 2560 x 1440 çözünürlük sunan AMOLED ekrana sahip ki Nexus cihazlarda ilk defa bu boyut ve çözünürlüğe çıkılmış. Galaxy S6 Edge+ ve Xperia Z5 Premium ile ekran konusunda kapışıyor. Hatta Xperia Z5 Premium’un sadece belli uygulamalarda 4K çözünürlüğü sunduğunu düşünürsek amiral gemilerinden aşağı kalmıyor. Nexus 5X’in ekranına baktığımızda biraz daha ufak ve çözünürlüğün düşürüldüğü bir ekranla karşılaşıyoruz. 5.2 inç 1080p çözünürlüklü ekran da gayet yeterli.

İşlemci:

Ekranı incelediğimiz göre artık ufaktan donanıma geçebiliriz. Mobil cihazınızda sosyal ağlarda gezinmek, webde sörf yapmak, müzik dinlemek dışında üst seviye oyunları oynamayı seviyorsanız ne Nexus 6P ne de Nexus 5X sizi bu konuda üzmeyecektir. Nexus 6P, Qualcomm’ın 8 çekirdek Snapdragon 810 işlemcisinden ve Adreno 430 grafik işlemcisinden güç alıyor ki diğer amiral gemisi sınıfında olan cihazlara baktığımızda aynı işlemciyi görüyoruz. Nexus 5X’de işlemcinin kısıldığı gözümüze çarpıyor. LG Nexus 5X, Qualcomm Snapdragon 808 işlemciyle geliyor ki işlemci 6 çekirdekten oluşuyor. Düşük dediğimize bakmayın; LG G4 ve Moto X Pure Edition’da da aynı işlemci bulunuyor. Nexus 6P ile kıyaslama yaparsak günlük hayatta çok ta farkedilmeyecek bir farklılık var diyebiliriz.

Bellek:

İşlemciden sonra baktığımız parça RAM veya Bellek. Üst seviye modellerde 4GB RAM görmeye başladık. Bu zamanda çoğumuzun bilgisayarında olmayan bellek miktarı mobil cihazlara aktarılıyor. Saf Android işletim sistemi 4GB RAM’e ihtiyaç duyar mı? ayrı bir tartışma konusu ancak Nexus 6P’de 3GB RAM, Nexus 5X’De de 2GB RAM kullanılmış. Bu farkı anlayabileceğiniz tek nokta yüksek kalitede cihazın donanımını sarsan yüksek boyutlu oyunlar. Bunun dışında günlük kullanımda – tabii ki test yapmadan bilemeyiz ancak – hız farkı hissedilemeyecektir diye düşünüyorum.

Kamera:

Yeni Nexus’ların kamerada da amiral gemisi sınıfındakilerden geride kalmadığını görüyoruz. Nexus 6P’nin arka kamerası 12.3 megapiksel, ön kamerası da 8 megapiksel iken, Nexus 5X’in arka kamerası aynı çözünürlükte, ön kamerası da 5 megapiksel. Bu değerler üst seviye olarak bahsettiğimiz bu cihazlarda size düşük gelebilir ancak ayrıntılara indiğimizde durum farklılaşıyor. Nexus 6P’nin arka kamerası f/2.0 diyafram aralığına sahip ve 1.55 mikron piksel boyutuna sahip ki bu sensörlere Sony Exmor RS IMX234 veya IMX240 gibi popüler amiral gemilerinde bulunan mikron piksel boyutundan fazla. Öte yandan lazer otomatik odaklama teknolojisini destekliyor. Nexus 5X’in kamerasının çok üstün olmadığını orta seviyeden hallice olduğunu söyleyebiliriz. Her iki cihazla da çekim yapmak keyifli olacak. Aşağıda Google’ın kendi paylaştığı görsellerden kamera performansını anlayabilirsiniz.

Batarya:

Nexus 6P, batarya (pil) tüketimi konusunda üzmeyecek gibi görünüyor. Cihazda 3450mAH’lik batarya kullanılmış ki ne Sony’nin ne LG’nin ne Samsung’un ne de HTC’nin cihazlarında bu değerle karşılaşıyoruz. Nexus 5X’de pilin ciddi anlamda kırpıldığını görüyoruz. LG imzalı Nexus 5X’de 2700mAH’lik batarya bulunuyor. Her iki cihazda da yine amiral gemisi modellerinde pek görmediğimiz USB Type-C ve Quick Charge 2.0 yani Hızlı Şarj desteği bulunuyor. Kablosuz şarjı desteklemediklerini belirteyim.

Depolama:

Depolamada Nexus 6P’nin bir adım öne çıktığını görüyoruz. 32GB, 64GB ve 128GB olmak üzere üç seçeneğiniz var. Nexus 5X’de bu seçenek ikiye düşüyor ve en yüksek 32GB alana sahip oluyorsunuz. Cihazların microSD kart desteği sunmadığını göz önüne alırsak, Nexus 6P tercih sebebi olacaktır. Zira artık video ve oyunların boyutları GB’lara vardı ve oyunları oynayıp silmek, videoları izledikten sonra bilgisayara aktarmak zahmetli olmasa da zaman kaybı. Tabii ki çok video / fotoğraf çeken biri değilseniz, daha düşük boyutlu oyunları oynamayı tercih ediyorsanız cihazların saf Android’le geldiğini de katarsak 32GB da gayet yeterli bir alan.

Nexus 6P Nexus 5X
Ekran
5.7 inç AMOLED QHD (2560x1440) 5.2 inç LCD FullHD (1920x1080)
İşlemci
Snapdragon 810 (8 çekirdek) Snapdragon 808 (6 çekirdek)
Grafik İşlemci
Adreno 430 Adreno 418
Bellek
3GB 2GB
Depolama
32GB, 64GB, 128GB 16GB, 32GB
MicroSD
Yok Yok
Kamera
12.3MP arka, 8MP ön 12.3MP arka, 5MP ön
Batarya
3450mAh 2700mAh
Hızlı Şarj
Var Var
Parmak İzi Sensörü
Var Var
Boyut ve Ağırlık
159.4x77.8x7.3mm, 178g 147.0x72.6x7.9mm, 136g
Fiyat
500 Dolar 379 Dolar

LG Nexus 5X Teknik Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Huawei Nexus 6P Teknik Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

YORUMLAR