Nokia Lumia 1020 İncelemesi

Nokia’nın amiral gemisi konumunda olan akıllı telefonu Nokia Lumia 1020’yi inceleyeceğimiz bu yazımızda, özellikle cihazı diğer akıllı telefonlardan ayıran en büyük özelliği olan 41 megapiksellik kamerası üzerinde duracağız. Öyle ki sadece sahip olduğu 4

Nokia Lumia 1020 Arayüz ve Performans

İçerisinde Windows Phone 8 işletim sistemini barındıran Lumia 1020, daha önce Windows Phone işletim sistemini kullanmış olan bir akıllı telefon kullanıcısına oldukça tanıdık gelecek olsa da eğer bir Android veya iOS kullanıcısıysanız, Windows Phone işletim sistemine alışmanız biraz zaman alacak olsa da alıştıktan sonra bırakmak istemeyebilirsiniz.

Amber olarak adlandırılan ve sadece Nokia cihazlar üzerinde bulunan mobil işletim sistemi, Microsoft tarafından geliştirilmiş olan en yeni Windows Phone sürümüdür. Her ne kadar Windows Phone mobil işletim sistemi için büyük bir revizyon olmasa da Amber’ın Lumia akıllı telefonlar üzerine birkaç şık ve yeni özellik eklediğini söylemekte fayda var.

Windows Phone 8 Amber sürümü ile birlikte Lumia cihazlar üzerinde; ekrana iki kez dokunarak kilit ekranını kaldırma, telefonunuzu ters çevirerek susturma, cihazınızı özelleştirmek için kullanabileceğiniz yeni duvar kağıtları gibi özelliklere yer verilmiştir.

Bu özelliklerin dışında Amber’ın klasik Windows Phone 8’den çok daha fazlasını sunmadığını bilmelisiniz. Bunun dışında uygulama güncellemelerini ve diğer farklı bilgileri görmek istediğiniz zamanlarda kullanabileceğiniz canlı karo (live tile) sistemi oldukça başarılı şekilde çalışıyor. Ayrıca ana menü üzerinde yer alan ve tile (karo) adı verilen simgelerin boyutlarını istediğiniz şekilde küçültebiliyor veya büyütebiliyorsunuz. Bu sayede simgelerin ekran üzerinde kaplayacakları yeri ayarlayabiliyor ve isterseniz tüm simgeleri istediğiniz şekilde ana menü üzerinde dizebiliyorsunuz.

Ana menü üzerindeyken parmağınızla ekranın sağ tarafından tutarak sola doğru bir kaydırma hareketi yaptığınız zaman, ayarlar menüsününde dahil olduğu ve tüm uygulamalarınızın yer aldığı bir listeleme ekranına ulaşabilirsiniz. Gerçekten oldukça kullanışlı bir liste üzerinde size tüm uygulamalarınızı sunan bu menüyü çok seveceğinize eminim. Ayrıca isterseniz bu liste üzerinde yer alan herhangi bir uygulamayı ana menü üzerinde istediğiniz yere sabitleme şansına da sahipsiniz.

Birçok kişinin dile getirmiş olduğu ve şikayet ettiği “Windows Phone üzerinde yeterli sayıda üçüncü parti uygulama yer almıyor.” sözüne katılmadığımı öncelikle söylemek istiyorum. Bunun en büyük nedeniyse Facebook, Twitter, Instagram ve Vine gibi tüm popüler iOS ve Android uygulamalarının Windows Phone 8 üzerinde de yer alması. Zaten sıradan bir akıllı telefon kullanıcısıysanız bu tarz popüler uygulamalardan çok daha fazlasına ihtiyaç duymayacağınızı açıkça söyleyebilirim. Ayrıca Microsoft’un daha yeni diyebilebileceğimiz mobil işletim sistemi Windows Phone için geliştiricilere sağladığı destek ve popüler mobil üreticileriyle yaptığı anlaşmalar sonucunda mobil platformun yakın zaman içerisinde çok daha iyi yerlere geleceği de bir gerçek.

Nokia’nın amiral gemisi üzerinde yer alan eksik noktalardan bir tanesi bildirim sistemi. Eğer bir iOS veya Android kullanıcısıysanız telefonunuzun üst bölümünde yer alan açılabilir menü sayesinde tüm bildirimlere ve güncellemelere kolayca ulaşabiliyorsnuz ama gelin görün ki Windows Phone üzerinde durum biraz daha farklı. Öyle ki işletim sistemi canlı karo özelliği ile hangi uygulamaların veya oyunların güncel olduğuyla ilgili sizleri adeta bir imtihana sokuyor. Doğrudan güncellemeleri veya bildirimleri kendinizin keşfetmesi gibi bir durum söz konusu. Örneğin telefonunuz üzerinde kullanmakta olduğunuz bir uygulama güncellendiyse, ana menü üzerinde gezerek güncellenmiş uygulamayı sizin bulmanız gerekiyor. Bununla ilgili bir bildirim maalesef şu an için işletim sistemi üzerinde yer almıyor.

Günlük performans açısından Lumia 1020’yi incelediğimiz zaman, cihazın inanılmaz derecede hızlı çalıştığını söyleyebilirim. Çünkü Lumia 1020’yi kullandığım zaman zarfında herhangi bir takılma, donma veya hatayla karşılaşmadım. Öyle ki birçok Android cihaz üzerinde uygulamalar ve sayfalar arasında geçiş yaparken yaşanan yavaşlık veya takılmalar, Windows Phone işletim sistemine sahip olan Lumia 1020 üzerinde oldukça akıcı ve pürüzsüz. Ayrıca uygulamaları açarken veya kapatırken karşınıza çıkacak olan animasyonlarda gerçekten etkileyici.

  1. Nokia Lumia 1020 İncelemesi
  2. Nokia Lumia 1020 Arayüz ve Performans
  3. Nokia Lumia 1020 Kamera
  4. Nokia Lumia Çağrı Kalitesi, Bağlantı ve Pil Ömrü
  5. Nokia Lumia 1020 Sonuç

YORUMLAR