Neydiler, Ne oldular? Sosyal Medyanın Büyük Transformasyonu

Bağımlısı olduğumuz Google, Facebook, Twitter gibi dev sosyal medya sitelerinin ilk halleri ve şimdiki halleri arasındaki farklara bir göz atalım.

Neydiler, Ne oldular? Sosyal Medyanın Büyük Transformasyonu

Sosyal medya sitelerinin bugün göründüklerinden çok farklı olduklarını hatırlayanınız var mı? Bir zamanlar birer tırtıl olan dev sosyal ağlar, artık kelebeğe dönüştüler ve online dünyayı renklendiriyorlar. Bağımlısı olduğumuz Google, Facebook, Twitter gibi dev ağların ilk hallerine bir göz atalım.

Google.com - Yayın Tarihi 1996

1996 yılında Larry Page ve Sergey Brin, Kaliforniya Stanford Üniversitesi'nde doktora eğitimi görürken, kendi çabalarıyla geliştirdikleri bugünün dev arama motoru ve ARGE laboratuvarı, ilk zamanlarında aşağıda gördüğünüz prototip web sitesiyle yayına başlamıştı. 

Facebook.com – Yayın tarihi 2004

Harvard Üniversitesi’nde eğitim gören Mark Zuckerberg, kampüs içinde arkadaş bulmak için geliştirdiği Facebook projesini, sadece üniversite içinde yayına aldığında görüntüsü son derece çocuksu ve basitti. Bugün 3 milyara yakın kullanıcısı olan sitenin evrimi gerçekten takdire değer.

2myspace.com – Yayın tarihi 2003

Facebook’tan önce MySpace vardı. 2000’li yılların ergen kuşağı MySpace üzerinden paylaşımlarda bulunabiliyorlardı. Medya milyarderi Rupert Murdoch siteyi 2005 yılında 580 milyon dolar vererek satın aldı. Bu tarihten itibaren bir süre Facebook için alternatif olan site, rekabette başarılı olamadı. 2011 yılında Murdoch, “Çok hata yapmışız almakla” diyerek 35 milyon dolara siteyi sattı.

Yahoo.com – yayın tarihi 1994

Temel olarak “A Guide to WorldWide Web” rehberini kendine örnek alan Yahoo, 1994 yılında David Filo ve Jerry Yang tarafından kuruldu. İkili aynı zamanda zaten “A Guide to WorldWide Web” rehberinin de yazarıydılar. Bir Amerikan köylüsünün sevinç çığlığı olarak tanımlanabilen Yahoo’nun esas açılımı; “Yet Another Hierarchical Officious Oracle” (Yeni Hiyerarşik İşgüzar Oracle).

Youtube.com – Yayın tarihi 2005


YouTube'un doğuşu oldukça tesadüfi oldu. Sitenin 3 kurucusundan biri olan Jawed Karim, 2004 yılında Amerika’da düzenlenen Süper Kupa’da seyirciler arasında bulunan Janet Jackson ’un göğüslerinin göründüğü bir video ele geçirdi. Bunu paylaşmak ve buna benzer değişik, tesadüfi videoların bir araya toplanması gerektiğini düşünen Karim ve arkadaşları YouTube’un da temellerini atmış oldu. İlk görüntüsü ile şimdi arasında ise dağlar kadar fark var. 

Apple.com – Yayın Tarihi 1997

Bedava CD-ROM vaadiyle internet kullanıcılarının dikkatini çekmeyi başaran Apple.com, ilk zamanlardan beri beyaz rengi çok benimsemişti. 1997-98 seneleri boyunca sağ üst köşesinde EMate 300 isimli bir ürünün reklamını yapan Apple bu üründen pek satamadı

Twitter.com – Yayın Tarihi 2006

Görsel olarak şimdilik haline göre bambaşka olan Twitter, 2006 Mart ayında yayına alındı. Bugün dünyanın en çok ziyaret edilen 10 web sitesinden biri. 2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirilen bu sistem, hızla dünya çapında yayılarak internet dünyasının fenomenleri arasına girdi. Atılan mesajların herkese açık olmasından kaynaklanan özelliği ile Facebook gibi arkadaş sistemini değil takipçi sistemini temel alan sistem, çok kalabalık bir kullanıcı kitlesine hitap ettiği için dijital reklam mecralarının yepyeni stratejiler çalışmasına neden oluyor. 

LinkedIn.com - Yayın tarihi 2003

Profesyonellerin buluştuğu LinkedIn 2003 yılında Reid Hoffman tarafından kuruldu. İl açıldığında da şaşırtıcı derecede detaylı ve kullanımı kolay bir ana sayfaya sahipti. LinkedIn bugün, sadece Amerika’da 93 milyon kullanıcıya sahip dev bir iş ve sektörel sosyal ağ görevini sürdürüyor. 

Rakamlarla Sosyal Medya (İnfografik)

Sosyal Medya ve Yasaların Tarihçesi

YORUMLAR