Nokia Lumia 1020 İncelemesi

Nokia’nın amiral gemisi konumunda olan akıllı telefonu Nokia Lumia 1020’yi inceleyeceğimiz bu yazımızda, özellikle cihazı diğer akıllı telefonlardan ayıran en büyük özelliği olan 41 megapiksellik kamerası üzerinde duracağız. Öyle ki sadece sahip olduğu 4

Nokia Lumia 1020 İncelemesi

Nokia’nın amiral gemisi konumunda olan akıllı telefonu Nokia Lumia 1020’yi inceleyeceğimiz bu yazımızda, özellikle cihazı diğer akıllı telefonlardan ayıran en büyük özelliği olan 41 megapiksellik kamerası üzerinde duracağız. Öyle ki sadece sahip olduğu 41 megapiksellik Xenon flaş destekli PureView kamerası için bile satın alınabilecek olan cihaz, diğer akıllı telefonların kullanıcılarına sunamadığı bir fotoğraf ve video çekim kalitesini kullanıcılarına sunuyor. Ayrıca halihazırda bir Nokia fanı değilseniz, “neden Windows Phone 8 mobil işletim sistemine sahip bir akıllı telefon almalıyım?” sorusuna da yazımızı okuyarak yanıt alabilirsiniz.

Açıkçası Nokia’nın amiral gemisi Lumia 1020 üzerinde 41 megapiksellik bir kameraya yer verdiğini ilk duyduğumda aklıma gelen şey tam olarak şu oldu “41 megapiksellik bir kameraya, Symbian işletim sistemine sahip akıllı bir telefon üzerinde yer vermek gerçekten büyük bir utanç olurdu.” Bu noktada Lumia 1020’nin sahip olduğu 41 megapiksellik kameranın Microsoft tarafından geliştirilmiş olan çok daha gelişmiş ve iyi bir mobil işletim sistemi olan Windows Phone 8 ile birleştiğini düşündüğümde keyfim gerçekten yerine geliyor.

Eğer daha önce Nokia’nın Lumia serisi üzerinde yer alan bir telefona aşinalığınız varsa, ilk bakışta Lumia 1020 sizlere hiç de yabancı gelmeyecektir. Özellikle sahip olduğu genel şekli ve kavisli hatlarıyla Lumia 920’yi ve onun bir boy küçüğü olan Lumia 820’yi andıran telefon, Lumia tasarımını tam anlamıyla yansıtmaktadır.

Cihazın ön yüzüne baktığınızda sizleri 4.5 inçlik 1280 x 720 çözünürlüğünde bir dokunmatik ekranın beklediğini göreceksiniz. Telefon ekranının sol tarafında kalan köşeye bakacak olursanız herhangi bir tuş veya giriş olmadığını fark edeceksiniz. Telefonun sağ tarafındaysa sizleri; ses kontrol tuşları (ses arttırma ve azaltma), güç (telefon açma kapama) / beklemeye alma (ekran açma/kapama) tuşu ve özel bir kamera tuşu beklemekte.

Nokia Lumia 1020’nin alt kısmına baktığımız zaman bizi bekleyen bir micro-USB şarj girişi ve mikrofon/hoparlör yer almakta. Ayrıca akıllı telefonun üst bölümünde 3.5mm’lik bir kulaklık veya diğer mikrofon girişinin dışında bir de SIM kart girişi yer alıyor.

Son olarak cihazın arka bölümünde yer alan oldukça büyük kamera modülü, akıllı telefonun şüphesiz ki en çok dikkat çeken yanlarından bir tanesi. Xenon flaş, LED ışığı ve kamera lensinin yer aldığı telefonun arka bölümü o kadar büyük bir çıkıntı yapıyor ki telefonunuzu cebinizden veya çantanızdan çıkardığınız zaman arka yüzü üstüne koymayı hiç ama hiç istemeyeceğinize eminim. Ne demek istediğimi Nokia Lumia 1020 sahiplerinin açık bir şekilde anladığına eminim.

Hantal görünümlü kamerasına rağmen Nokia Lumia 1020’nin oldukça modern görünümlü bir akıllı telefon olduğunu söylemezsem, cihaza gerçekten haksızlık yapmış olurum ki zaten birçok kullanıcının Lumia 1020’yi tercih etmesinin en büyük nedeni sahip olduğu bu hantal görünümlü kamera. Sonuç olarak dünya üzerindeki en ince veya en hafif telefon olmasa da Lumia 920’ye göre daha ince ve daha hafif olduğunu söyleyebilirim.

Cihazın boyutları hakkında kafanızda bir fikir oluşturması açısından, Lumia 1020’nin uzunluğunun 130.4mm, genişliğinin 71.4mm, inceliğinin 10.4 mm ve ağırlığının da 158 gram olduğunu bilmenizde fayda var. Gördüğünüz gibi Lumia 1020 günümüz akıllı telefon standartlarına göre oldukça geniş ve kalın.

İncelememiz sırasında kullandığımız Lumia 1020 sarı renkte ve görünen o ki daha önceki Lumia modellerine göre çok daha parlak ve göze batan bir renge sahip. Akıllı telefonun ayrıca siyah ve beyaz renk seçenekleri de mevcut.

Cihazın dış görünümünden çok içerisinde neler olduğuyla ilgilenen kullanıcılarımız için de hemen gerekli bilgiyi vereyim. 1.5GHz’lik çift çekirdekli Qualcomm Snapdragon işlemciye sahip olan Lumia 1020, ayrıca 2GB RAM, 32GB dahili depolama alanı ve 2000 mAh’llik bir bataryaya sahip.

  1. Nokia Lumia 1020 İncelemesi
  2. Nokia Lumia 1020 Arayüz ve Performans
  3. Nokia Lumia 1020 Kamera
  4. Nokia Lumia Çağrı Kalitesi, Bağlantı ve Pil Ömrü
  5. Nokia Lumia 1020 Sonuç

YORUMLAR