Nokia Lumia 820 İncelemesi

Nokia Lumia 820, Lumia 920’nin ardından gelen en iddialı Nokia Windows Phone akıllı telefon. Her ne kadar her iki ürün de aynı tarihte tanıtılmış olsalar da sahip olduğu teknik özellikleri onu daha güçlü kılan Lumia 920 öne çıkarılmış, bu sürede Lumia 82

Nokia Lumia 820 İncelemesi

Nokia Lumia 820, Lumia 920’nin ardından gelen en iddialı Nokia Windows Phone akıllı telefon. Her ne kadar her iki ürün de aynı tarihte tanıtılmış olsalar da sahip olduğu teknik özellikleri onu daha güçlü kılan Lumia 920 öne çıkarılmış, bu sürede Lumia 820 biraz daha geri planda kalmıştı.

Lumia 820’ye yakından bakacağımız bu inceleme ile cihazın sahip olduğu teknik özellikleri ve görsel unsurları sizlere aktaracağım. Aynı zamanda incelememiz sırasında tespit ettiğim deneyimleri, iyisiyle kötüsüyle sunacağım.

Tasarım

Lumia 820, görünüş itibariyle harikulade bir telefon. Lumia 920’yi hatırladığımızda çok daha kibar ve sevimli bir akıllı telefonla karşı karşıya olduğumu daha iyi fark ediyorum. Sade bir tasarım anlayışı üzerine üretilmiş olan telefon, 123.8x68.5x9.9 milimetrelik boyutlara sahip. Ağırlığı ise 160 gram. Lumia 920 kadar olmasa da yine kalın bulunabilecek bir derinlik bulunuyor telefonda. Ekran ölçüsüne göre de yine biraz ağır olduğunu söylemeliyim.

Ekranın sağ üst köşesinde Nokia logosu büyük harflerle yer alıyor. Onun yanında ise VGA türü bir kamera ve algılayıcılar bulunuyor. Alt kısımda Windows Phone 8’li Nokia’larda standart olan geri, Windows ve arama tuşları yer alıyor.

Bütün fiziksel tuşlar telefonun sağ tarafında toplanmış. Ses artırma ve azaltma; güç – bekleme ve fotoğraf çekme tuşu bu bölümde yer alıyor. Diğer yan bölümde ise hiçbir tuş bulunmuyor.

Telefonun alt bölümünde mini USB yuvası yer alıyor. Onun sağında bulunan hoparlör içinde belki de daha iyi bir yer belirlenebilirdi. Zira cihazı yan tutarken sağ eldeki bazı parmaklar ister istemez hoparlörü kapatabiliyor. Anladığım kadarıyla değiştirilebilir kapak özelliği nedeniyle hoparlör burada konumlandırılmış. Çünkü arkada olması değiştirilebilir kapaklar için sıkıntı yaratabilirdi.

Lumia 820’nin arka bölümünde ilk göze çarpan Carl Zeiss lense sahip kamera. Kameranın solunda ise çift LED aydınlatmalı flaş donanımı bulunuyor. Alt kısımda da sade bir Nokia logosu ile karşılaşıyoruz.

Cihazın kavisli köşelerden oluşması, Lumia 920’ye göre çok daha iyi bir görüntü ve tutuş deneyimi sunuyor. Cihazı tek elde tutmak ve kontrol etmek çok ama çok rahat. Ancak ekranın camı ile gövdenin birleştiği ince bölüm tutuş sırasında bazen rahatsız edebiliyor.

Değiştirilebilir kapak tabii ki kişiselleştirme anlamında çok şey katıyor. Bu modanın Nokia telefonlarla başladığını da hatırlamak gerek. Ancak akıllı telefonlarda değiştirilebilir kapakların aynı zamanda zayıf plastik materyal olduğunu düşünecek olursak değişmemesini ve daha sağlam olmasını tercih ederdim. Zira değiştirilebilir kapak bölümüne dair plastik yüzey hissiyatı çok net biçimde hissediliyor. Bunun yanı sıra plastik kapak çizilebiliyor ve çizikleri gösterebiliyor.

Nokia Lumia 820 İnceleme Videosu
Tamindir TV

Nokia Lumia 820 İnceleme Videosu

Nokia Lumia 820, Nokia tarafından geçtiğimiz sılın son aylarında Lumia 920 ile birlikte tanıtılan Windows Phone 8 işletim sistemine sahip orta sınıf bir akıllı telefon.

  1. Nokia Lumia 820 İncelemesi
  2. Donanım
  3. Yazılım ve Kamera
  4. Sonuç ve Editörün Yorumu

YORUMLAR