O Işın Kılıcı da Ne Öyle?

O Işın Kılıcı da Ne Öyle?

Yönetmen J.J Abrahams, Uzay Yolu serisinden sonra Star Wars’a da el atınca Star Wars fanatikleri önce bir titredi, sonra veryansın ettiler. Ancak uzayıp giden tartışmalara rağmen Abrahams geri adım atmadı ve dün Star Wars Episode VII’nin kısa fragmanı yayınladı. Bu fragman filmi tartışanların içine su serpti mi? Hayır. Şimdi bambaşka şeyler tartışılıyor. 

Bu yazıda okuyacağınız bazı bölümler “spoiler” olarak değerlendirilebilir. Onun için okuduktan 5 saniye sonra unutmanızı tavsiye ediyoruz. Önce fragmana tekrar bir bakalım.

Fragman, “Bir uyanış oldu… Hissettin mi?” sözleri ile başlıyor. Hobbit’in meşhur dillere destan ejderhası Smaug tonlamasına benzeyen bu dış ses, Benedict Cumberbach’ın mı, hatta ünlü oyuncu kadroda var mı bilmiyoruz. Ancak tüyleri ürperttiği kesin. Dedikodular Andy Serkis ve Cumberbach arasında gidip geliyor.

Çölde ne işin var?

Fragmanın ilk sahnesinde aktör John Boyega çölde beliriveriyor. Senaryo hakkında çıkan söylentilere göre, John Boyega filmin ana kahramanlarından biri. Peki, ama ne oluyor? Neden stormtrooper zırhı giyiyor. Üzerindeki zırh kirli ve biraz aşınmış, acaba A New Hope serisinin bıraktığı mekanlardan birinde mi bu karakter? Korkmuş, heyecanlı ve acelesi var, nerede olduğunun farkında değil gibi. Yoksa uyanışı mı hissetti de ürktü? Boyega stormtrooper zırhını saklanmak, fark edilmemek için giymiş olabilir mi? 

Yeni mekanik-elektronik müze

Fragman bize bazı yeni robotlar da gösteriyor. Bir futbol topunun üzerinde, sağlam bir şut yemiş gibi delice koşuşturan robotu aktrist Daisy Ridley’nin yanında dolaşan bir makine olarak bolca göreceğiz. Dünya Kupası'ndan önce tasarlansaymış çok oyuncağı satılırmış dedirten bu android, bakalım çocukların yeni sevgilisi olabilecek mi?

Daisy Ridley’i ise fragmanda  farklı bir hava aracında görüyoruz. Bu hava aracı daha öncekilerden daha güçlü bir yapıya sahip gibi duruyor ve kalkışına bakılırsa arkadakilere toz yutturacağa benziyor. Bu sahneyle ilgili önemli bir detayı yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

Herkes neden çölde?

Boyega, Daisy ve top üzerinde dolaşan androidi hep çölde görüyoruz. Burası Tatooine olabilir mi? Daisy kaba ama hızlı aracıyla neden kaçıyor dersiniz? O aracın egzosunun üzerinde oturmak ne kadar ergonomik olabilir ki? Zaten gezegen sıcak? Bir de egzos üstü sele pek garip olmuş sanki. Bu gezegenin Tatooine olmaması çok büyük bir ihtimal. Bazı dedikodular yeni bir çöl gezegeninden bahsediyorlar.

Bu arada Daisy’in şapkasının üzerindeki gözlüklerin stormtrooper’ların kasklarından sökülmüş olması olayı biraz daha heyecanlı kılıyor. 

Stromtrooper kasklarında yedinci bölüm modası

Fragmanda askeri imajın biraz makyajlandığı da gözden kaçmıyor. Stormtrooper’ların kaskları hafif elden geçmiş, daha ciddi ve ürkütücü olmuşlar. Yalnız ortadaki trooper sanki bu iş için biraz kısa gibi görünmüyor mu sizce? Sakın o Boyega olmasın?

O kılıç da ne öyle?

Herkes bu kılıcı konuşuyor. Son derece ortaçağ tasarımı kokuyor gibi. Böyle bir ışın kılıcı kimse beklemiyordu. Bir işe yarayıp yaramayacağı, tutamacının yanında bulunan lazer çıkıntılarının ne olduğu internette deli gibi tartışılıyor. Ancak tasarım pek çok açıdan mantıklı görünüyor. 

Şimdi şu aşağıdaki şemayı dikkatle inceleyelim. Kılıcın tutulacak yerinin yanlarında bulunan kısa laser akımlarının işlevsel olduğunu kolaylıkla görebiliyoruz. Rakibin bileğe yönelik saldırılarına karşı koyabilme şansı veriyor. Belki Darth Vader'ın üçüncü bölümde böyle bir ışın kılıcı olsaydı, ellerini kaybetmezdi diye düşünmeden edemiyoruz. Daha önce pek farklı renk ve biçimde ışın kılıçları gördük, ancak kabul edelim bu kılıç gerçekten çok havalı değil mi?

X-Wing faktörü

Fragmanda 3 farklı bölge dikkatinizi çekmiş olmalı; bunlardan biri çöl, diğeri karlı bir orman en sonunda geniş bir göl ve yeşil bir gezegen var. X-Wing’ler sulak ve yeşil gezegende süratle bir hedefe doğru yöneliyorlar. Bu bölüm finali olabilir mi? X-Wing’lerde ki yenilemeler dikkatinizi çekti mi? Biraz daha güçlü ve atak duruyorlar değil mi? Tabi unutmamak gerek ilk X-Wing tasarımından bu yana 30 yıl geçti. Çocuklara yeni oyuncaklar satmak lazım.

Hoşgeldin Millenium Falcon

Fragmanın belki de en çarpıcı kısmı, hafızalarımıza kazınan John Williams imzalı tematik müziğiyle Millenium Falcon’un ortaya çıktığı an. X-Wing’ler gibi MF’da bazı değişiklikler göze çarpıyor. Özellikle bir köşesine eklenmiş olan yepyeni bir dikdörtgen çanak anten pek hoş olmuş.

Ah! J.J Abrahams Ah, yine mi?

J.J Abrahams’ın en zayıf olduğu noktalardan biri sahne devamlılığı hatalarını çok yapıyor olması. Daha fragmanında bile bir devamlılık hatası gözden kaçmıyor. Hemen paylaşıyoruz.Yeni Star Wars, IMAX İle GeliştiriliyorYORUMLAR