Nokia Lumia 1020 İncelemesi

Nokia’nın amiral gemisi konumunda olan akıllı telefonu Nokia Lumia 1020’yi inceleyeceğimiz bu yazımızda, özellikle cihazı diğer akıllı telefonlardan ayıran en büyük özelliği olan 41 megapiksellik kamerası üzerinde duracağız. Öyle ki sadece sahip olduğu 4

Nokia Lumia 1020 Sonuç

Nokia Lumia 1020’yi genel olarak inceledikten sonra 10 üzerinden bir puan vermem gerekirse 7 oldukça uygun olacaktır. Vermiş olduğum 7 puanı almasında en etkili olan cihaz özelliğiyse şüphesiz ki 41 megapiksellik mükemmel kamerası. Her ne kadar birlikte incelemiş olduğumuz bu Lumia cihaz üst sınıf bir akıllı telefon olsa da görünen o ki Windows Phone işletim sistemi yerine, Android veya iOS işletim sistemine sahip bir akıllı telefon olsaydı çok daha başarılı olabilirdi. Sonuç olarak cihazın kamerası şu an akıllı telefon pazarında yer alan en gelişmiş kamera ama gelin görün ki işletim sistemi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Böyle mükemmel bir kameraya sahip olsa da cihazı elinize aldığınız zaman, resim çekmek yerine arayüzü ve işletim sistemi üzerinde çok daha fazla zaman geçireceğinize eminim.

Nokia Lumia 1020’nin Beğendiğim Noktaları

Akıllı telefonun kamerası bu noktada oldukça öne çıkıyor ve en beğendiğim noktalar arasında ilk sırada yer alıyor. Her ne kadar böylesine mükemmel bir kameraya bir akıllı telefon üzerinde yer vermek, kamerayı ve özelliklerini öldürüyor gibi görünse de aslında yararları olduğunu söylemeliyim. Büyük boyutlardaki resimler oldukça keskin hatlara sahip ve Lumia 1020’nin 5 megapiksellik kamerasıyla çekeceğiniz resimler diğer 5 megapiksellik hatta bazı 8 megapiksellik akıllı telefon kameralarına göre çok daha net.

Lumia 1020 üzerinde beğendiğim noktalardan bir diğeri de 3x yakınlaştırma oranına kadar kayıpsız çekim özelliği. Öyle ki görünen kısmın tamamı yerine odaklanmak istediğiniz noktaya çok daha fazla yakınlaşabiliyor ve çekeceğiniz resimleri sıfır kalite kaybıyla çekme şansına sahip olabiliyorsunuz.

Son olarak cihaz üzerinde beğendiğim bir diğer noktaysa, sıradan akıllı telefon kullanıcıları için oldukça iyi bir batarya ömrüne ve bekleme süresine sahip olması. Eğer telefonunuzun bataryası tamamen doluysa hiç arkanıza bakmadan evden çıkabilir ve gününüzü şarj aleti aramadan rahatlıkla geçirebilirsiniz. Lumia 1020’nin bu konuda sizi yarı yolda bırakmayacağından emin olabilirsiniz.

Ayrıca Nokia Lumia 1020 ile birlikte satın alabileceğiniz kamera aparatı sayesinde cihazınızı gerçek bir dijital fotoğraf makinasıymış gibi kullanabilir ve fotoğraf çekeceğiniz zamanlarda çok daha sağlam bir tutuş elde edebilirsiniz. Tüm bunların dışında sahip olduğu 1020 mAh'lik pil sayesinde akıllı telefona ekstra batarya ömrü kazandıran kamera aparatı oldukça başarılı bir şekilde tasarlanmış.

Yine kamera aparatının alt bölümünde yer alan micro-USB bağlantı noktası sayesinde akıllı telefonunuzu aparattan ayırmadan şarj etme şansına sahip olabilirsiniz ve kamera aparatı üzerinde pil simgesinin yer aldığı tuş yardımıyla aparatın pil seviyesini görüntüleyebilirsiniz. Özellikle mobil fotoğrafçılıkla ciddi bir şekilde uğraşan kullanıcıların bu aparata bayılacağına eminim.

Nokia Lumia 1020’nin Beğenmediğim Noktaları

Ne yazık ki Windows Phone 8 hala Android veya iOS ile rekabet etmek için yeterli değil. Her ne kadar popüler uygulamalar konusunda eksiklik çekmeyecek olsanız da işletim sisteminin çok daha iyi bir bildirim sistemine sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Şahsen ben kullandığım akıllı telefon üzerinde herhangi bir e-posta, mesaj veya uygulama güncellemesini kaçırmak istemem ama Windows Phone 8 üzerinde bu gerçekten büyük bir sorun.

Nokia Lumia 1020 Sonuç

Sonuç olarak Nokia Lumia 1020 kullanıcıları sahip oldukları 41 megapiksellik kamera yardımıyla mükemmel fotoğraflar çekebilecekler, Android ve iOS işletim sistemi üzerinde yer alan popüler uygulamalardan yararlanabilecekler ama gelin görün ki cihaz üzerinde yer alan Windows Phone 8 işletim sistemi nedeniyle Android veya iOS’a göre birçok eksiklikle karşı karşıya kalacaklar. Windows Phone işletim sistemi sürekli olarak geliştirilmeye devam ediyor ve yeni uygulamalar için geliştiriciler Microsoft tarafından sürekli teşvik ediliyor olsa da işletim sisteminin gelişim sürecinin çok hızlı olmadığı bir gerçek.

Akıllı telefonunu mesajlaşmak, e-posta göndermek ve almak, internet üzerinde sörf yapmak ve fotoğraf çekmek için kullanmayı düşünen kullanıcılar için oldukça iyi bir tercih olabilecek olan Lumia 1020, ne yazık ki uygulamalarla haşır neşir olacak kullanıcıları tam anlamıyla tatmin etmeyebilir.

Bunun dışında Lumia 1020’nin ülkemizdeki ortalama satış fiyatının 2000 TL’ye yakın olduğu düşünüldüğünde, sadece sahip olduğu kamera özellikleri için cihaza bu kadar para verilmeli mi diye sormaktan da kendimi alamıyorum.

Nokia Lumia 1020 Genel Değerlendirme
Tasarım 7/10
Özellikler 6/10
Performans 9/10
Kullanılabilirlik 8/10
Fiyat 5/10
Ortalama 7/10
  1. Nokia Lumia 1020 İncelemesi
  2. Nokia Lumia 1020 Arayüz ve Performans
  3. Nokia Lumia 1020 Kamera
  4. Nokia Lumia Çağrı Kalitesi, Bağlantı ve Pil Ömrü
  5. Nokia Lumia 1020 Sonuç

YORUMLAR